https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NAZLI!

Okunması GerekenlerNormal
0
false
false
false

EN-CA
X-NONE
X-NONE


koryTürkiye’nin kalbi sokaklardır der politikacılarımız. Bence Türkiye’nin kalbi statları ve çevreleridir.  Statlarında olanlardan o anda ülkede neler döndüğünü, vatandaşın mutlu mu mutsuz mu olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta mutsuz ise sebeblerinin neler olduğunu bile anlayabilirsiniz.

Sadece anlamak için kulak kabartmanız yeterlidir.

Kızıltoprak Bağdat caddesi trafik ışıklarının hemen yanından başlayan ve doğruca sahile, Kalamış’taki halı sahalara çıkan kısa sayılabilecek bir sokak vardır. Kadıköy’lü olan ya da Fenerbahçe maçlarına giden birçok kişi bu sokağı gayet iyi bilir.

Yıllardır maç öncelerini bu sokakta geçiriyor olmama rağmen sokağın ismini biliyorum. Aslında hiç te merak edip bu sokağı ismi ne yahu diye kafamı kaldırıp sokak levhasına bakmadım. Çünkii o sokağın, benim gibi olan binlerce kişi için bir ismi var:  Nazlı !!!

Nazlı nerden çıktı derseniz; Yıllar önce sokağın başına açılan ilk mekanın ismi “Nazlı nın yeri “ olunca sokağın ismi de otamatik olarak öyle kaldı.

Peki burası niye bu kadar önemli? Neden bir yazıya konu olabilir diyorsanız, bunun da cevabı basit.

nazli3Her takımın sadık taraftarlarının maç öncesi buluştukları ve zaman geçirdikleri belirli yerler vardır. Fenerbahçe taraftarları için de bu Nazlı ve olduğu sokaktır. Herhangi bir Fenerbahçe maçından önce bu sokağa gelip orada yağmur veya kar yağsa bile maçı bekleyen insanların hal ve tavırlarından, Fenerbahçe nin o anki gidişatını, ruh halini ve maçın nasıl geçeceğini anlarsınız.  O ufacık sokaktaki binlerce kişi eğer çoşkulu ise bu çoşku tribünlere ve doğal olarak sahaya yansır. Eğer tedirgin ise 1-2 saat içinde başlayacak maçın zor geçeceğini hissedersiniz.  Eğer oradaki ahali sinirli ise, maçın kesin daha değişik olaylara gebe olduğunu da anlarsınız. Biraz zaman geçirin, tezahüratların tarzından Turkiye nin o anki ruh halinin yansımasını da görebilirsiniz.

Okurken abartıyorsun diyebilirsiniz ama inanın 1-2 sezon orada zaman geçirin, direkt olarak neler olduğunu ya da olacağını az çok tahmin edebiliyor olacaksınız.

nazli2Peki geçtiğimiz Pazar günkü Fenerbahçe –K. Erciyesspor maçı öncesininde nasıldı diye merak ediyorsanız…

 Fenerbahçe seyircisi çoşkulu ve aynı zamanda Türkiyemizin şu anki yöneticilerine karşı inanılmaz bir şekilde de tepkiliydiler. Sportif tezahüratlardan çok daha önce hiç olmadığı kadar yoğun siyasi içerikli tepki tezahüratları hakimdi. Hem de Turkiye’nin şu anda hiçbir meydanında yapılamayacak kadar açık, özgür ve direkt bir üsluptaydı. Fenerbahçe seyircisi  Türkiye’de olan olaylara, yapılan pazarlıklara ve ortaya çıkan gerçeklere tepkilerini çok açık bir şekilde maç öncesi  “Nazlı” da saatlerce dile getirdiler.

Maç başladığı andan itibaren, gene anlamsız saha kapatma cezası alacaklarından korktukları için bu tepkilerini 90 dakikalığına içlerine saklayıp, enerjilerini sportif başarıya yönelik tezahüratlar ile sahaya yansıttılar. Sonuç olarak Fenerbahçe çok önemli bir 3 puanı daha hanesine yazmayı başardı ve herşeye rağmen yolunda emin adımlar ile ilerlemeye devam ediyor.

Nazlı’ya dönersek… Birgün maç öncesi gelin ve sadece 5 dakika çevrenizi seyredin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

korhan.topaloglu@abcspor.com

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular