https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NEFESLER TUTULDU, FENERBAHÇE KAZANDI

Okunması Gerekenler

GALATASARAY İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Kritik Alanyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray, evinde BB Erzurumspor maçına çıktı. Maça beklenildiği gibi hakim olarak başlayan Galatasaray 3. bölge haricinde...

KESKİN VİRAJ

Keskin Viraj Ben kendimi bildim bileli, biz Fenerbahçelileri için hep bir kesin viraj vardır. Biz o keskin virajları da genelde...

MAKYAJ DÖKÜLDÜ

MAKYAJ DÖKÜLDÜ Anadolu Efes karşısına çıkana kadar on galibiyet ard arda kazanılarak gelindi ve gerçekten kadro kalitesini aşan işler yapıldı....
fersu yaziFinal serisinin ilk maçı normal sezonu lider olarak tamamlayan ve ev sahibi avantajı bulunan Anadolu Efes’in sahasında Abdi İpekçi’de oynandı. Fenerbahçeli taraftarlar kendilerine ayrılan kısımları doldurmuş olsalar da maalesef salonda büyük boşluklar vardı. Avrupa’nın en kaliteli iki liginden birinin final serisinde bu kadar az seyirci görmek hayli üzücüydü. Anadolu Efes Heurtel, Doğuş, Cedi, Saric ve Dunston ile başlarken Fenerbahçe de Dixon, Bogdanovic, Kalinic, Datome ve Udoh ile başladı. İki takımda çok yönlü forvetlerini sahaya sürdü ve bol değişmeli savunmalar izledik Cedi, Saric, Kalinic ve Datome dörtlüsü arasında.
BİRİNCİ ÇEYREK
FB EFES 5Takımlar karşılıklı olarak oyun kuruculara, Heurtel’e Dixon ve Dixon’a da Doğuş ile baskı yaparak başladılar. Bu durumu avantaja çeviren isim ise Fransız guard oldu, maça çok iyi başladı. Perdeleri efektif kullanarak hem penetreleri hem de şutları ile etkili oldu. Dixon ise hem savunmada Heurtel’i tutup hem de hücumda Doğuş karşısında üretmekte zorlanınca Fenerbahçe maça hücumda kötü başladı. Üst üste gelen top kayıplarını Anadolu Efes hızlı hücum sayılarına çevirerek etkili oldu.
Koç Obradovic çözümü Dixon yerine Bogdanovic üzerinden oyun kurarak bulunca Heurtel savunmada zorlandı ve penetre pası iyi yapan Fenerbahçe Kalinic’in topsuz katlarını değerlendirmeye başladı. Ancak Dixon’ın Heurtel üzerinde bir türlü istenen baskıyı yapamaması sonrasında Fransız guardın yarı sahayı çabuk geçerek bolbol potaya gitmesine çare bulamadılar, hem üretti hem bitirdi.
Fenerbahçe Granger-Heurtel ikilisine karşı Sloukas-Dixon’a dönünce oyun rahatladı hücumda. Dixon bitirici konumuna geçince üst üste gönderdiği üçlüklerle etkili oldu. Ayrıca daha iyi organize olan sarı lacivertliler başta Kalinic olmak üzere ceza üçlüklerini de değerlendirdi ve maça tutundu. Kalinic her iki dipten gerek Saric gerek Brown’a karşı çizgiden yaptığı güçlü penetrelerden de olumlu sonuçlar aldı, skor bulamasa da çizgiye gitti.
İlk çeyrekte Granger-Doğuş-Heurtel üçlüsünü çok iyi kullanan ve guard rotasyonundan istediği herşeyi alan koç Çakı liderliğindeki Anadolu Efes, Dixon dışındaki diğer Fenerbahçe kısalarının tamamını devre dışı bıraktı.
İKİNCİ ÇEYREK
Koç Obradovic çeyreğe ikiz kulelerle başlamayı tercih edince hücumda da ilk yarının aksine pota altı üstünlüğünü ele geçirdi. Ama savunmada boyalı alanı korumayı beceremediler. Brown’ın dışarıdan oynayarak alan açması ve Tyus’ın hücum ribaundlarındaki etkinliği problem yarattı sarı lacivertlilere. Heurtel ve Saric gibi iki yaratıcı yokken yaratılan bu 2.şans sayıları çok kritikti. Aslında tersi de Anadolu Efes pota altında gerçekleşmeye başladı ve özellikle Vesely hayli üstünlük sağladı. Brown zorlandı ve daha çeyreğin ilk 3 dakikası geçilirken 3.faulünü aldı, kenara geldi.
Koç Çakı da hamle yapmakta gecikmedi ve Dunston-Saric ikilisine dönerek hem boyalı alandaki müthiş savaşta üstünlüğü ele aldı hem de takımının kısalara yapılan baskıyı arttırmasını sağladı arkada bu iki savunmacı ismin olmasıyla beraber.
FB EFES 3Bu arada Heurtel geldiği günden beri en çarpıcı savunma performanslarından birini sergiledi, özellikle Sloukas karşısında. Yunan guardın karşısında kalmayı başardı, kolay geçilmedi ve sürekli hataya zorladı onu. Tabi Granger’ın da Doğuş’un kaldığı yerden devam ederek Dixon’a yaptığı baskı Fenerbahçe’nin organize olmasına izin vermedi, tempoyu kontrol altına alamadı bir türlü sarı lacivertliler. Bunun yanında aynı Granger, Heurtel’in hücumda durduğu anlarda sahneye çıkan isim oldu. Kendi yarattığı orta mesafe ve üç sayılık şutlarla takımını sürükledi.
Saric’in dışarı açılarak isabetli şutlar bulması Vesely-Udoh ikilisinin savunmada rotasyonlarda problem yaşamasına neden oldu. Granger-Heurtel ikilisinin sahada olmasıyla beraber bunu hemen gören ve iyi değerlendiren lacivert beyazlılar ortaya çıkan boş alanları Dunston’ın ikili oyunları ile de işlemeye başladılar.
Koç Obradovic’in son 1:30 dakikada savunma ve hücumlar için sürekli oyuncu değişikliklerine gitmesi ve savunmada yaptıkları 3/4 saha baskı Anadolu Efes’in kafasını hayli karıştırdı, hücumda zorlandılar, üretemediler. Buna karşılık Fenerbahçe ribaunlarda üstünlüğü ele alamayınca ve pota altını yeteri kadar kullanamayınca istediği skoru bulamadı, eşitliği yakalayamadı. Buna karşın buldukları savunma odaklı ekstra sayılarla farkı 5 sayıya indirip maçın içinde kaldılar.
Anadolu Efes adına ilk yarıda herşey yolundaydı diyebiliriz. Cedi ve Birkan’ın bulduğu ceza atışlarından isabet çıkarabilselerdi farkın çift hanelere çıkması engellenemezdi. Ev sahibi maça mental olarak çok iyi hazırlanmış. Özellikle devre boyunca savunmadaki mücadele ve sertlik seviyesini hep yukarıda tutmaları onların bir adım önde olmasının temel nedeniydi.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
Her iki takımda ikinci yarıya maçın başından bile daha sert savunmalarla başladılar. İlk 3 dakika sayı olmadı. Tüm oyuncular müthiş bir eforla adeta çift ciğerle mücadele ettiler. Savunmaların bu seviyede olduğu dakikalarda Vesely ve Udoh’un aldığı hücum ribaundları artı ikinci şans sayıları sarı lacivertlileri oyunun içinde tuttu.
Lacivert beyazlılar adına ise ilk yarının suskun ismi Cedi’nin devreye girmesi ve üst üste bulduğu 5 sayı ki özellikle isabet sağladığı ceza üçlüğü farkın tekrar açılmasına neden oldu, ilk defa çift hanelere çıkardılar. Bu arada Bogdanovic’in henüz ilk 5 dakika geçilirken 4.faulünü alarak kenara gelmesi de Fenerbahçe adına tehlike çanlarının erken çalmasına neden oldu. Takımını krizden çıkaran ise önce ikili oyun savunmasında tepede yaptığı müthiş kısa savunması ile Udoh sonrasında da hızlı hücumu üçlükle bitiren Melih oldu.
FB EFES 1Koç Çakı takımının hücumda üretmekte zorlandığını görünce hemen Heurtel-Saric hamlesini yaptı. Belki Heurtel Dixon’ın baskısından topla buluşamadı ancak Dixon’ı dışarı çekerek sağladığı alan sayesinde sarı lacivertliler rotasyon yapamadı ve Granger ile Dunston ikili oyunları işlemeye başladılar.
Son bölümde ise savunma dozajını bir kaç kademe birden yukarı çeken Fenerbahçe Dixon liderliğinde bulduğu savunma odaklı hızlı hücumlarla Anadolu Efes’i yakalayıp öne geçmeyi başardı. Oyundan düşmeyen ve pes etmeyen sarı lacivertliler Granger-Heurtel ikilisinin top paylaşımında yaşadığı problemi, hücumda Anadolu Efes’in yaşadığı duraksamaları çok iyi değerlendirdi, cezayı kesti.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
Anadolu Efes haklı olarak 3.çeyreğin sonunda yanmaya başlayan Dixon’a karşı hemen Doğuş’u sahaya sürdü. Ancak Dixon hem perdeleri kullanarak bulduğu anlık boşlukları dahi üçlükle cezalandırdı hem de maça isabetle başlayan Melih’i penetre sonrası akıllıca yay gerisinde topla buluşturdu kritik 3 sayının da mimarı oldu. Lacivert beyazlılar ise Udoh-Vesely ikilisine karşı yine Brown’un dışarıda kalarak açtığı alanları Dunston ile çok iyi kullandılar. Heurtel yine organize ettiği tepe ikili oyunları ile Dunston’ı ihya etti boyalı alanda, ev sahibi de maça bu şekilde tutundu.
Vesely’nin bitime 6 dakika kala 4.faulünü alarak kenara gelmesi ile beraber koç Obradovic zorunlu olarak 4 kısaya döndü. Bunu gören koç Çakı Saric’in organizasyonları ile 4-5 köprüsünü kullanmaya başladı. Bu arada iki takım da faul haklarını erken doldurmalarının cezasını birbirlerine bol bol kestiler, her oyuncu akıllıca potaya giderek aldıkları fauller sonrası çizgiye gitti. Özellikle Fenerbahçe bu avantajı çok daha iyi değerlendirdi ve tam 12 sayı buldu bu bölümde çizgiden.
FB EFES 2Bununla beraber 4 kısa oynamasına rağmen Fenerbahçe başta Datome olmak üzere yine hücum ribaundlarında etkili oldu. Yorulan Anadolu Efes özellikle Heurtel ile rotasyonlarda problem yaşamaya başladı ve tıpkı yarı final serisinin son maçında Galatasaray’a karşı olduğu gibi Udoh bu ters eşleşmeleri sürekli potaya giderek ya da boyalı alanda sırtı dönük iyi değerlendirdi.
Bitime 2 dakika kala Datome ve Sloukas’ın savunmada yaptığı akıllı hamleler, çaldıkları toplar artı Kalinic’in Heurtel’e yaptığı baskı Anadolu Efes’in atarak geri gelmesine engel odu. Ancak Anadolu Efes hücumda yapamadığı dönüşü savunmada yapmaya çalıştı ki yarı sahada yaptıkları sıkıştırmalı zone press ile Fenerbahçe’yi top kayıplarına zorladılar, bu şekilde buldukları savunma kaynaklı sayılarla tekrar maça ortak oldular.
Son bölümde Anadolu Efes savunma dozajını iyice yukarı çekip Fenerbahçe’yi hatalara zorlamaya çalıştı ki özellikle kenardan çıkarılan toplarda az kalsın bunu da başaracaklardı. Ancak top kayıplarının kıyısından dönen, minimum hata ile oynayan ve yapılan taktik faüllerde çizgiden kusursuza yakın isabet oranı yakalayan Fenerbahçe bu olağanüstü maçta çok değerli olan galibiyete uzanan takım oldu, Anadolu Efes’in ev sahibi avantajını da kırmış oldu.
İki takım da üst düzey bir mücadele koydular sahaya, terlerinin son damlasını da maç bittiğinde Abdi İpekçi parkelerine bırakmışlardı. Özellikle son bölümde salondan kemik sesleri geldi, hakemlerin sertliğe izin verdiği ölçüde müthiş savunma performansları izlettiler bize. Şapka çıkarıyorum ve sonsuz kere alkışlar alkışlar alkışlar her iki takıma da..
Mail: fersu77@yahoo.com
Twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

GALATASARAY İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Kritik Alanyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray, evinde BB Erzurumspor maçına çıktı. Maça beklenildiği gibi hakim olarak başlayan Galatasaray 3. bölge haricinde...

KESKİN VİRAJ

Keskin Viraj Ben kendimi bildim bileli, biz Fenerbahçelileri için hep bir kesin viraj vardır. Biz o keskin virajları da genelde hiç alamayız. Pazar günü oynanacak...

MAKYAJ DÖKÜLDÜ

MAKYAJ DÖKÜLDÜ Anadolu Efes karşısına çıkana kadar on galibiyet ard arda kazanılarak gelindi ve gerçekten kadro kalitesini aşan işler yapıldı. Nando ve Jan’ın performanslarını tamamlayan...

OYUNUN TEK HAKİMİ

OYUNUN TEK HAKİMİ Devre arası boşluğunun bile 7 gün olabildiği, aşırı yoğun takvime sahip olan bir sezonda Beşiktaş BAY geçtiği haftayla beraber 11 günlük bir...

DÜNYADA KADIN FUTBOLUNUN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENİYOR?

DÜNYADA KADIN FUTBOLUNUN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENİYOR? Daha önceki üç yazı dizimde, kadın futbolunu detaylı olarak incelemiştim. “Kadın Futbolu ve Geleceğini KAÇIRMAYIN!” yazımda Kadın Futbolunun bir...

Benzer Konular