https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA SEZONU SÜRPRİZLERLE BAŞLADI

Okunması Gerekenler

NBA SEZONU SÜRPRİZLERLE BAŞLADI

NBA’de sezon başlayalı 2 haftayı geçti. Uzun zamandır görmediğim derecede ilginç bir başlangıç oldu. Şampiyonluk adaylarının neredeyse tamamı sezona kötü giriş yaptı, diğer yandan bu sezon çıkış beklenen bazı takımlar starttan son derece hızlı başlarken hayalkırıklığı yaşatanlar da bir hayli fazlaydı.

Sezonda dikkatimi en çok çeken konu, maçlardaki sayı ortalamasındaki gerileme oldu. Daha defansif oynanması ve faul almaya yönelik hareketlerin yasaklanması başlıca sebepler. Ancak bence ana sebep bir çok yıldız oyuncunun lige etkisiz ve düşük performans ile başlamaları. Şu ana kadar hiç bir oyuncudan süper bir maç seyretmedik ki genelde bu sürede 50 sayıdan fazla atanlar, üçlük yağdıranlar, tek başına maç alanları görürdük. Lillard ve Harden’in başını çektiği bu yavaş başlayanlar grubunda Lebron, Westbrook, Booker, Young, Mitchell, Jokic, Beal gibi yıldızlar yer alıyorlar.

Gelin 4 kategoride sezonun başlangıcına kısaca bakalım.

BEKLENENDEN KÖTÜ BAŞLAYAN ŞAMPİYONLUK ADAYLARI

Geçen sezonun şampiyonu Milwaukee lige resmen dökülerek başladı. 2 ana oyuncusunun sakat ve Covid olmasının da bunda etkisi büyük ama geri kalanlar da sahada gayet vasat performans gösteriyorlar. Giannis yalnız kaldı ve takımı kendi taşıyacağına, o da vasatlığa ayak uydurdu.

Lakers’ta geçiş süreci olması bekleniyordu ve aynen de öyle oldu. Westbrook ve diğer yenilerin takıma henüz uyum sağlamadığını görüyoruz. Lebron’un da yaşı arttıkça azalan süperstar katkısını da düşünürsek, sanki Lakers’in batıdaki en büyük şampiyonluk adayı olma durumu ilerleyen aylarda sorgulanabilir diye düşünüyorum. Westbrook burda anahtar, zira kaptırdığı sayısız top ile atakları baltalıyor ve takımı sahada iyi yönetemiyor.

Brooklyn’in Kyrie skandalı ile uğraşacağını biliyorduk. Buna bir de neden olduğunu kimsenin anlamadığı bir Harden sorunu eklendi. Çaylak sezonundan bu yana en düşük sayı ortalaması ile oynuyor, her şut yüzdesinden ciddi düşüş yaşıyor ve sahada hayalet gibi geziniyor. Nash de deneyimsiz bir koç olduğu için müdahele edemiyor. Durant şu anda ligin MVP’si seviyesinde oynamasa maç kazanamazlar.

BIRAKTIĞI YERDEN DEVAM EDENLER

Geçen sezonun normal sezon en iyi takımı Utah bu sezona da çok iyi başladı. Gobert’in liderliğinde şahane bir defans ve çok etkili bir hücum ile Golden State ile beraber Batı Konferansı’nın zirvesindeler.

Dallas’ta ister hoca değişsin ister bazı oyuncular, aynı one-man Doncic show’u devam ediyor. Bu kadro ile daha ileri gidemezler yazmıştım zaten. Doncic de tek kişi ile ne kadar iyi oynanabilinirse, o seviyede devam ediyor.

BEKLENENİN ÜZERİNDE BAŞLANGIÇ YAPANLAR

Golden State için beklenti, Klay dönene kadar idare edip, o dönünce bir Play-off denemesi yapmaları idi. Bugün itibariyle ligdeki en iyi takım olmalarına ve bunu Curry her maç 40-50 sayı atmadan yapmalarına “ben demiştim” diyecek bir kişi çıkamaz. Çok iyi takım oyunu ve iyi defans ile bu seviyeye geldiler. Çok ilginç bir sezon yaşatacaklar bizlere.

New York ve Chicago 90’ların sonundaki o güçlü hallerine yaklaşmış gibi başladılar sezona. Chicago DeRozan’ın takıma hemen alışıp çok iyi oynaması, New York da takım oyunu ve iyi defans ile sezona çok iyi giriş yaptılar.

Simmons’in bencil ve şımarık hareketlerinin devam ettiği Philadelphia, beklenenin aksine bu skandaldan hiç etkilenmiş gözükmüyor. Embiid sezona muhteşem başladı. Küçük kardeş Curry ve Harris’in etkili şutorlükleri ve bench’ten bizim Furkan’ın bu sene çok artan katkısı ile şu anda Simmons’a hiç ihtiyaçları olmadığını kanıtlamak istercesine iyi oynuyorlar. Zaten Embiid açık açık Simmons’i istemediğini söyledi. Kurt hoca Rivers da bu dikkat dağıtıcı durumun daha uzun sürmesine izin vermeyecektir. 35 yıldır NBA takip ederim, Simmons ve Kyrie’nin yaptıkları bencil şımarıklığı yapan kimseyi görmedim. En yakını, Rodman’ın play-off’ta Las Vegas’a gitmesi olabilir, o da yalnızca 2 maçtı sonuçta.

Miami, Lowry’nin gelmesi ve takıma abilik etmesi ile çok iyi başladı sezona. Adebayo ve Butler’in hayatlarındaki en iyi seviyede oynamaları, Herro’nun Florida bubble’ındaki formuna dönmesi ile şu anda Doğu’nun en formda takımılar. Milwaukee ve Brooklyn’deki dengesiz gidiş ile bakalım aradan ne kadar sıyrılıp zirveye oynayabilecekler?

BEKLENENDEN KÖTÜ BAŞLAYANLAR

Atlanta geçen sene Play-off’taki mucize oyununa ve sonuçlarına bu sene şimdiye kadar son derece uzak. Trae’nin ligin averaj oyuncularındanmış gibi oyunu ile hiç bir ahenk tutturamadılar ve lige kötü başladılar.

200 milyonluk anlaşma imzalandığına inanamadığım Porter Jr’un beklediğim gibi vasat oyunu ve Jokic’in de lige MVP’ye yakışmayacak başlangıcı ile Denver da lige vasat bir giriş yaptı.

Lillard hayatındaki en düşük şut yüzdesi ve en düşük sayı ortalaması ile başlayınca Portland da vasatın üzerine çıkamadı. Kimse bilmiyor Lillard’daki bu düşüşün sebebini, demeçlerinde dediği gibi kendisi de dahil olmak üzere. NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu arasına alınmasına hayret etmiştim, şu anda da beni haklı çıkarıyor oyunu ile.

Benim abartıldığını düşündüğüm Tatum ve skorer Brown hakkında takım içinde diğer oyuncuların “pas vermiyorlar ve bencil oynuyorlar” şikayeti daha ligin başında başladı. Bu hiç bir zaman iyiye işaret olmaz. Bakalım paslaşma mı başlayacak yoksa şikayet eden mi takasla gidecek?

Gelecek yazımda NBA’in sezon başında açıkladığı “Tarihteki en iyi 75 oyuncu” listesine bakacağım. Hangi oyuncular listede olmamalıydı ve hangileri olmalıydı diye düşüncülerimi yazacağım.

Sağlıcakla kalın

mail: cuneyt.soydas@abcspor.com

twitter: @cuneytsoydas

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular