https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÖMER AŞIK VE YAKALANDIĞI CROHN HASTALIĞI

Okunması Gerekenler

Milli basketbolcumuz Ömer Aşık, yaklaşık iki yıl önce Meksika’da önceleri teşhis konamayan bir hastalığa yakalanmış ve büyük miktarda kilo kaybederek sahalardan uzun süre uzak kalmıştı.

Son olarak geçtiğimiz yıl New Orleans Pelicans ile birkaç maça çıkan ama fizik ve gücünden fazlasıyla kaybettiği çok net milli pivotumuz, Pelicans tarafından bir takasla eski takımı Chicago Bulls’a gönderilmişti.

Bulls da 3 gün önce Ömer’in takımla ilişiğinin kesildiğini açıkladı ve çok büyük olasılık da belki basketbol değil ama NBA kariyeri sona erdi.

Crohn adı verilen inflamatuar bağırsak hastalığı, kalıcı bir tedavisi olmayan VE aynı zamanda otoimmun bir hastalık.

*** 1932 yılında hastalığı yazan ve onu bölgesel ileum iltihabı (Latince adı ileum olan ince barsakta (bağırsakta) bölgesel inflamasyon) olarak adlandıran Amerikalı doktor Burrill Bernard Crohn’un adı verilmiştir

Bağışıklık baskılayıcı ilaçlara tedavi edilip, azaltılabiliniyor ama sıfıra indirma şansı yukarıda da belirttiğimiz gibi tıbben yok!

En büyük yan etkileri;

*** aşırı kilo kaybı

***ishal

***halsizlik

*** psikolojik sorun

*** dışkıda kan

*** ateş

*** ağız ve anüste yara

*** özellikle karnın sağ alt tarafında ağrı

*** b12 vitamini emilimini imkansız hale getirmesi  vs vs.. sayılabilir.

Kanser riski de taşıyor ama bu oran çok az. Bu arada bulaşıcı değil.

Bu hastalığa yakalanan birçok sporcu var, bazıları bu hastalık sonrası da, düzgün bir yemek, diet programı ile spora devam edebildiler..

Özellikle darbeye dayalı olmayan sporlarda kariyer anlamında çok büyük sorun teşkil etmiyor. Buna da en net örneklerden biri Golf oyuncusu İngiliz James Morrison.

Meşhurlar içinde bu kötü hastalığa en son yakalananı; 2016 Rio Olimpiyatlarında 4×100’de altın madalya kazanan 97 doğumlu Amerikalı genç yüzücü Kathleen Baker..

Aynı zamanda Hall of Fame üyesi de olan, The Animal lakaplı WWE güreşçisi George Steele de bir başka şansız isim.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular