https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PLAY-OFF YARI FİNAL EŞLEŞMELERİ

Okunması Gerekenler

derya cerasiPlay-off Yarı Final Eşleşmeleri

Türkiye Basketbol Ligi’nde çeyrek final serilerindeki maçlar tamamlandı ve yarı finale adını yazdıran takımlar belli oldu. Fenerbahçe Ülker Galatasaray Liv Hospital’ı 3 maç sonunda, Anadolu Efes Türk Telekom’u 3 maç sonunda, Trabzonspor Medical Park Darüşşafaka Doğuş’u 2 maç sonunda ve Pınar Karşıyaka Banvit’i yine 3 maç sonunda elemeyi başardı. Böylece Fenerbahçe Ülker-Pınar Karşıyaka ve Anadolu Efes-Trabzonspor Medical Park eşleşmeleri oluştu.

Fenerbahçe Ülker-Pınar Karşıyaka

fb gs 3Fenerbahçe Ülker, Euroleague Final-Four’undan sonra kendi sahasında oynadığı ilk maçta muhteşem bir oyun sergilemiş ve savunmadaki sertliği ile Galatasaray Liv Hospital’ı farklı mağlup etmeyi başarmıştı. Ancak Abdi İpekçi’de seyircisinin desteği ve baskısı ile maça başlayan Galatasaray Liv Hospital, Sinan Güler ve Vladimir Micov’un çok iyi performanslarıyla rakibini mağlup etmeyi başarmıştı.

Üçüncü maçta ise, sanki antrenman maçıymış gibi yavaş bir tempo vardı. Galatasaray Liv Hospital’ın üç uzunlu zorunlu beşi içeriye gömülerek boyalı alan sayılarına izin vermedi ve dış şutları riske etti. Bu strateji; Goudelock, Zisis ve Kenan gibi bu sezonki şut performansları kötü olmayan oyuncuların isabetsiz şutlarıyla birleşince ikinci çeyreğin son dakikalarına kadar skordaki eşitlik devam etti. Fenerbahçe Ülker bu dakikadan sonra tempoyu arttırıp hızlı hücumlar ve Melih ile dış şut isabeti, Bjelica ile de boyalı alandan basketler bulunca farkı açtı. Bu maç gösterdi ki; Fenerbahçe Ülker’in bu konsantrasyon seviyesi Pınar Karşıyaka serisi için yeterli olmaz.

fb ksk 2Pınar Karşıyaka ise Banvit’e deplasmanda mağlup olup, kendi sahasındaki iki maçı da kazanarak yarı finale çıkmayı başardı. Deplasmandaki maçta, Karşıyaka’lı oyuncularda “nasıl olsa İzmir’de kazanırız” havasının olduğunu, Banvit’te ise mutlaka kazanmaları gerektiği için yüksek motivasyon olduğunu rahatlıkla görebildik. Pınar Karşıyaka’da bu seri tekrar gösterdi ki; Gabriel, Diebler, Dixon ve Strawberry gibi yabancı oyuncular çok önemli. Onların iyi oyunu takımı galibiyete rahatlıkla götürebiliyor.

Serinin ilk maçı Cumartesi günü oynanacak. Seride ev sahibi avantajına sahip takım Fenerbahçe Ülker olacak. Ancak takım; Galatasaray Liv Hospital serisinin ilk maçı mı yoksa ikinci ve üçüncü maçı mı gibi oynayacak; serinin anahtarı bu olacak. İlk maçtaki gibi savunma sertliğini, hücumda da Euroleague’deki maçlarda kazandığı topu iyi paylaşma alışkanlığını devam ettirebilecek mi? İzmir’deki maçların çok zorlu geçeceğini tahmin etsek de, iyi bir Fenerbahçe Ülker oradan bir galibiyet de çıkartabilir. Ben Karşıyaka’nın İstanbul’da bir maç, Fenerbahçe Ülker’in de İzmir’de bir maç kazanacağını ve serinin 5’e kadar uzayacağını tahmin ediyorum.

Skor Tahmini: 3-2 Fenerbahçe Ülker

Anadolu Efes-Trabzonspor Medical Park

efes telekomAnadolu Efes, Türk Telekom’u İstanbul’daki maçlarda farklı skorlarla mağlup etti ancak Ankara’daki maçı son dakikalarda kaybetti. Kazandığı maçlarda Krstic’i iyi kullandığını, Lasme ile boyalı alanı, Cedi, Draper ve Doğuş gibi oyuncularla da kısa oyuncuları iyi savunduğunu gördük. Anadolu Efes’in Türk Telekom’a göre daha geniş ve alternatifli bir kadrosu olduğunu da unutmayalım. Koç Ercüment Sunter’in de söylediği gibi, Anadolu Efes’in iki oyuncusunun maliyeti Türk Telekom’un bütçesi ile denk. Türk Telekom Ankara’da oynanan maçta ikili oyunlarda Chris Johnson’ı iyi kullanmış ve O’nu topla hareketliyken buluşturması ile sayılar üretmişti. Ayrıca McCauley, Evren ve Valters ile dış şutlardan sayılar bularak 88 sayıya ulaşmış ve maçı kazanmayı başarmıştı. Türk Telekom’un kaybettiği iki maçta 75 sayının üzerine çıkamadığını görüyoruz.

TRABZON MEDICAL PARKTrabzonspor Medical Park ise büyük bir sürprizi gerçekleştirerek İstanbul’da iki uzatma sonunda, kendi sahasında ise yine çekişmeli geçen maçta Darüşşafaka Doğuş’u mağlup ederek yarı finale yükseldi. Normal sezonu ilk dört dışında bitirip yarı finale ulaşan ve iki maç sonunda rakibi elebileyen tek takım olmayı başardı. Hücum potansiyeli çok yüksek olmasa da, iki maçta da Darüşşafaka Doğuş’u 76 ve 71 sayıda tutarak, hem de iki uzatmaya rağmen, galibiyete uzandı. İkinci maçta Velickovic çok büyük katkı verirken, Sean Marshall da eski günlerini bize hatırlattı. İkinci maçta Trabzonspor Medical Park’ta 5 oyuncu sayı bulabildi ve bu 5 oyuncu da yabancı oyunculardı. Koç Markovic’in takımı iyi yönetmesi de onlar bir avantaj.

Serinin ilk maçı Cuma günü İstanbul’da oynanacak. Ev sahibi avantajına Anadolu Efes sahip. Kadrosunun daha geniş olması ve ev sahibi avantajı ile Anadolu Efes’in finale yakın olduğunu düşünüyorum. Trabzonspor Medical Park ise kendi sahasında bir maç kazanacaktır. Bu serinin anahtarı savunma olacak. Trabzonspor Medical Park çeyrek final serisindeki savunma performansını ortaya koyup, Anadolu Efes’i düzenden çıkartabilir ve Türk oyunculardan daha fazla katkı alabilirlerse Anadolu Efes’e zor anlar yaşatabilirler. Eurochallenge’da kendi salonunda yaşattığı Final-Four ve final heyecanı, ligde ise yarı finale yükselme başarısı onlar, bu sezonun onlar için çok iyi geçtiğinin göstergesi oldu.

Skor Tahmini: 3-1 Anadolu Efes

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular