https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PETE CARROLL’DAN HARAKİRİ, ŞAMPİYON PATRIOTS!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENAmerikan Futbolunda bir karşılaşma 15’erden x 4 periyod ile toplamda 60 dakika ama 49.Super Bowl için, maç son 50 saniyede başladı ve bitti dersek yalan olmaz!

İlk çeyrek kötü hücumlar ve başarılı savunmalarla 0-0 geçilirken, 2.çeyrekte bulunan karşılıklı sayılarla devre arasına 14-14 girildi.

Lenny Kravits eşliğindeki Katty Perry şovundan sonra başlayan 3.çeyrekte Hawks’in 1Touchdown +1 Field Goal ile 24-14’le son periyota önde girmesi, birçokları için Super Bowl’un Seattle’a gitmesi anlamına geliyordu çünkü son çeyrekte 10 sayı geriden gelip şampiyon olan takım sayısı bütün NFL tarihinde sadece ikiydi; ’Redskins ve Saints’…

Ama Pats maç daha bitmedi dedi ve Golden Boy Tom Brady’ in önce Amendola, sonra da Edelman’ın ağzının içine attığı paslarla yapılan 2 TD, bir anda maçı 14-24’den 28-24’ e getirdi.

Seahawks hücumunda, bitime 50 saniye kala öldü denen top, Jermaine Kearse’un dizinden can alıp kucağında kalınca, bir anda maç Hawks’in kucağına değil, taaa ağzının içine kadar gelmiş oldu.

Ve geliyoruz tekrardan yazının başına, yani MAÇIN GERÇEK ANLAMDA başladığı ve bittiği, bir senaryo yazıp, çizseniz bile biraz fazla abartılmış denecek son 50 saniyeye!

Tüm dünyanın konuştuğu olay tabii ki ‘son pas’…

Koç Pete Carroll dünden beri milyonlarca kişi tarafından çok sert şekilde eleştriliyor ama bir de olaya diğer köşeden bakmak lazım!

O anda bu sporu üç aşağı beş yukarı bilen 100 milyon kişiye ne olacak diye sorsanız, 99 Milyon 999.999’u top Lynch’e verilecek ve zaten TD’a 1 yard kalmışken topla içeri girip, darbeyi alsa bile devrilmeyip TD yapacak derdi..

Pete Carroll belki çok akıllıca ama akıllıca olduğundan en az 10 kat daha riskli bir set çizdi diye düşünüyorum ve timing konusunda % 100 hatalı olduğunu da ekleyerek!

Son hakkı olsa, belki biraz olsun mantıklı karşılayabilirdim ama daha 2.denemede çizilen bu oyun için HARAKİRİ yaptı dersek yeridir.. Ki cebinde de bir Time-out varken!

Play action pas (koşu fake’li) denemelerini anlayabilirdim, hatta Pats Lynch’i durdurmaya (doğal olarak) o kadar konsantre olacaktı ki, play action’da bomboş bir receiver yakalamaları çok kuvvetli bir ihtimal olabilirdi.

Sadece o kadar olsa iyi, aynı zamanda play action pas yavaş gelişen bir oyun olacağı için Russel Wilson açık receiver bulamazsa topu dışarı yollayabilirdi (böylece 3. down’da TD’a koşabilirlerdi ve bir timeoutları cepte olarak), ya da fazla coverage’a düşen Pats’e karşı, pas verecekmiş gibi yapıp kendisi end zone’a girip, çok değil en fazla 3 adımda TD yapabilirdi!

Kısaca RW’nin touchdown pası atacak penceresi çok net şekilde mevcuttu ama bence çok kötü bir pasla takım arkadaşının üstüne değil de, hem ters ayağına hem de riskli koşuyoluna attı.

Üstüne doğru atabilse muhtemelen Ricardo Lockette darbe alsa bile, topla içeri girerdi çünkü interception yapıp maçın kahramanı olan rookie Malcolm Butler’a göre ‘8 santim-10 kilo’  bariz bir fizik avantajı vardı.

Ama düne dek kimse adını bilmezken, bir anda masal kahramanı olan, Jerry McGuire’daki Rod Tidwell rolündeki Cuba Gooding Jr. gibi bir anda spot ışıklarını üzerine çeviren, daha 24 yaşındaki çaylak Butler’in da hakkını verelim.

Değil bütün takım, neredeyse bütün dünya, o pozisyonda pas değil de koşu olacağına %99 eminken, rookie bir cornerback olarak bu oyuna böyle çabuk bir tepki ve o topu başarıyla çekmesi gerçekten inanılmaz!

Yani son pas bir kötü coaching decision diyenlere lafim yok ama bence EN AZ! bu kötü çizilmiş set kadar, çok kötü bir pas atan ve ‘bir yard’dan Super Bowl tarihinde atılan ilk interception sahibi’ Russell Wilson’da da suç var!

Bu arada Butler zekice araya giremese ve o pas TD olsa, herkes Pete Carroll için dahice bir plan ve herkes koşu beklerken harika bir ters oyun çizerek maçı getirdi diyecek ve Hawks şampiyon, RW da büyük olasılık MVP olacaktı!

Ama o 1 saniyede verilen yanlış karar bütün senenin emeğini götürdüğü gibi, şu an tv, gazeteler ve tüm şehirde kahraman olarak gezecek Carroll-Wilson ikilisi de, cennetten cehenneme sert bir geçişle, tüm dünyaca Looser damgası yediler.

İşte sadece futbol değil, hemen her spor branşının birbirinden güzel yapan şey de bu, 1 saniyede değişen kaderler..

49. Super Bowl sonuç olarak Pats’e gitti ve MVP de 37 isabet, 328 yard pas ve dört TD pası ile maçı tamamlayan Tom Brady oldu..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular