https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI A-GRUBU

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Dünya Basketbol Şampiyonası’nın başlamasına günler kala,  gruplara bakalım, ilk olarak A GRUBU’yla başlayacağım…
 A Grubu’nda evsahibi İspanya’nın yanında Avrupa’dan Fransa-Sırbistan ve Güney Amerika’dan Brezilya ikinci turun büyük favorileri, Mısır ve İran ise çok büyük sürprizler olmazsa grup maçlarının tamamlanmasıyla beraber evlerine dönecekler.
 İSPANYA… Evsahibi İspanya’yı fazla tanıtmaya gerek yok. Evsahibi olmalarıyla taraftar desteği de arkalarında, turnuva genelinde açık ara en iyi kadroya sahip Avrupa takımı konumundalar. Şunu not edeyim, İspanya 2006 Japonya’daki şampiyonluğun dışında son altı Dünya Kupası’nda yarı finale yükselemedi -1986’da İspanya’da beşinci olduklarını not edeyim- İspanya’nın ilk turda güçlü rakiplerle karşılaşacak olması kendilerini test etmeleri açısından avantajlı olacak ama sonraki haftaya yorgunluğun artması sonucunu da yaratabilir. İspanya’nın finale kadar ABD ile karşılaşma ihtimalinin bulunmadığını da belirteyim.
SIRBİSTAN… 2010’da çeyrek finalde İspanya’yı eleyen Sırbistan turnuvanın en iyi kadrolarından birine sahip. Disiplinsizlik nedeniyle kadro dışı bırakılan Micov’dan yoksun olmalarına rağmen Teodosic-Bjelica-Krstic temeli sağlam duruyor ve genç yıldız Bogdan Bogdanovic takımın en önemli oyuncuları. Teodosic’in sağlık durumuna bağlı olarak çok başarılı bir turnuva geçirmeleri mümkün.
BREZİLYA…  Latin Amerikalılar yaklaşık on yıldır ezberlediğimiz kadroyla mücadele edecekler. Kadronun yaş ortalamalası oldukça yüksek, 2019’da muhtemelen birçok oyuncu takımda olmayacaklar, bu yüzden bu turnuvada başarılı olmak için yoğun çaba göstereceklerdir, yaş ortalamasına bakarsak tecrübe olarak çok üst seviyedeler ama maç içinde enerjileri düşmesi muhtemel, kendilerini daha çok ikinci haftaya saklayacaklar gibi duruyor.
FRANSA… Eurobasket’13 şampiyonu Fransa bu turnuvaya Parker-Noah’dan yoksun geliyor, bu iki oyuncu olmayınca –özellikle Tony- takımla ilgili beklentiler de iyiden iyiye düşüyor. Fransa kadrosunda yer alan en önemli yıldız Nicolas Batum, Avrupa’nın yükselen yıldızlarından biri olan Joffrey Lauvergne için de önemli bir turnuva olabilir, Fransa bu gruptan çıkar ama sonraki turda işleri çok zor olacaktır.
İRAN… Asya Şampiyonu İran bir kez daha tek uluslar arası yıldızı Haddadi olan kadrosuyla Dünya Kupası’na katılıyor, bu gruptan çıkmaları çok zor.
MISIR… Mısır da grubun diğer zayıf halkası, kapalı kutu durumundalar, 2013 Afrika’da ikinci oldular, İran’la oynayacakları maç grubun beşincisi belirleyecektir.
TAHMİN… Bu grupta yukarı çıkacak olan takımlar hemen hemen belli. Fransa’nın da yukarıdaki takımlara kafa tutamayacağını ve dördüncü olacağını düşünüyorum. İspanya grup liderliği için favori duruyor ama Sırbistan 2010’da olduğu gibi onlara kötü bir sürpriz hazırlayabilir.

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular