https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MANİSA’DA KILIÇ KALKAN !!

Okunması Gerekenler

bruno

“Bizim çocuklar topa güzel depik vuruyorlar”diye her yerde övünen salyangoz kralı Hasbi Ağa’nın Samsunspor’u, 80’li yıllarda başımıza fena halde bela olmuştu. Dörder, dörder atıyorlardı. Nihayetinde 1 Nisan 1987 de iki takım arasında Kadıköy’de oynanan kupa maçında Samsun tur atladı.

fb aks 1Bitiş düdüğüyle beraber Wembley Panteri Fatih Uraz’ın bizimkilere hareket çekti, saha karıştı ; MİÇO, Abdülkerim, Arap İsmail ve Hasan hareketin kralını Samsunlu oyunculara gösterdiler: Önce Zafer Tüzün eşeği mümkün olduğunca oyalasın diye suya gönderildi, diğerleri de o eşek sudan gelinceye çaldılar zopayı, kim denk geldiyse artık. Bizim çocuklar 4’er ay ceza aldılar, ama iyi bir ders oldu tabii.

Şimdilerde de Akhisar Belediyespor başımıza bela olma konusunda hızla ilerliyorlar, hayirlara vesile olsun diyorum maç öncesi bu satırları yazarken:) Trabzon maçlarını saymıyorum, 4 derbi oynuyorsun, 4 ünü de kazanamıyorsun zaten, yani şampiyonluk Anadolu’dan geçiyor, bu maçları kazanacaksın abi, yolu yok.

Akhisar gerçekten takım olmayı başarmış iyi bir takım, çabuk kapanıyorlar, ileride çabuk çoğalıyorlar, Nguemo ve Rodellaga da üst düzey oyuncular. Alves ve Gökhan’ın yerine Kadlec ve Şener vardı, Fenerbahçe hızlı başladı, Akhisar oyunu kolay dengeledi ama ilk yarıda zevksiz, pozisyonsuz sıkıcı bir 45 dakika izledik ki; kötü saha koşullarının bu oyunda büyük etkisi var.

fb aks 4Fenerbahçe’nin hücum planı yine iki pır pır oyucusu Volkan ve Alper’in getireceği toplara bağlıydı, iki oyuncuda kötü bir 45 dakika çıkardı ama Akhisar orta sahası Fenerbahçe orta saha oyuncularına iyi bastı, Fenerbahçe’nin hücumda çoğalmasına engel oldukları gibi kaptıkları toplarla da daha etkili oldular, ceza sahasına giremeseler de, uzaktan şutlarla kaleyi yokladılar. Gole kadar daha üstün taraf onlardı açıkçası.

Fenerbahçe orta sahası aynı baskıyı kuramadı oysa. Özellikle Nguemo, hem iyi pres yaptı, hem de atakları organize etti. Temposuz ilk yarıda, 32. dakikada Şener’in 35 metreden gönderdiği füze o dakikaya kadar organize bir şekilde tehlikeli pozisyon üretemeyen Fenerbahçe’yi 1-0 öne geçirdi. O dakikaya kadar Diego’nun uzaktan bir şutu var, Alper’in ve Volkan’ın sıfıra inip ortaladığı bir kaç bindirmesinden başka da bir şey yok Fenerbahçe adına ki; onları da kalabalık Akhisar defansı kolaylıkla savuşturdu.

İkinci yarıya Fener golle başladı. İlk golün kahramanı Şener, rakibin sağından attı, solundan geçti, sıfıra indi, kestiği topu Volkan kayarak içeri dürttü ve Fener fişi çekti. Pozisyonda Van Persie’nin boş koşusu, stoperleri atta götürmesi de gerçekten derslik. 61.dakikada gelen Volkan-Ozan değişikliği Fenerbahçe’nin orta saha direncini daha da artırdı ve her iki takımın da pozisyon üretemediği bir orta saha mücadelesine büründü maç.

fb aks 3Maç bu skorla bitecek derken, 87’de oyuna giren Fernandao, kendi kaptığı topla içeri girdi, dar açıdan topu sert bir şekilde kaleye gönderdi ve maçın skorunu belirledi: 3-0 Fener bugün çok önemli bir 3 puan aldı. Hem de belalısına karşı, hem de kötü saha şartlarında, hem de iyi oynamadığı bir maçta. Çok zor bir galibiyet olabileceğini düşündüğümüz anlarda gelen Şener golü her şeyi değiştirdi.

İkinci goldeki Şener asisti de maçı kopardı ve Şener’i maçın adamı yaptı. Bugün yine Fener’in en kötüsü Diego idi, çok fazla topla oynuyor, tek pas oynamıyor, lüzümsuz işler yapıyor. Ayrıca değineceğiz hafta içi. Kjaer çok sağlam bir görüntü çizdi, Alper yine çok etkiliydi, Volkan da yine oynadı. Transferde iliğini kemiğini sömürdüğümüz Bursa’dan alınan 3 oyuncunun 3 golüyle galip gelmek de ayrı bir güzellik oldu.

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular