https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA’DE BU SENE BELİRLEYİCİ FAKTÖR COVID-19

Okunması Gerekenler

NBA’DE BU SENE BELİRLEYİCİ FAKTÖR COVID-19

Bir önceki yazımda takımlardan, kadrolarından, play-off ve şampiyonluk şanslarından bahsetmiştim. Ancak ligin başlamasıyla gördük ki bu sene belirleyici factor ne Lebron, ne Durant ne de transferler.

Ligin başlamasından bu yana 1 aydan kısa bir süre geçti. Bu kadar kısa bir sürede onlarca oyuncu Covid protokolünden dolayı maç kaçırdı. Covid protokolüne girmek için illa da bir oyuncunun Covid-19 virüsüne sahip olması gerekmiyor. Mesela pozitif olan bir kişiyle ya da oyuncu ile aynı yerde bulunması veya kısa süreli de olsa konuşması bile bir oyuncunun protokole takılmasına sebep oluyor. Bu durumda oyuncular 2 ya da 3 maç sahaya çıkamıyorlar.

Normalde 12 kişi olan bir NBA kadrosunda 4’ten fazla oyuncu protokole göre oynayamıyorsa, o takımın maçı erteleniyor. NBA’de bir takımın sahaya çıkabilmesi için kadrosunda o anda en az 8 sağlam oyuncusunun olması gerekiyor. Şu ana kadar bu şekilde 16 maç ertelendi ve rakamın artması yüzünden NBA yönetimi kuralları daha da sıkılaştırdı.

Bunda vakaların artması kadar, oyuncuların kurallara uymaması da rol oynadı. Harden’in sene başında bir partide çekilen maskesiz görüntüleri, Irvıng’in kardeşinin yaşgünü partisinde onlarca kişi ile maskesiz parti yapması, deplasmanda takımların kaldığı otellere gelen maskesiz aile üyeleri ve arkadaşları, son 1 haftada artan vakaların başlıca sebebi olunca NBA yönetimi konuya müdahele etti.

Artık deplasmanlarda oyuncular ve teknik kadro otel odasından çıkamıyor ve kimseyle görüşemiyor. Evlerindeyken de takımla ilgili aktiviteler hariç evlerinden çıkmaları yasak. Bu kurallara uymayan oyuncuların kaçırdığı her maç için maaşının 72’de 1’i kesiliyor. Örnek olarak Kyrie Irvıng geçen hafta kafasına göre takılıp takımı iki maç bıraktığı için neredeyse 1 milyon dolar para kaybetti.

Sahadaki etkisine gelirsek, bu kaçırılan maçların kısa vadede NBA’in normal sezonunu etkileyeceğini düşünmüyorum. 72 maçlık bir maratonda bir çok takım 5-10 maça eksik kadroyla çıktığı için maç kaybedecektir. Bu durum her takım için geçerli olacağı için yaklaşık olarak Play-off sıralamasının üst bölümü değişmeyecektir.

1-2 galibiyetin Play-off’a kalıp kalmamakta belirleyici olacağı son sıralar için ise Covid’in önemi daha yüksek olacaktır. 1-2 önemli oyuncusunu bir kaç maç oynatamayan takımlar kendini son dönemeçte Play-off dışında bulabilirler.

Covid’in asıl fark yaratacak etkisi ise Play-off başladıktan sonra görülecektir. Takımların birbirine güç olarak çok yakın olacağı 7 maçlık bir seride bir takımın yıldızının ya da bazı oyuncularının 2-3 maç oynamaması dengeleri alt üst edebilir. Mesela şampiyonluğun en büyük adayı olan Lakers’ta Lebron’un 3 maç oynamadığı bir Play-off serisi düşünün.

Diğer yandan NBA’in önündeki gerçek tehdit, vaka sayısının ve ertelenen maçların artması durumunda yönetimin ligi durdurma ihtimali. Şu anda böyle bir düşünceleri olmadığını sürekli söyleseler de Amerika’nın Covid ile mücadelede ne kadar başarısız olduğunu düşününce, ligin iptal olması ihtimalini göz ardı edemeyiz.

Bu yüzden hazır maçlar oynanabilirken keyfini çıkaralım, bol bol gece uyanıp seyredelim.

Bir sonraki yazımda lige iyi başlayan takımlara ve parlayan oyunculara bakacağız. Görüşmek üzere.

mail: cuneyt.soydas@abcspor.com

twitter: @cuneytsoydas

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular