https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NEREDE KALMIŞTIK?

Okunması Gerekenler

“Umutsuzluğa alışmak umutsuzluğun kendisinden daha kötüdür”
Bu sitedeki ilk yazıma varoluşçuluğun babalarından Albert Camus’nun Veba’sından alıntıyla başlamak acı olsa da, umutsuzluğa alışmamak için su apokaliptik düzende spor müsabakaları izleyerek huzur bulmaya çalışanlardanım. Bundesliga’yı bitirdik, Liverpool’la 30 yıl sonunda turumuzu sanal da olsa attık çok şükür. Eski efsanevi NBA maçlarını veya Michael Jordan’ın Son Dans belgeselini 5 kez, rahmetli Kobe’nin anma törenindeki konuşmaları 50 kez izleyip salya sümük ağlamakla hayat geçmez. Camus Veba’da bu duruma da “kapatılmışlık haline kendimizi bırakıyor, geçmişin içinde yaşamaya çalışıyorduk” diye değinmişti sahi. O zaman şarkı söylemek lazım avaz avaz. Sözün özü yeni normalde seyircisiz de olsa hikayeyi yaşamaya devam etmek lazım.

Malumunuz 11 Mart akşamında Oklahoma City’de Thunder-Jazz maçı başlamamıştı ve sezonun geri kalanı bir sonraki emre kadar ertelenmişti. Geçen zaman içinde “olur mu olmaz mı nasıl yapsak” derken NBA Başkanı Adam Silver haberi verdi. Orlando’da 30 Temmuz’da başlayacak bu sezonun son perdesi. Disney’nin ESPN Wide World of Sports kompleksinde Arena Field House ve Visa Athletic Center’da geniş sağlık ve güvenlik önlemleri altında seyircisiz oynanacak tüm maçlar. Takımların hepsi bir fanusta yaşayacaklar.

Peki nerede kalmıştık? 11 Mart itibariyle takımlar 63-67 maç arası oynamışlardı. Doğu’da sırasıyla Bucks, Raptors, Celtics, Heat, Pacers ve Sixers, Batı’da da Lakers, Clippers, Nuggets, Jazz, Thunder, Rockets zaten playoffu garantilemişti. Doğu’daki son 2 bilet için Nets, Magic ve Wizards, Batı’daki son 2 bilet için Mavs, Grizzlies, Blazers, Pelicans, Kings, Spurs ve Suns çekişiyordu. Tabi ilk 6 sırayı garantileyenlerin hangi sırada bitirecekleri de meçhuldu. Dolayısıyla playoff şansı kalmamış 8 takımı eleyince geriye kalan bu yukarıda saydığımız 22 takımı Orlando’ya çağırdılar. Her takım 8’er tane maç yapacak ve nihai sıralama da bu şekilde belirlenecek. Bu 8 maçı takımların normal sezonda fikstürlerinin geri kalanında diğer 21 takımla yapacakları maçlardan seçmece yaparak belirlemişler. Bu 22 takım ortalama 72-73 maç yaparak sezonu tamamlamış olacak.

8’er maç sonunda galibiyet mağlubiyet sayısı eşitse özel tie breaker kuralları geliştirilmiş. İlk 7 sıradaki takımlar her zamanki tie breaker kurallarına göre belirlenecek. 8. sıra içinse özel bir play-in durumu var. 8. sıradaki takımla 9. sıradaki takım arasında 4’ten fazla galibiyet farkı varsa 8. sıradaki takım playofflara katiliyor. Ama 4 ve daha az fark varsa 8 ve 9. sıradaki takımlar aralarında 2 maç yapacaklar. 8. sıradaki takım ilk maçı alırsa playoffa kalan son takım olacak. 9. sıradaki takımın playoffa kalması için 8. sıradaki takımı 2 maçta da yenmesi gerekiyor.

Bu 8 maçlık nihai sıralama maçlarından sonra 17 Ağustos’ta playoffların ilk turu, 30 Ağustos’ta Konferans Yarı Final serileri, 15 Eylül Konferans finalleri, 30 Eylül’deyse NBA Final serisi başlayacak. Play-off turları her sene olduğu gibi 7 maçlık seriler üzerinden oynanacak.

Herşeyi anladım da tüm maçlar aynı salonda ve seyircisiz oynanacakken 7 maçlık serilerde ısrarcı olmaya gerek yoktu kanımca. İç saha avantajı da yalan oldu. Olayın içinde elbette reklam gelirleri yani işin ekonomik yönü ağır basıyor olsa da, şu sezonu bir an önce bitirmek için playoffları 3 veya 5 maçlık serilerle daha kısa tutmaları gerekirdi. Zaten Florida bugünlerde günde 9000 civarı Covid-19 vakası açıklıyor. Bunlardan aşağı yukarı 1000 tanesi Orlando ve civarındaki bölgeden geliyor.

Geçen gün 16 tane NBA oyuncusunun pozitif olduğu da söylendi. Playoffları Eylül ortası gibi bitirip sen sağ ben selamet demeyi planlasalardı keşke. Hoş, 30 Temmuz’a daha çok var. 31 Mayıs itibariyle Florida’da toplam 56 bin vaka varken, bugün yanı 28 Haziran itibariyle vaka sayısı 133 bin. Yani Haziran ayında %136 artmış hasta sayısı.

Hal böyleyken 30 Temmuz’a kadar rakamlar nereye gidecek, NBA “yok arkadaş bu iş yaş” diyip fişi mi çekecek ya da “ölen ölür kalan sağlar bizimdir” diyip oynatacak mı göreceğiz. Adam Silver çok kararlı duruyor. Hayırlısı artık. Okyanusun bu tarafından haberler şimdilik bu şekilde.

Sevgiyle kalın.

mail: enis.oksan@abcspor.com

twitter: @enisoksan

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular