https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MALUMUN İLAMI

Okunması Gerekenler

Kur’ an – ı Kerim’in ilk tümcesi adeta tüm kitaba eşdeğer bir mesaj içerir, ibadet ve detayları kadar müminler tarafından önemsenmese de. OKU..!!

 

İstiklal Marşı’mızın ilk kelimesinde verilen mesaj da, 12 kıtaya bedeldir.. KORKMA..

 

Müminlere yapılan en büyük eleştiri sanıyorum okumuyor olmaları,  Fenerbahçe futbol takımına ve Hocasına yapılan eleştiri de Korkak oynatması, her ne kadar kendisi kontrollü oyun diye tabir etse de bu oyunu..

Maksat puan almak değil, şiir yazmak diyor taraftar, her şey galibiyet değil..

 

Fenerbahçe ve Galatasaray takımları arasında oynanan her maça derbi denir ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki tek derbidir bu, diğerleri fasulyedendir. Beşiktaş’lılar hiç a-u etmesin, baştan söyleyim..

 

Tarihi 18 Mart, İstiklal Marşının kabul gününde, Aykut Kocaman bir atak, bi cesaret örneği göstermiş, Soldado’lu ve Mehmet Ekici’li bir ilk onbir tercih etmiş, korkmuyorum demiş..

Fenerbahçe yıllardır kaybetmiyor bu stadyumda.. Bir avuç Galatasaray’lı spor yazarı ve bazı romantikleri saymazsak Galatasaray’ın kazanacağına kimse ihtimal vermiyordu.. Ben de tarihin tekerrür edeceğine inananlardandım ama Galatasaray bugün harbiden de kazanabilirdi..

Volkan takımına 2 puan kazandırdı, bir puan da Muslera aldı, güzel bir maç oldu özellikle iki yarıda..

Öyle bir maç oldu ki; kimsenin tahmini tutmadı..

 

Özellikle Galatasaray’ın yumuşacık, lokum gibi orta sahasının Fenerbahçe’nin sert orta sahasına çok kolay teslim olacağını düşünüyordum, yanılmışım..

Fatih Terim Donk, Fernando ve Tolga’dan ikisini kesin ilk 11 başlatır dedim, o da tutmadı..

Yenik duruma düştüğü hiç bir maçı kazanamayan Fenerbahçe için tek handikap maçta ilk golü yemesiydi, onun haricinde hiç bir senaryoda Fenerbahçe’nin kaybedeceğine ihtimal vermiyordum, bir tek bunu tutturdum..

Tahmin ettiğim gibi de başlamadı maç, Fenerbahçe o öldürücü presiyle başlamadığı gibi, coşkulu da değildi..

Belhanda, Feghouli ve Selçuk İnan da ilk 20 dk da iyi pas yaptılar, orta sahada kilitlenen oyuna rağmen 3 kere de pozisyona girdiler..

Fenerbahçe ise 30’dan sonra oyunu domine etmeye ve Galatasaray stoperlerine etkili presini hissettirmeye başladı, Ekici ile bir de çok etkili bir pozisyon buldu Fenerbahçe, ilk yarının en etkili pozisyonuydu bu.

 

15 gündür maça çıkmayan Ekici ise maça iyi başlamadı ama ilerleyen dakikalarda toparlandı.. Mehmet Ekici kanat oyuncusu da değil hatırlatalım..

İlk yarısı 0-0 biten maçta Fenerbahçe klasik bir şekilde topu etkili bölgeye taşımakta zorlandı.. Ceza sahası içinde Bülent Yıldırım’ın vermediği, benim penaltı diye süzdüğüm iki de pozisyon var Fenerbahçe lehine..

 

İkinci yarı Fenerbahçe baskısı vardı maçın başında ama Galatasaray da meşhur kontralarıyla başladı.. Galatasaray çok da etkili ataklar geliştirdi..Volkan sahnedeydi yine.. Ardından da satranç hamleleri gelmeye başladı.

Aykut Kocaman yorgun Ekici’yi Alper’le değiştirdi, ardından da Dirar Fernandao değişikliğine giderken Fatih Terim de orta sahaya direnç getirmek maksatlı hamlelerle karşılık verdi..

80.dakika da Aykut Kocaman’ın Soldado-Valbuena hamlesi Fenerbahçe’ye pozisyon zenginlikleri getirdi..

Giuliano ve Fernandao’nun çok önemli iki pozisyonu gol olmazken, Galatasaray da Belhanda ve Gomis’le kontrataktan gelişen iki önemli pozisyon yakaladı son 10 dakikada.. Volkan maça damgasını vurdu hakikaten.. Bu pozisyonlarda da Volkan baş roldeydi..

0-0 biten maçta Fenerbahçe seriyi korudu ama şampiyonluk yolunda önemli bir yara aldı..

Aykut Kocaman’ın aklı tahmin ettiğim gibi seride değildi, yenilme pahasına da olsa risk aldı ama ozellikle Valbuena hamlesinde çok geç kaldı..

Fenerbahçe kafa olarak da çok iyi hazırlanmamıştı kanimca, coşkusuz başladı maça..

Fatih Hoca beraberlik de iyi sonuç demiş, akıllıca da düşünmüş bence, istediğini aldı..

Kaleci Volkan’la beraber maça damga vuran bir diğer isim de Serdar Aziz oldu ve dolayısıyla da hakem Bülent Yıldırım..

Serdar Aziz’in Soldado’ya ikinci yarıda ceza sahası içinde yaptığı faul Grekoromen güreşte bile faul..!

Bu arada Büyük aşklar ya sonsuzdur ya da 10’suzdur diye biliyorduk, bugün o 10, yıllar sonra tribündeydi..

10’suz aşk, sonsuz aşk ve sonsuz seri..

Malumun ilamı..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular