https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÖZGÜRLÜĞE 5 KALA …

Okunması Gerekenler

Bu yazıyı kafamdaki onlarca kararsızlıktan sıyrılarak yazmam gerçekten çok zor oldu. Malum hepimiz Türkiye’de yaşıyoruz. Düşündüm taşındım ve Amerika’da iki cesur adamın başlattığı bu özgürlük mücadelesini elimden geldiğince sizlerle paylaşmak istedim.

Bu adamların hikayesini anlatmadan önce adını anmak istediğim birkaç isim var.

 JUSTIN Justin Fashanu adında siyah bir genç İngiltere’de futbol kariyerinin merdivenlerini hızla çıkarken eşcinsel olduğunu açıkladı.1990 yılıydı. Sonuç ne mi oldu ? Psikolojik yıpranmanın altından kalkamadı ve 1998 yılında arkasında “Aileme ve arkadaşlarıma daha fazla utanç kaynağı olmak istemiyorum.” yazılı bir not bırakarak kendisini astı. 37 yaşındaydı. 

Yine 1998 yılında Amerika’da Wyoming Üniversitesi’nde öğrenci olan Matthew Shephard dövüldü işkence edildi ve o halde terkedildi. Tek suçu eşcinsel olmaktı. 22 yaşında 6 gün boyunca komada kaldı ve hayatını kaybetti. Ölüm yılı olan “98” hala Jason Collins’in sırtında forma numarası olarak taşınıyor.

Bunlar ölenler veya ölmeye mecbur bırakılanlardan bazıları, bir de “ucuz” kurtulanlar var.Mesela 2009 yılında TFF’de hakem olan bir adam yine “eşcinsel olduğunu” açıkladı. İşinden oldu, hakemlik yapamıyor. Sadece hakemlik değil herhangi başka bir işte de çalışamıyor. Davası yıllardır mahkemede. Tek suçunu söyleme ihtiyacı hissetmiyorum!

Şimdi de “O” adamların hikayesine geldi sıra ; 

1978 doğumlu bu siyahi adam 2001 draftıyla New Jersey Nets’e katılıp başladığı NBA kariyerinde her zaman ortalama bir oyuncu oldu. New Jersey Nets, Memphis Grizzlies, Minnesota Timberwolves ,Washington Wizards, Boston Celtics ve Atlanta Hawks gibi takımlarda forma giydi. Şu anda ise forması için ter döktüğü takım Broklyn Nets. Jason Collins’in 2014 sezonunda imzaladığı sözleşmeye sadece bir NBA veteranının bir takımla imzaladığı sözleşme gözüyle bakarsak çok şey kaçırmış oluruz. Neden mi? Çünkü Jason Collins 29 Nisan 2013’te Boston Celtics forması giydiği dönemde “eşcinsel olduğunu” açıkladı. Amerika’nın spor tarihinde popüler ve büyük izleyici kitlesi olan sporların hiçbirinde hiç kimse “eşcinsel olduğunu” açıklayacak kadar cesur olamamıştı.

jason collinsEvet hayatı boyunca ortalama bir oyuncu olan bu adam hayatının belki de en ortalama üstü icraatına imza attı ve “eşcinsel olduğunu” açıkladı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Free Agent olan Jason Collins’e hiç bir takımdan kontrat teklifi gelmedi . Ta ki eski takım arkadaşı Jason Kidd’in koçu olduğu Brooklyn Nets kendisine 23 Şubat 2014’te 10 günlük bir kontrat teklifi götürene kadar.

Eşcinsel olduğunu açıklayan ve NBA’de basketbol kariyerini sürdürmeye devam  eden yegane insan konumunda. Bu açıklamayı yaptığı andan itibaren Başkan Obama başta olmak üzere birçok NBA oyuncusundan ve siyasi kişiden hatta sponsoru olan ünlü spor ayakkabı firmasından bile destek alan Collins’in insanların özgürce cinsel tercihlerini açıklamaları için attığı bu adımın domino etkisi yapacağını tahmin etmek zor değildi. Nitekim öyle de oldu ve bundan yaklaşık 10 ay sonra henüz kolej takımında oynamakta olan Michael Sam drafttan seçileceği sırayı düşürmesini belki de seçilmemeyi göze alarak eşcinsel olduğunu açıkladı.

Bu adam ise 1990 doğumlu bir başka siyahi sporcu. Amerikan futbolu diye tabir ettiğimiz sporda defansif oyuncu mevkisinde oynayan bu adam Missouri üniversitesinde oynarken çeşitli ödüller kazanmış kalbur üstü bir sporcuydu. 9 Şubat 2014’te bir röportaj sırasında eşcinsel olduğunu açıklayarak özgürce yaşamak uğruna ailesini, arkadaşlarını ve kariyerini tehlikeye attı.2014 Draftı’nda seçildiği sıra tartışmalara neden olsa da şu anda NFL’de forma giyen ilk ve tek ‘eşcinsel olduğunu bildiğimiz’ sporcu konumunda.

samJason Collins’in açtığı bu yolda önümüzdeki günlerde yeni ve daha büyük açıklamaların geleceği konusunda ise hemen herkes hemfikir.

Demem o ki ; hiçbir dini inanç insan öldürmeyi, dövmeyi, işkenceyi tavsiye etmez iken bu insanları hor görmenin, aşağılamanın, hatta öldürmenin hiçbir açıklaması olamaz. Yaratılanı, yaratandan ötürü sevmek konuşarak ya da söyleyerek olmaz alışmanız ve alışmamız gerek farklılıklara.

Birliğe, beraberliğe, hoşgörüye, anlayışa, insanları insan olarak görmeye ve diline,dinine, ırkına, cinsel tercihlerine göre sınıflandırmamaya en çok ihtiyaç duyduğumuz dünyamızda bir ya da iki sporcunun açıklamalarının etkisi küçümsenmemelidir.

Tam özgürlüğe henüz ulaştığımız söylenemez ama az kaldı olacak…

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular