https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

OKLAHOMA CITY THUNDER BU SEZON BAŞARACAK MI?

Okunması Gerekenler

TAYFUN ERSONMEZOklahoma City Thunder. Nam-ı diğer Seattle Supersonics. 2008 yılında Supersonics organizasyonu Oklahoma şehrine taşınarak ismi değişmiş ve günümüzde Oklahoma City Thunder olmuştu.

NBA liginde baktığımızda gözüken o ki taş gibi bir takım ama bir türlü belli bir noktayı aşamıyor. Acaba bu gidişle NBA şampiyonluğunu kazanabilecekler mi?

Ligin en elit hücum oyuncusu, 2013-14 sezonu MVP’si Kevin Durant, 2007’de 1. Tur 2.sıradan seçildiğinden beri bu takımda.

Müthiş bir tamamlayıcı unsur olan hatta belki de guardların LeBron’u olarak tabir edebileceğimiz Russel Westbrook, 2008’de 1. Tur 4. Sıradan seçildiğinden beri burada.

oklahoma durantSavunma uzmanı, blok canavarı Serge Ibaka 1.tur 24.sıradan seçildiği 2008’dan beri bu takımda, ama hep bir şeyler eksik.

2009 ve 2010 ısınma ve bu oyuncuların birbirine alışma sezonları olarak düşündükten sonra ulaştıkları sonuçlar aşağıda yazdım. Buna bakınca son 4 sezondur bu BIG 3, takımı sürekli ya konferans finaline ya da NBA finaline taşımış. Ama son noktada hep kaybedilmiş.

2011 Doğu Konferans Finalinde Dallas Mavericks’e 4-1 kaybettiler

2012 NBA Finalinde Miami Heat’e 4-1 kaybettiler

2013 Doğu Konferans YarıFinalinde Memphis Grizzlies’e 4-1 kaybettiler

2014 Doğu Konferans Finalinde San Antonio Spurs’e 4-2 kaybettiler

Nedir eksik olan? Temelde sağlam bir bench eksikliği ve maalesef koç sorunu diye özetleyebiliriz.

Bu sezon ayrılan oyuncular içinde öncelikle Detroit Pistons’a giden Caron Butler ve emekli olan Derek Fisher sayesinde takımda yedekler artık daha çok zaman bulacaktır. Bu iyi bir gelişme.

DURANT WESTBROOKBir başka ayrılan oyuncu olan Thabo Sefolosha’nın Atlanta Hawks’a gitmesi biraz savunma açısından Thunder’i zora soksa da bu takımın savunma belkemiği tabi ki Sergi Ibaka.

Bu sezon gelen oyuncular içinde Sebastian Telfair, Anthony Morrow, D-league’den Grant Jerrett pek bir etki edebilir mi emin değilim.

Geçen sezonda gördük ki Scott Brooks maalesef zaman zaman iyi bir ivme yakalayan takımı, sürekli frenleyen veya gereksiz oyuncu değişiklikleri ile işleyen sistemi durdurabilen bir koç. Kevin Durant’i daha rahat oynatabilecek setleri inşa edeceğine sanki bazen MVP olan oyuncunun işini daha da zorlaştırabiliyor.

Gene geçen sezon Scott Brooks sürekli Caron Butler ve Derek Fisher’den verim almaya çalıştı. Tabii ki Derek Fisher’in tecrübesi ve takıma vereceği motivasyon önemli ama takımı  kurtarması veya sorumluluk yüklenmesi beklenmemeliydi

Halbuki benchteki diğer oyuncular olan; Perry Jones, Jeremy Lamb, Reggie Jackson, Steven Adams daha iyi kullanılabilirdi. Mesela Jeremy Lamb’ın uzun süre benchte unutulması herkes tarafından çok eleştirilmişti.

Ama düşünün, bu takım o kadar iyi oyunculardan kurulu ki gene de sadece bu sezonun en formda takımı olan San Antonio Spurs’e 4-2 ile konferans finalinde elendiler. Daha iyi yönetilse veya benchten daha iyi katkı alabilse belki NBA finalinde olacaklardı.

2014-2015 sezonunda da gene can yakan, tehlikeli bir takım olacaklardır bu kesin ama final veya şampiyonluk derseniz, o zor gibi.

Bu arada belki hatırlarsınız bir dönemde Westbrook için Durant’in zamanından ve top paylaşımından çalıyor ve ilerlemesini engelliyor demişlerdi ama 2013 yarı finalinde Westbrook’un bu takım icin ne kadar önemli olduğu ortaya net çıktı. Sakatlandıktan sonra takım Mephis’e elendi.

mem-okhArtık bu ikisi ayrılmaz bir parça gibi gözüküyor. Keza sanırım bu ikiliye artık Serge Ibakayı da eklemek lazım. Çünkü savunma namına müthiş şeyler yapıyor.

2014 Doğu finalinde ise Serge Ibaka’nın yokluğu onları Spurs karşısında etkiledi ama bence Ibaka olsa bile sonuç değişmeyecekti.

Bu takım herşeye rağmen hep finallere yakın olacak ama kupayı almak işte o başka bir motivasyon istiyor ki onun da yolun koçtan geçiyor diye düşünüyorum.

Şu haliyle bile 4 senedir aralıksız tehlikeli bir takım olan ve sürekli playofflarda bulunan şu takımın başında Popovich gibi bir koç olsa ne olur? Ne dersiniz ligi domine edebilirler miydi ?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tayfun.ersonmez@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular