https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

OLSUN, DEVAM

Okunması Gerekenler

Evet fazla temkinli başladık maça.

Bu kadar tedbire gerek yoktu, santraforsuz çıkmak hataydı diyenler olabilir.

Ama en son Antalya ve Bursa deplasmanlarında da ”önce durdur sonra vur demiştik”, planımız da tutmuştu. Belki bu sefer de tutacaktı ama işte o sezon başındaki kabus geri döndü. ”Bireysel hata” kabusu yüzünden geriye düştük ikinci yarıda.

 

Halbuki ilk haftalarda Volkan, Topal, Hasan Ali, Şener gibi oyunculardan gelen akılalmaz,beklenmedik hatalar artık son bulmuş gibi gözüküyordu. Üstüste 5 galibiyetle bitti dediğimiz lige tutunmuş,zirveye yanaşıvermiştik. Bu sefer de Isla çıktı sahneye. Olmadık bir yerde verdiği geri pasla rakibe al da at dedi. Fenerbahçe maçlarını seven Ömer Ali de affetmedi.

 

Sonrasında hiç te fena reaksiyon göstermedik aslında. Baskı kurduk, pozisyon bulduk. Ağır hava ve saha şartlarında rakibe göre fiziksel olarak çok daha diri kaldığımızı giderek hissettirdik. Topal’ın golünden sonra yüklenmeye devam ettik. Çocuklar sahaya her türlü mücadeleyi koydular, emeklerine kimse en küçük bir laf bile edemez. Ama son dakikada da şans faktörü girdi devreye. Bu sezon 3 maçta son saniyede yediğimiz gollerle puan kayıpları yaşamıştık. Tam tersi olacak bu sefer diye ümitlenmişken önce Fernandao altıpastan direğe nişanladı topu, hemen arkasından da Valbuena’nın yakın mesafeden kafası Serkan’a çarpıp çıktı. Olmadı, top bizi sevmedi son anlarda ama olsun.

 

Bu hırs, bu arzu bana gelecek için umut verdi. Volkan’ın son saniyede 1 puanı da riske ederek kornerde ileri çıkması hepimiz için bir mesaj niteliğindeydi. Bu takım şampiyonluğu istiyor. Şans elbet her zaman bizim karşımızda olmayacak. Son saniyede gol yiyen değil, gol atan olduğumuz maçlar da gelecek. Yeter ki bu birliktelik, bu mücadele devam etsin. Saha içindeki teknik arızalarımız ,eksiklerimiz elbette var. Onlara da devre arasında gerekli pansumanlar yapılacaktır.

 

Bugün muhakkak ilk yarıdaki futbolumuzda eleştirilecek bol nokta var. Santrafor olmayınca rakip ceza alanına fazla giremeyişimiz, ilk dakikalardaki çekingen oyunumuz, belki sahaya çıkan kadrodaki oyuncu tercihlerimiz, golü yiyene kadar hücumu yeterince düşünmeyişimiz, bunların hepsi tartışılabilir. Hocayı haklı bulan da olacaktır, eleştiren de ancak unutulmasın ki çok ama çok ciddi eksiklerle çıktık bugün sahaya.

 

Örneğin geçen hafta ilk 11’deki 4 defans oyuncusu birden yoktu sahada.Bakın 1 veya 2 demiyorum,4’ü de yoktu. Böyle bir durumda hangi takım olsa ufak bir afallama yaşar. Hocayı asıp kesmeden önce bunun pek te alışık olmadık bir durum olduğunu kabul edelim. İlerde ise kağıt üzerinde 5 tane santraforumuz var ama farklı nedenlerden dolayı hiçbirini ilk 11’de oynatamadık. Örneğin ikinci yarıda oyuna giren Soldado’nun bile fizik olarak arkadaşlarının gerisinde olduğu dikkat çekti. Ben onun bu görüntüsünü gördükten sonra ”neden Soldado ile başlamadın?” diye Aykut Hoca’ya kızamam.

 

Belli ki hoca %100 hazır olmayan oyuncuları ilk 11’e almıyor. Bu Valbuena da olsa, Soldado ya da Isla da olsa, önce tam olarak fit olmalarını bekliyor.Ancak ondan sonra takıma alıyor. Bu düşünceye katılan da olabilir katılmayan da . ”Futbol sadece fizik güç değildir, yetenek ve yaratıcılık ta en az o kadar önemlidir” diyenler olacaktır. Açıkçası ben de fizikten çok yetenek taraftarıyım ama Aykut Hoca’nın felsefesi böyle. Katılsak ta katılmasak ta en azından saygı duyulmayı hakediyor.

 

Öyle ya da böyle 2 ay önce bittiğini zannettiğimiz ligde, zirvenin yakınlarında devre arasına giriyoruz. Her takım kadar şansımız var. Bana göre 2. devre 6. hafta sonrası Trabzon, Başakşehir, Beşiktaş deplasmanlarını bitirmiş olarak hala zirvede veya 1-2 puan aşağısındaysak bile en önemli aday biz oluruz. O yüzden iyi başlangıç çok önemli. İyi bir kamp dönemi geçirmek çok çok önemli.

Bu günkü puan kaybına takılmadan ”olsun devam” diyerek aynı ciddiyetle çalışmaya devam etmeliyiz. Rakiplerimize göre eksik yönlerimizi bu şekilde mücadele edip, savaşarak,takım olarak lehimize çevirebiliriz.

Şimdi biraz dinlenelim,Göztepe maçıyla beraber tekrar tribündeyiz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular