https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA’DE ŞAMPİYONLUK YARIŞI VE MVP ÖDÜLÜ

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYANBA’de ALL-STAR’ı geride bıraktık ve önümüzde play-off’larla, şampiyonluk yüzüğünü hangi takımın takacağı var! Ve de tabii ki normal sezonun MVP’si kim olacak da bir diğer merak konusu..

Otoritelere göre bu sezonun ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA net bir favorisi yok, aynı şekilde benim de!

Son şampiyon SPURS ‘takım gibi takım’ olmasına ve çok iyi koçuna rağmen, ünvanını koruyamayacak diye düşünüyorum.

stateBatı Yakası dendiğinde, tabii ki hepimizin aklına gelen ilk takım, Steve Kerr kumandasındaki, Curry-Thompson gibi 2 keskin şutör ve çevrelerinde konuçlanmış düzgün bir takıma sahip GOLDEN STATE WARRIORS…  Ama Splash Brothers’lardan birine birşey olsa, bu çark play-off’larda ne kadar düzgün işler işte orası muamma…

Batının bir diğer incisi MEMPHIS GRIZZLIES ise yaş olarak küçük ama bence oyun olarak abisini geçmiş Marc Gasol ve Zach Randolph gibi iki çok çok önemli uzun, Mike Conley gibi ana tamamlayıcıları ve Tony Allen gibi rakibin en önemli skorerine kene gibi yapışan bir savunmacıya sahip. Ama şampiyonluk kazanmak için yeterli olur mu ? Bence çok zor!

Los Angeles dendiğinde ise aklımıza ilk gelen tabii ki efsane Lakers ama dibe vuran Kobe ve arkadaşları, bu sene de CLIPPERS’ın gölgesinde kaldılar. Chris Paul çok önemli bir pg ve insan olduğu şüpheli, inanılmaz atletik genlere sahip Black Griffin gibi bir uzun, Crawford ve Reddick gibi keskin dış atıcılara sahipler. Yine de günü gününe uymayan yapıları ve bence dar rotasyonları uzun play-off koridorunda büyük bir soru işareti…

OKHLGeçelim bu sezon sakatlıklardan dolayı alt sıralarda bulunsa da, tam kadro olduğunda herkesi her yerde yenebilecek, Enes Kanterli THUNDER’a… Durant-Westbrook ikilisi sakatlanmaz ise, kim ne kadar favoriyse o takım kadar şansları olduğunu düşünüyorum ama önlerinde çok büyük 2 handikap var. Biri play-off’lara kalırlarsa sene başında kaybettikleri onlarca maç yüzünden karşılaşacakları saha dezavantajı ve de NBA’in en kötü 3-4 koçundan biri olduğuna inandığım Brooks faktörü!

1-2 defosu haricinde çok yönlü kadrosu, Raja Rondo-Stoudemire takviyeleri ile DALLAS MAVERICKS ve tam kadro play-off’larda yer alabilirlerse HOUSTON ROCKETS da her an bombayı patlatabilecek takımlar.. Zaten Batıda play-off yapamayan en az 4 takım doğuda bu vizeyi alabilirdi, iki konferans arasında maalesef dağlar kadar fark var. Normal sezonun en başarılı ekiplerinden PORTLAND’ı da hafife almamak lazım ama bunun en başlıca nedeni, kadro kaliteleri kadar, bugünkü sıralama değişmezse en azından 2 eleme turunda ellerinde olacak saha avantajı.

Doğu yakasına geçtiğimizde ise gözler ilk olarak ATLANTA’ya, HAWKS’a çevriliyor.  Süper bir yıldızları olmasa da, takım gibi takımın sözlükteki tarifi, birbiriyle uyumlu Dış atıcıları, oyun kurucusu ve uzunlarıyla ideal takım konumundalar . Zaten Doğuda elle tutulur sadece 3-4 takım olduğunu düşünürsek, Konferans finaline kadar ilerlememeleri bence büyük sürpriz olur!

BULL5Kağıt üstündeki en iyi doğu kadrosu olan CHICAGO BULLS ise pota altında Gasol-Noah ikilisi, sakatlıktan dönmüş, başarıya aç Rose gibi ele avuca sığmaz bir oyun kurucu ve Butler gibi çok yönlü bir guard-kısa forvet karışımı kadrosuyla bir diğer önemli favori. Ama Rose’un çok sık sakatlanması gözardı edilmemeli!

Ve tabii ki 3.sırada da LeBron James ve CLEVELAND CAVALIERS var! . Irvıng-Kevin Love ile birlikte big three oldukları aşikar ama ya gerisi ? Her ne kadar iyi birer role player’lara sahip de olsalar, The King’in performansı onların ne kadar ilerleyip ilerleyemeyecekleri ile doğru orantılı…

Kareyi de tek Kanada takımı ile tamamlayalım.. Normal sezonda oldukça başarılılar ama NBA Şampiyonluğu tam bir peri masalı olur yani, Toronto ahalisi neden olmasın diye hayaller kursa da, yüzüğü takmak RAPTORS için fazlasıyla ütopik..

Geçelim MVP kim olacak sorusuna... Benim adaylarımdan biri çok beğendiğim ANTHONY DAVIS ama New Orleans Pelikanları play-off yapabilecek mi muamma olduğu için kategori dışı..

Sonuçta bu ödülün takım başarısıyla doğru orantılı şekilde verildiğini de düşünürsek, MVP ödülünde aday sayısı bence azalıyor. Atlanta Hawks’dan özellikle bir isim yazmadım çünkü takımca oynadıkları için, bariz şekilde öne çıkan bir silahları yok! Keşke JOHN WALL alsa ama bence o da çok zor!

HAWKS 20En büyük favorim Golden State’in sayı makinesi, beyni, ligin en keskin şutörü STEPHEN CURRY... İkinci yazacağım isim de, bundan daha 2-3 sene öncesinde Oklahoma’da rotasyon oyuncusu iken bir anda NBA’in en önemli yıldızlarından biri haline gelen, Rockets’in 1 numaralı skor opsiyonu JAMES HARDEN… Sayı kralı olarak sezonu bitirirse şansı daha da artacaktır diye düşünüyorum.

Normal sezonda son düzlüğe gelirken, rokete bağlayıp istatistikleri uçuran biri çıkar mı bilmem ama ben normal sezon MVP’si ödülünün CURRY-HARDEN ikilisinden birine gideceğini düşünüyorum.

Şampiyonluk yarışında ise tam anlamıyla, bir birbirine denk at ya da köpek yarışı bahislerinde kullanılan, karakolda biter sözü kesinlikle doğru!
Yine de 3 takım yazacaksak, GOLDEN STATE ya da OKLAHOMA CITY THUNDER diyorum! Ve de NBA kurmayları ve pazarlama-reklam, kısaca tüm basketbol birimlerinin finalde görmek istediği LeBron’lu CLEVELAND CAVALIERS…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tuna.ozkaya@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular