https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KAÇIYO MUYUZ ? YERİMİZ BELLİ, YURDUMUZ BELLİ !

Okunması Gerekenler

brunoSite diye bir olgu iyice kent yaşamına girdi. Bazıları silahlı güvenlik görevlilerince 24 saat korunan, temizlik şirketlerince dairelerin pencerelerine varıncaya kadar temizlenen, aidatı bir kaç standart daire kirası kadar olan, içindeki 60 – 70 metrekarelik bir dairenin ederinin bir villa parası olduğu siteler. Evet oralarda yaşayanlar da insan ancak sitelerin bulunduğu semte ve içindeki dairelerin niteliğine göre daha ucuz olanları da var hatta ve hatta devletin yaptırdığı tepelerine akan suyu kova kova gidere boşaltanların oturduğu siteler de var ve oralarda da yaşayanlar insan.

diego ribas fbÖzetle cebi para gören, parasına göre kendisini bir iki tık yukarı atıyor, çünkü yaşanılan yer sosyal statüyü belirliyor ve çocukluğunu geçirdiği mahallesini terk edip gidiyor ama için için de eski mahallesini, o mahallenin dostluklarını arkadaşlıklarını, komşuluklarını özlüyor, zaten o yüzden de mahalle yaşantısını konu alan diziler de rağbet görüyor. Mahallenin esas oğlanı hiç şüphesiz bakkaldır. Herkes tanır, ismini bilir. Kapısının girişinde plastik toplar asılı, masasının bir kenarında iç içe geçmiş gazete kağıdından imal çekirdek külahları, duvarda veresiye satan peşin satan tablosu ve o tabloya rağmen bir yanda da kara kaplı fihristli veresiye defteri olan dükkanlar.

Çok alışageldiğimiz bir tablodur, kara kaplı veresiye defteriyle mahalleye kredi açan bakkal amca eti budu belli adam olduğu için veresiye çok gecikti mi verseyicenin evine haber yollar, “bi ara uğrasın der”en nazik haliyle. Buna Versiyeci içerler ve soluğu alır bakkalda ve çemkirir : – Kardeşim; ne hemen eve haber yolluyon, kaçıyoz muyuz ?Yerimiz belli, yurdumuz belli. Sen bu parayı zamanında vermedikten sonra ömür boyu aynı adreste ikamet etmenin kime ne faydası var diye bizim bakkal amca sormaz ama elin yabancısı Diego Ribas bunu sorar mı, sorar ve sordu da. Başka kültüre ait insanların yaptığı eylemleri değerlendirirken, farklı kültürlerden geldiklerini göz ardı etmemek gerekir, sırf daha fazla para kazanmak için burda olduklarını hiç unutmamak gerekir.

Diego - Aziz YıldırımHatta ve hatta önceden kestirip, şikayet etmemesi için de tedbir de almak gerekir, gerekli açıklamayı önceden yapmakta da çok fayda var. O kadar yabancı oyuncu var, bir Diego alacağı için resmi kanallara baş vurdu, evet bu da Diego’nun çiğliğidir. Her ne olursa olsun bu durum Diego’ya küsmeyi gerektirmez. Bursaspor ile oynanan son kupa maçı ve Balıkesirspor maçı gösterdi ki Diego pres altında o topu en iyi saklayan, topu en iyi yönlendiren oyuncun. Fenerbahceyi hücumda tutan adam, takımın en önemli mental gücü. Zorlu geçen ecel terleri döktüren, Bursaspor’un bizden bir kaç misli fazla pozisyon bulduğu ve şansla Kazandığımız maçta Diego yoktu. Hani dedi ya, İsmail Kartal maçtan sonra ” benim tasarrufumda olan bir şey, kadroya ben almadım”diye. Bastı havayı.

Gerçi herkes biliyor Fenerbahçe Spor Kulübünde her şeyin kimin tasarrufunda olduğunu. İki haftadır oynamıyor diye iki pası üst üste yapamadığı maçta da oynayamadı Diego’yu ve Diego’nun en lazım olduğu maçta da puan kaybı geldi. Türkiye liginde son düzlükte puan kaybının telafisi çok zor olur. Siyaset döner, baskı yapılır, gizlice hedef gösterilir ve Fener’in elinden şampiyonluğu almak için tüm erkanı ekabir seferber olur. Rakibi de yenmek zorunda kalırsın, seyirciyi de hakemide. Çünkü sen Fenerbahçe’sin. Bu tip maçlarda da dünyaca meşhur ayakların konuşur. Şampiyonluğun yolu Webo ve Diego’dan geçiyor diye sezon başından beri bas bas bağırıyoruz.

diego 11Bu sadece benim bildiğim ve gördüğüm bir şey değil. Türkiye liginde kapalı ve fizikli defanslara karşı dar alanda oynamak zorunda kalırsın sürekli. Fransadan İngiltereden, Allmanya’dan, Brezilya’dan, Hollanda’dan aldığın her forvet isyan eder sertlikten. Sırtı dönük top alabilen bir santrforun olmadan hedefe gidemezsin. Çok yeterli bulmasam da Fenerbahçe’nin elinde bir tek Webo var bu özellikte. Bu kadar kalabalık defans yapan takıma karşı da set oyununu ancak iyi bir orta saha ile oynarsan başarılı olursun. Diego’da bu işi Alex kadar yapmaz ama elindeki bu. Sağdan soldan sprinter kanat forvetlerini kullanabileceğin bir ortamın yok, mereles sağa sola top göndersin gibi gibi. Webo’nun formu giderek yükseliyor. Oynadıkça Açılıyor ve öz güveni de geldi. Her topu indirmeye başladı, topa uzun vurup adam geçmeye çalışıyor, dar alanda ayağıma aldığı topu saklamaktan ziyade çalım da atmaya başladı. Diego ise gerçekten fizik olarak zayıftı, toparladı. Oynadıkça açılıyor, topla rakibin üstüne üstüne gitmeye başladı, çalımla geçiyor, içeri giriyor, gol bölgelerine koşular yapıyor, kısaca Diego işleri yapıyor.

ISMAIL KARTALŞurda kalmış 5 maç, biz oturmuş bunları yazıyoruz ve ipler Fenerbahçe’nin elinde değil maalesef. Elindeki malzemeyi 30 hafta kullanmayı beceremeyen 5 hafta sonra başını iki avucunun arasına alıp ahlar, vahlar edebilir. Fenerbahçe camiasının kapısı tabii ki evlatlarına her zaman açıktır, ne yabancı meraklısıyız ne de isim. Tek problem Fenerbahçe staj yapılacak yer değil, Anadolu yollarına düşersin, Sergen gibi, Aykut gibi, rüştünü ispatlarsın sonra babalar gibi gelip saha kenarında Fenerbahçe’yi yönetirsin.

– Kaçıyo muyuz ? yerimiz belli, yurdumuz belli yani ! Bu sene şampiyon olursak varsın İsmail Kartal için hoca desinler, şampiyon teknik direktör desinler kendisine umrumda değil, Ben ne olursa olsun 4.yıldızı çok istiyorum !

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bruno.monte@abcspor.com

BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular