https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ONU BİLİYOZ, BAŞKA ŞEY SÖYLE

Okunması Gerekenler

’Abi var ya, bi gün yine içtimadayız, bir gece yine nöbet tutuyoruz, bizim bir komutan vardı’’ vs şeklinde başlayan ve bir türlü bitmek bilmeyen, ‘’yeter ulan, al artık şu teskereyi de gel artık’’ dedirten askerlik anıları geyik muhabbetleri serisinin en baba konularından olup, bulaşıcıdır. O kadar hızlı yayılır ki, birinin anısı bitmeden, ‘’o da bir şey mi, asıl bizim bir komutan vardı’’ diyerek hemen bir başka kişi sazı eline alır ve ışık hızıyla ortamı terk etmekten başka bir çare bırakmaz sevmeyene.

İçtima denilen şey kelle sayma işidir, Binden fazla kere ben de katılmışımdır, anlatmaya değer enteresan hiçbir hikayem olmadı ama günde 3 kere yapılıyor olması enteresandır, 300-400 kişinin kellesini sayıp birleştirme işinin 1.5, bazen 2 saat sürmesi daha da enteresandır yani aslı şuyu’undan entersandır,

Geçenlerde Ali Koç dedi ki, enteresan transferler yapacağız, yapacağı transferlerin enteresanlığı ayrı bir tartışma konusu olabilir, bunu şimdilik bir kenara bırakalım ama şundan eminim ki, kendisi başlı başına enteresan bir kişilik.

İş Dünyasından gelen bir kişinin futbol bilgisini eleştirmek elbette haksızlık olur ama iş dünyasından gelen bir kişiyi o dünyanın en temel dinamikleriyle değerlendirmek daha doğru bir bakış açısı olabilir.

İş insanı dediğim kişi illa ki holding patronu olarak da algılanmasın, çok daha az sermayeli ticaretle uğraşanlar da iş insanıdır ve bu kişiler firmalarına az veya çok sayıda personel istihdam etmiştir, kimini ödüllendirmiştir, kimini kovmuştur, kiminin iş görüşmesini bizzat kendisi yapmıştır, iyi-kötü insan sarrafı olmuştur yani.

Ali Koç’un iyi niyetinden şüphe edenlerden biri değilim ama bugüne kadar yapmış olduğu ve tekerrür etmekte olan hata silsileleri, özellikle de bazı tercihleri bir iş insanı tarafından yapıldığında büyük hata denilebilecek türden hatalar ve bu konu da çok enteresan.

Comolli hikayesi apayrı bir hikaye, güvendi veya çok inandı diyelim, 3 transfer sezonu süresince bu hatadan dönmemesi ve ısrarı büyük yanlıştı, 2 kez üst üste tapon ürün aldırtan satın almacının işine her şirkette son verirler.

Bir işadamı şunu iyi bilir ki, güven tek kullanımlıktır ve kovduğun personeli tekrar işe alırsan kontrolü kaybedersin ve bir gün yine kovmak zorunda kalırsın, personel gözündeki itibarının da zedelenmesi cabasıdır. Evvelden işten çıkarılmış bir personel için de bu durum geçerlidir.

Mesela, Volkan Demirel. Arkadaş bu adamı sen kadro dışı bıraktın, halılara sarıp hocayı sepetliyorlardı ya hani ? Bu adamın yaptığı kaptanlığı da beğenmediğini söylüyordun, ağabeylik de yapmıyor diyordun, küme düşüyorduk hani?

– Başkan, ne işi var Volkan’ın? Elinde bir telefon artiz-artiz dolaşıyor, sağa sola fırça atıyor?

Emre Belözoğlu’nun futbolculuğu tartışılmaz, kendine çok iyi bakan kaliteli bir futbolcudur eyvallah ama bir profesyonel değildir, bu adamı bırakın kulübe müdür yapmayı, Tofaş’a formen yapamazsınız. Sinirlendi mi küfreder, tekme tokat dalar, Volkan da hiç farklı değil, o da evinden aldırtır.

Biz burada oturduğumuz yerden bunları görebiliyoruz ve Ali Koç göremiyorsa hakikaten ortada enteresan bir durum var demektir..

Yine aynı şekilde bir iş adamı aynı hatalara tekrar-tekrar düşmez, Cocu’nun başarısız olma sebepleri her ne ise Bjelica’nın da başarısız olma ihtimalinde yatan sebepler birebir aynı, hayretle izliyorum olanları.

Geçen sezon Murat Sağlam adında bir oyuncu transfer edildi, sağ bek, sağ açık, orta saha ve forvet arkası oynuyor diye bilgi vardı hakkında Transfermarkt’ta. İsviçre Çakısı mübarek. Yaşı 22, bu yaşa gelmiş ama Almanya 3.liginde oynuyor, bir üst lige kendisini atamamış. Bu oyuncunun Fenerbahçe’de yedek kalması çok normal, oynayabilmiş olsaydı sürpriz olurdu.

Tıpatıp aynı bir transfer daha var. İsmail Yüksek. Bu oyuncunun transferi resmiyete kalmış durumda, yaşı 22, oynadığı takım Gölcükspor. Süper Lig’i birinci lig kabul edersek, Gölcükspor’un mücadele ettiği lig için de 4.Lig diyebiliriz, başka da bir diyeceğim yok Hakim Bey.

Şimdi ben bunları yazıyorum ki, okuyanlar şu Murat Sağlam’ı niye oynatmıyorlar, İsmail’i oynatın falan demesinler, bu oyunculardan 50 tane alsan biri sürpriz yapar. Bu çocukların yaşı 17 olur, o zaman başımın üstünde yeri var..

Çocukluk yıllarından beri Fenerbahçe’ye gönül vermiş her futbolcu Fenerbahçe’de oynayamaz, bir milyon davulcudan bir tane Kaleci Volkan çıkar.

Bir de Max Kruse mevzusu var. Taktiksel anlamda beğenmediğim bir futbolcuydu, özellikleri ihtiyaca cevap vermiyor diye eleştirdim, harbi bir 10 numara transfer edilecekse gitsin dedim. Kaliteli bir oyuncu, yaşı 32 olmasına rağmen kağıt üstünde hala değerli bir oyuncu, bonservissiz geldi, 5-6 Milyondan aşağı satılmaz diye düşünüyordum, alacaklarını bahane etti ve sözleşmesini feshetti, Kruse’nin gidişini boşver, paralar uçtu gitti, rahatlıkla satılabilirdi. Böyle bir ihmal akıl alır gibi değil.

Kasımpaşa maçında saha kenarı tam bir komediydi. Pro Lisanslı bir hoca kenarda, Emre tribünde, kimin girip çıktığını gördük de, niye girip niye çıktığını anlayabilmek yine mümkün olmadı, çok başlılık apaçık ortadaydı. Orta sahanın beyni stoper oynuyor, Gustavo’nun yedeği Jailson kenarda, maç 2-0 oluyor, Jailson oyuna giriyor, böyle tuhaf-tuhaf şeyler..

100 gün geçmiş ortada hoca yok, Emre transfer görüşmeleri yapıyor, Ali Koç’tan tek açıklama, enteresan transferler yapacağız, yaptığın her transfer enteresan zaten.

– Onu biliyoz. Başka şey söyle..!

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular