https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NEYİN KAFASI ??

Okunması Gerekenler

brunoNEYİN KAFASI ??

Esnaf bir arkadaş kıymalı pide sipariş veriyor iftar için, 6,5 TL’lik bir sipariş. Pideci 10 lira verirler diye düşünüp çırağın eline 3,5 lira da para üstünü veriyor, pratik olsun diye, esnaf kasadan 6.5 lira çıkarıp veriyor, orta okulda okuyan çırak ille 10 lira vereceksin diye tutturuyor, “patronum öyle dedi”diyor, bir müddet ikna etmeye çalışılıyor, bakıyorlar ki ikna olmayacak, lanet olsun deyip bir 10 lira bulup veriyorlar çırağa. Yaşanmış olaydır, 3 harfli dediğimiz Karadeniz’li yurttaşlarımızın yaşadığı semtte gerçekleşmiş bir olaydır. Zeki insanlar ama kafaları farklı çalışıyor, Ahşap malzemeden yangın merdiveni yapmak falan filan.

markovic fbİşin latifesi bir yana, Pazar günü FB TV’yi açtım, U21 liginden Fenerbahçe’nin Antalyaspor’la oynadığı maça denk geldim. Savaş, Ramazan, Melih gibi zaman zaman A takıma alınan oyuncular da var tanıdık. Yerden berbat bir kamera çekimi, oyun da çok keyifli değil. Maç olsun, çamurdan olsun hesabı ne bulsak seyrediyoruz, hastalık bizimkisi. U 21 Ligi lafına takıldım kaldım; bi tuhaf geldi bana ? Lan oğlum U 21 diye lig mi olur ? Bu neyin kafası ? Nasıl bir kafa bu ? Markovic diye bir adam almışsın, 21 yaşında, Ozan ha keza, Salih öyle, bir gün önce oynanan maçta Emre Taşdemir’in seyrettik 19 yaşında, Bjk’lı Atınç öyle. Kazık kadar adamlar sahadalar, 21 yaşındalar çoğu. Bu çocuklardan bir cacık olmaz bu saatten sonra, olması da mucize zaten. Nasıl olsun ki ? 22 yaşında ikinci lige gönderiyorsun, atıyorsun kurtlar sofrasına, gayya kuyusuna, alışıncaya kadar geçiyor bir sezon, pişmesi için de iki sezon, kim alır 25 yaşındaki adamı ikinci ligden ? O da uyum sağlarsa. U 21 ligi tanımı 21 yaş çıraklık okulu ile aynı, hiç bir farkı yok. 21 yaşındaki kazık kadar adamı alıp kaportacıya, berbere, tamirciye, tornacıya çırak vermek gibi.

pereiraRecep Niyaz’ların, Gökay’ların hiç bir şey olamaması çok normal, bu kafayla olmaz. U17 dedin mi amatör lig bitecek abi.. 18’i dolduranı ya A takıma alacaksın, ya da oynayabileceği bir takıma verceksin, ikinci lig, üçüncü lig nereye kapasitesi yetiyorsa. Bir enteresan kafa da Pereira kafası. Portekizli diye biliyoruz köklerinde bir üç harfli kanı mı vardır, nedir anlamadım ? Adam skora bakmadan ikinci yarıda tek santrfora dönüyor sürekli. Olympiakos’u çalıştırırken de böyle eleştirilmiş. Soruyorlar kendisine: – Ben böyle yapıyorum, zaten burada her takım tek santrforla oynuyor, nesi tuhaf diyor?? Güzel kardeşim, ancak skor korumak için yapılır bu. Senin felsefende bu yok. Maça tek santrforla başlarsın, rakibe göre. Boksörler gibi biraz yumruklaşırsın guardını alıp, sonra bakarsın ki dönmüyor maç, ikinciyi alırsın. İki santrforla bitiremediysen işi, orta sahada oynattığın iki tane balta var, önce birini kenara çekersin, yerine daha etkili bir oyuncu alırsın. Pereira’ya ikinci soru, bu da çok enteresan, maç 1-0 Ferndando’yu neden Volkan’la değiştirdin ? – Maçın 1-1 olacağını bilseydim Fernandao’yu oyundan almazdım ama yorulmuştu, Ben müneccim değilim !

rize golAynı haltı Rize de yedi, hem RVP hem de Fernandao saha kenarındayken yedi golü. Ah be, neyin kafasıdır bu ? Gol yiyeceğini bilmiyordun müneccim değilsin, demek ki gol yemeyeceğini biliyordun ? Bu bir cevap falan değil, bu bir saçmalık !! Top bu yahu, birinin başına çarpar, birinin poposuna, bir kere kalene gelir, gol olur. Top yuvarlaktır, futbolda 1-0 garanti bir skor değildir. Tüm ihtimalleri göze almak lazım, misal eleme maçlarında penaltıcılara kadar. 60.dakika da hocalar başlar hesaba, uzatmaya giderse kim oynar, penaltılara giderse kim oynar. 1-0 önde kafasına göre forvet çıkarıyor, hatta ikisini birden çıkarıyor.

Ben çok övdüm Pereira’yı ama bu uşak beni şaşırtıyor, söylemem lazım. Yine bir Karadenizli’nin başrolde olduğu yaşanmış bir olayla konuyu bağlayım: Amsterdam – Ankara seferi yapan uçak mevsimin kış olması sebebiyle dolu değil. hostes uçağa binen yolculara, “istediğiniz yere oturabilirsiniz” diyor. derken, şivesinden Karadenizli olduğu anlaşılan bir adam uçağa giriyor. Hostes aynı sözleri ona da tekrarlıyor. Cevap: – Ya benim istediğim yerde başkası oturuyorsa”… ? Seviyorum sizi be, tek kelimeyle muhteşemsiniz !!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular