https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MAYWEATHER-PACQUIAO, MAÇ SONRASI PERDE ARKASI…

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYAASRIN MAÇI olarak lanse edilen ve yapılan inanılmaz reklam ile, bu sporun yanından bile geçmeyen milyonları bile meraktan 2 Mayısı 3 Mayısa bağlayan gece TV karşısına kitleyen karşılaşma sona erdi.

Çok sıkıcı, savunma ağırlıklı, izleyenlere hiç tad vermeyen bir maç izledik ve sonunda kazanan MAYWEATHER oldu.

Maçın genelinde Pacquiao atak olan taraf gibi gözükse de, daha net puan alıcı yumruklar Amerikalı’dan geldi ve Filipinli rakibinin kendisinden iyi olduğu hızlı ayaklar ve tempoyu, kendisinin daha iyi olduğunu savunması ve dengesiyle kırmayı başardı.

Peki 2 Şubat’ta kamuoyuna açıklandıktan 3 ay boyunca hemen her gün, hemen her gazetede ve hemen her konuda haberleri çıkan bu ikili neler kazandı ?

Şampiyonluk unvanını elinde tutan Mayweather’in 200’e yakın, kaybeden Pacquiao’nun da yaklaşık 150 Milyon dolar kazandığını söylememiz yeterli diye düşünüyorum. Resmi olmayan rakamlar 180 ve 130 Milyon olduğu yönünde...

Maç için ASRIN EN PAHALI KARŞILAŞMASI deniyordu ve cidden de öyle oldu. 400 Milyon doların üstünde bir pastaya sahne olan Las Vegas’daki şölende, maçı izlemek için 16 bin 800 kişi kapasiteli MGM Grand’e gelenler, 1500 ile 10 bin dolara arasında bir rakam ödediler. Maçın sadece gişe hasılatı 74 milyon dolardan fazla !

Türkiye’de açık kanalda yayınlandı ama Amerika’da 3 milyon ev HD yayın için tam bir servet ‘yaklaşık 300 Milyon dolar’ ödediler. Bira markası Tecate bile,  Corona’nın 5.2 milyon dolarlık teklifinin üzerine çıkmak zorunda kaldı ve 5.6 milyon dolar ödedi.

Bu arada maçın ring hakemi Kenny Bayless milyonların döndüğü maçtan 25 bin dolar kazandı ve bu da bir boks maçında alınan hakem ücreti için rekor.

Sonunda maç içi aksiyonu maç öncesi kopartılan tantananın yanından bile geçmedi ama Mayweather servetine servet katarken, Ricky Marciano’nun 49-0-0’lik rekoruna da bir tık daha yaklaştı.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tuna.ozkaya@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular