https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MLS SALARY CAP 2020 VE BİLİNMEYENLER

Okunması Gerekenler

MLS SALARY CAP 2020 VE BİLİNMEYENLER

2020 sezonunda David Backham’ın sahibi olduğu Miami ve Nashville takımlarının katılımıyla kulüp sayısını 26’ya çıkartan MLS, tüm kulüplere eşit kazanma şansı tanıyan güçlü finansal yapısından ödün vermeyerek MLS Oyuncular Birliği ile 4 yıllık anlaşmayla yeni sezona başlamıştı (bu arada ligler başlayalı 2 hafta olmuştu ama dünyayı saran malum virüsten dolayı karşılaşmalar MLS ve Kuzey Amerika’daki tüm kupalar durdu. Tekrardan ne zaman başlayacağı ya da başlayabilecek mi henüz kesinlik kazanmadı)

Bu anlaşmaya göre;
Oyuncu harcamalarını yıllık olarak artıracak ve kulüplere bu artan kaynakları nasıl harcayabilmeleri konusunda daha fazla esneklik sağlayabilmek amacıyla Şubat 2020’de MLS ve MLS Oyuncular Birliği Derneği arasında 2020’den 2024 yılına kadar kapsamlı bir anlaşma imzalandı.

Bu anlaşma çerçevesinde, oyuncu tazminatındaki artışlar da gözden geçirildi. Öngörülen ve her iki taftan da kabul gören bu değişiklikler sayesinde oyuncuların maaş bütçesi ve performans bonuşları için harcamayı kulüpler bazında 2019’daki $8.490.000 dolardan 2024’te $11.643.00 dolara çıkartacak.

*** 2020 MLS Kadro Kompozisyonu

Bir Major League Soccer kulübünün aktif kadrosu 30 oyuncudan oluşur. Bu 30 oyuncunun herhangi birisi normal sezonda ve play-off’larda ilk 18 kadrosuna seçilebilir.

*** Kıdemli Kadro (Senior Roster)

Kadro slotlarını 1’den 20’ye işgal eden 20 oyuncuya kadar, kulübün$ 4.900.000’lik 2020 Maaş Bütçesine karşı sayılır ve bu guruba kulübün Kıdemli Kadrosu denir.

Kulüplerin kadro 19 ve 20 slotlarını doldurması gerekmemektedir ve kulüpler tüm Maaş Bütçelerini 18 Kıdemli Kadro Oyuncularına yayabilir.

18’in altındaki her doldurulmamış Senior Roster (kıdemli kadro) slotu için kulübün Maaş Bütçesi’ne asgari bir Maaş Bütçe Ücreti uygulanır.

Bir kulübün, Sezon Sonu Sakatlık, Sakatlık Listesi ve Kredi istisnalarına tabi olarak Kıdemli Kadrosunda 20’den fazla oyuncu bulundurması mümkün değildir.

(Tek bir oyuncu için Maksimum Maaş Bütçe Ücreti 612.500.00 dolardır)

*** Tamamlayıcı Kadro (Supplement Roster)

Ek Kadrodaki (slot 21-30) oyuncuların maaşları bir kulübün Maaş Bütçesi içeriğinde sayılmaz.

Kulüb Sezon Sonu Sakatlık, Sakatlık Listesi ve Kredi istisnalarına tabi olarak, Ek Kadrosunda ondan fazla oyuncu bulunduramaz. Tüm “Generation Adidas Players”(nesil adidas oyuncu ) oyuncuları, programdan mezun olana kadar Ek Kadro oyuncularıdır.

Nesil Adidas; MLS ve Adidas arasında, profesyonel bir ortamda olağanüstü yetenekler geliştirmeye adanmış ortak bir programdır. Her yıl, en iyi kolej alt sınıfları ve genç milli takım oyuncuları Lig tarafından imzalanır ve bu oyuncuların çoğu MLS SüperDraft aracılığıyla Lig’e girer)

*** Kadro Slotu 21-24

Altyapı Oyuncuları, Yeni Nesil Adidas Oyuncuları, MLS Süper Draft için uygun olan özel olarak belirlenmiş oyuncular dahil olmak üzere 2020 yılındaki Asgari Ücret $81.375.00 olarak belirlenmiştir

*** Kadro slotu 25-28

Yedek Asgari Ücret kazanan oyuncular (24 yaş ve altı) ve Altyapı Oyuncu Teşviki’ne tabi olmayan oyuncular dahil olamk üzere 2020’de asgari ücret $63.547.00.

*** Kadro slotu 29 ve 30

Homegrown (altyapı ) Oyuncular ile doldurulmalı ve 25-28 kadro slotlarını işgal eden Homegrown Oyuncular ile aynı kadro ve bütçe kurallarına uymalıdır. $63.547.00.

*** Atanmış oyuncu kuralı (designated franchise player)

Beckham Kuralı lakaplı Atanmış Oyuncu Kuralı, Major League kulüplerinin maaş sınırlarının dışında sayılacak üç oyuncu transferine izin verir.

2007 MLS sezonu öncesinde kabul edilen kural, takımların uluslararası futbol piyasasındaki yıldız oyuncular için rekabet etmelerini sağlıyor.

Beckham, bu kural uyarınca imzalanan ilk oyuncu olmuş ve Los Angeles Galaxy ile yıllık 6.5 milyon dolar garantili maaşla beş yıllık bir sözleşme imzalamıştı. Aralık 2019 itibarıyla, lig tarihinde 209 Atanmış Oyuncu bulunmaktadır.

MLS, bir çok yıldız oyuncular için her ne kadar da kariyerlerinin son basamağı olarak görülsede, aldıkları ücretler ile çoğu zaman takımların toplam oyuncu bütçelerinden daha fazla kazanabiliyorlar.

Buna en güzel örnek; 2019 sezonunda sezon sonu twitter’dan LA Galaxy’den ayrıldığını duyuran Zaltan İbrahimoviç, (7.1 milyon $) ile en yüksek maaşlı oyuncuydu. Javier Hernández ve Michael Bradley şu anda 2020’de en yüksek ücretli mls oyuncu listesine başı çekiyorlar.

*** Top 10 En çok kazananlar 2020 (senelik milyon dolar)

Javier Hernández $7.2 – LA Galaxy

Michael Bradly $6.5 – Toronto FC

Jozy Altidore $6.33 – Toronto FC

Carlos Vela $6.3 – Los Angles FC

Alejandro Pozuelo $3.8 – Toronto FC

Josef Martinez $3.05 – Atlanta United

Sebastian Blanco $2.85 – Portland Timbers

Nani $2.48 – Orlando City SC

Diego Valeri $2.41 – Portland Timbers

Carles Gil $2.33 – New England Revolution

*** 2019 MLS CUP öncesinde yayınlanan Forbes’un yıllık MLS değerlerine göre Atlanta United 330 milyon dolardan 500 milyon dolara yükselen değeri ile birinci sıradaki yerini korudu.

LA Galaxy 480 milyon dolar ile ikinci sırada yer alırken,

LA FC 475 milyon dolar ile ilk üçe giriyor.

Bu üçlünün arkasında, 2019 MLS Kupası şampiyonu Seattle Sounders, 405 milyon dolar değerinde.

MLS Kupası rakipleri Toronto FC ise 395 milyon dolar ile beşinci sırada yer almakta

Forbes’a göre, ortalama MLS kulüp değeri bir önceki seneye göre 220 milyon dolardan 313 milyon dolara yükselmiş. Bu da takriben % 30’luk büyüme demektir ki, bu kaydadeğer yükseliş, diğer spor branşları ile karşılaştırıldığında ciddi bir fark, bariz şekilde göze çarpıyor.

*** Yıllık büyüme
NBA (% 13)
NFL (% 11)
MLB (% 8)
NHL (% 6)

Bunun belli başlı sebebleri arasında; 25.sezonunda belki ama hala çok genç olan bu ligte, futbolun hitap ettiği kitlenin devamlı artması ve hersene lige yeni katılan şehir takım sayılarındaki artış olarak gösterilebilir.

Bugün 26 olan kulüp sayısı, 2022’de 30’a çıkartılacak. Bu organizasyon Franchise sahiplerine ve bulundukları şehirlere kazandırmaya yani finansal olarak kazan (yatırımcı) kazan (şehir) kazan (oyuncular) felsefesi devam ettiği sürece, bu büyüme de ayni hızla sürecektir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: ozkan.temur@abcspor.com

twitter: @oz_temur

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular