https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PAZARTESİ AKŞAMI ANTEP’TE ŞAMPİYONLUK MAÇI!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENFenerbahçe seneler sonra ilk kez bir Lig yarışında bu kadar puan farkla önde gidiyor. Son 9 haftaya en yakın takipçisinin 8, diğerinin 10 puan önünde girdiği son düzlükte çok büyük avantaj yakaladığı aşikar.
Bu hafta 24 Mart Pazartesi akşamı oynayacakları Gaziantep deplasmanında alınacak olası bir 3 puan bence topun yuvarlaklığını ve 3 puanlık sistemde herşey olabilir gibi dilimize pelesenk olmuş sözleri  çöpe atacak ve ligi büyük olasılıkla bitirecektir diye düşünüyorum.
Tabii ki rakipleri GS ve BJK deplasmanlarına gidecek olmaları önemli bir detay ama iki rakibin de deplasman karnesi  iç açıcı değil!. Fenerbahçe birçok maçta puan kaybetti diyelim, GS’ın foto finişi görmesi için bundan sonra 1 puan bile kaybetmemesi lazım ki bu çok kolay gözükmüyor.
Birinin üç cephede ki ‘Şampiyonlar Ligi zorluk derecesi olarak 2 cephe bile sayılabilir’ savaştığını diğerinin ise haftada 1 maç oynadığı avantajı da kadro kalitesinden çok bu  farkı getiren en önemli nedendi diye düşünüyorum.
Sarı lacivertliler birçok maçta ‘son dakika’ golleriyle direkten döndüler ama GS da hemen her Avrupa maçı öncesi sonrası puan kayıpları yaşadı.
kuytBugünkü karşılaşmaya dönecek olursak, iki rakibinin puan kaybettiği haftada alacakları galibiyetin önemiyle adeta 7 puanlık bir maça çıktılar. Karşılarında puan durumundaki yerleri kimseyi yanıltmasın, devre arası akıllı takviyeler ve Hikmet Karman faktörü ile başmbaşka bir çehreye bürünen taş gibi bir Kayseri Erciyes vardı.
Fenerbahçenin en önemli artılarından biri gol yediği maçlarda anında reaksiyon gösterip 2-3 dakika içinde cevap verme özelliği.. Bugün de aynısı oldu ve son dakikalara berabere girilmesi halinde başlarını çok ağrıtacak bir karşılaşmadan Kuyt ve Emenike’nin golleriyle 2-1’lik skorla galip ayrılmasını bildiler.
Artık sakatlar da iyileşti ve Ersin Yanal’ın elindeki kart adedi fazlalaştı.  Puan farkının artmış olması yani 1-2 değil en az 3 maçlık kredinin de futbolcuların stresini azaltacağı belli. Bugüne dönersek çok mu iyi oynadılar ? Belki hayır ama maçı çok istediler. Mücadele ettiler, koştular savaştılar. Ben yenilmiş de olsalar, Karaman ve öğrencilerini  çok beğendim. Siyahi oyuncular ve devre arası takviyeleri takıma cuk oturmuş desek yeridir.
Özellikle sağ bekte Cenk Ahmet ve kaleci Gökhan ile iki yabancı forvet Edinho ile defans oyuncusu Diakhate’in takımın çehresini değiştirdiği kesin.
moussa sowBugünkü maç için bir parantez de Moussa Sow’a açalım. 2014’de gol bulamayan Senegal’li milli oyuncu gol orucunu bitirmek için epey yırtındı ama kaçırdıkça kaçırdı ve sonunda gözyaşlarına engel olamadı.
FB seyircisine kendini beğendirmek zordur !. En ufak bir hatada uğultular başlar ve sonrasında ağzınla kuş tutsan yaranamassin ama Sow taraftarın gözünde kredisi yüksek oyuncuların başında geliyor. Bugün de son dakikalarda sahayı terk ederken alkışlarla uğurlanması bunun kanıtı..
Tekrar başa dönersek bence pazartesi akşamı sarı lacivertliler sonrasında 8 hafta daha olmasına rağmen şampiyonluk maçına çıkacak. Antep’de olası bir puan kaybı takipçileri yine şampiyonluk menziline sokacaktır ama 3 puan demek benim bakışımla sarı lacivertliler için şampiyonluk anlamı taşıyor!.
burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular