https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NEREDE KALMIŞTIK?

Okunması Gerekenler

gorkem1Güzel bir Ağustos akşamı. Çarşı’da üç duble rakı, tadına doyulmaz sohbetler, arkadaşlar ve üzerine Dolmabahçe üzerinden klasik yürüyüşle birlikte stada varış. Özlemişiz yıllarca hasret kaldığımız bu ritüeli. Stadın tam dolu olmaması da herhalde fahiş bilet fiyatları ve biraz da sezon başı mahmurluğundan olabilir. Bir türlü gerçekleşmeyen transferler de cabası ama oraya geleceğiz…
bjk alanya 1Maçın hemen başında Oğuzhan’ın çok klas golü aynı geçen sezonki ilk 5-2’lik Mersin maçında sergilediği olağanüstü futbolu anımsattı. Zaten kulak memesinden bile daha kıvamlı bir rakip olan Alanya karşısında erken gelen bu gol takımı ve seyirciyi iyice rahatlattı. Tosic ve Beck’in rakibin zayıflığından da yararlanıp ileri çıkışları, Marcelo’nun ayağa pasları ve Adriano’nun İsmail’den sonra gözlerimizin pasını silen kalitesi bizlere rahat bir maç vaat ediyordu. Gerçi ben yıllardır rahat bir Beşiktaş maçı izlediğimi bilmem ama dördüncü golde biraz da yorgunluktan olsa gerek, fazla tepki bile göstermedim. Tabii yine gereğini yapıp maçı gol yiyerek tamamladık ama ona da artık nazarlık diyelim.
Şimdi gelelim bu eciş bücüş ayna gibi Alanya karşısında bir deve dönüşen Beşiktaş’ın neler yapması gerektiğine… Bir kere hoca haklı beyler! Bu kadro ligi belli bir yere kadar götürebilir ki orada bile güçlü takımlar karşısında bocalayabilir. Gidenin arkasından gözyaşı dökecek değiliz. Ikisi de 30’lu yaşlarının başında ve bana göre gittikleri kulüplerde aynı başarıyı yakalayamayacak yetenekli ve şampiyonluğa büyük katkısı olan futbolculardı. Gomez Wolfsburg’a giderek sadece Bayern’in domine ettiği Bundesliga’da vatan hasretini giderir ve emeklilik için gün sayar. Sosa içinse bir şey diyemiyorum.
bjk alanya 4Eğer kariyerinin son demlerinde 7 kez Avrupa Şampiyonu olmuş ama şimdi mazisini mumla arayan bir kulüpte final yapmak isterse saygı duyarım. Ayrıca ne kadar kızsak da Türkiye’nin yurtdışındaki imajı son bir yılda iyice bozulmuştur ve gitmek isteyene çok da gücenmemek lazım. Yalnız, Fikret Orman’ın kendisini savaşın göbeğindeki Ukrayna’dan getirmesi konusndaki serzenişi de haklıdır. Neyse, sonuçta 7,5 milyon Euro gelecek sezon serbest kalacak ve bu sezon  sağlayacağı verim son derece kuşkulu olan bir futbolcudan gelmesi itibariyle önemlidir.
Peki bu 1,5 milyar TL’ye dayanmış olan sevgili sabık başkanımızın bıraktığı enkazın getirdiği borca rağmen cezalı Galatasaray ve uzun zamandır sorunlarla boğuşan Trabzon bile transfer yaparken bizim bu basiretsizliğimizi Şenol hoca gibi ben de anlamış değilim. Şampiyonlar Ligi ciddi iştir, hafife almaya gelmez. Bu kulübe bir Liverpool travması daha yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur! Unutmayalım ki Gomez ve Sosa’nın olduğu Beşiktaş geçen sezon Sporting ve Lokomotiv Moskova’nın olduğu Uefa Ligi’nde gruptan bile çıkamamıştı ve dolayısıyla CL’de kendi stadında oynamanın gazı bile elinde uygun malzeme yoksa motoru ateşlemeye yetmez.
bjk alanya 3Elinde Tolga gibi atıp satamayacağın bir kaleci varken üstüne bir yabancı kaleci daha getiriyorsun ve hazırlık maçlarında iyi de performans gösteriyor ama kalede yine Tolga. Belki rotasyonda bütün futbolcular şans bulacak ama takımın iskeleti bu saate kadar belli olmalıydı. Zaman iyice daralıyor ve Beşiktaş geçen yıldan gelen oturmuş yapısı ve şablonuna rağmen defans ve forvette çok sağlam transferler yapılmazsa ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Olympiakos ve Galatasaray maçlarında da takım iyi oynadı ama o iyi oyuna seviye atlatıp skoru değiştirecek 2-3 oyuncu şart. Tolgay zaman içinde Sosa’nın boşluğunu doldurabilir, o potansiyel gözüküyor ama daha çok deneyim kazanması lazım. Cenk ve Ömer de bana göre iyi golcüler ama oraya da muhakkak dünya çapında bir yıldız şart. Defansta ise göbekte uyumlu bir ikili başarının anahtarı ki burada da ciddi bir belirsizlik devam ediyor.
Neyse, bu kadar rahat bir oyunla gelen farklı galibiyetten sonra enseyi de karartmayalım ama Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur hesabı Şenol hoca gibi biz de naçizane uyarılarımızı yapalım. Yıllarca sabredip kavuştuğumuz stadımız CL’de rakiplerin yolgeçen hanı değil, Beşiktaş’ın golgeçen hanı olsun.
mail: gorkem.isik@abcspor.com
twitter: @saturnocontro3

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular