https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MACIR MECNUR ( MECNUR ÇOLAK )

Okunması Gerekenler

NBA’DE BU SENE BELİRLEYİCİ FAKTÖR COVID-19

NBA’DE BU SENE BELİRLEYİCİ FAKTÖR COVID-19 Bir önceki yazımda takımlardan, kadrolarından, play-off ve şampiyonluk şanslarından bahsetmiştim. Ancak ligin başlamasıyla gördük...

KISA PROGRAM

KISA PROGRAM Buz pateninde kısa program sıralamayı belirleyen en önemli performans gösterisidir. Fenerbahçe Beko’da, Zalgiris karşısında alınan ağır mağlubiyet sonrası,...

“KADIN FUTBOLU SEFERBERLİĞİ” KAMPANYASINA HAZIR MIYIZ?

“KADIN FUTBOLU SEFERBERLİĞİ” KAMPANYASINA HAZIR MIYIZ? İki haftadır, “KADIN FUTBOLU” üzerine yazıyorum. Bu şimdilik son yazım. Üzerinde çalışmalarım hep devam...

brunoBEN BU LAKABI SONUNA KADAR HAKETTİM ABİ-10

Bugün hala lakaplarıyla belleklerdeki tazeliğini koruyan Türk futbolunun renkli simalarını konuk ettiğimiz yazı dizimizin bugün ki kahramanını Onun o güzel göçmen aksanıyla takdim etmeyi üstüme borç bilirim:
“Te be, Macır MECNUR”
MECNUR-3Bulgaristan devlet başkanı Jivkov’un Bulgarıstanda yaşayan soydaşlarımızı asimile etme sebepli yapmış olduğu baskıya rahmetli Turgut Özal’ın miting meydanlarından gönderdiği önce “imiğini sıkarım lan senin”diye tırsıtma amaçlı mesajı ve hemen arkasından“gel lan Jivkov,sen de gel lan. Açtım kapıyı”demesinin ardından yüzbinlerce soydaşımızın Bulgarıstan’dan anavatana akın akın göçettiği yıllardı.
O yıllarda sessiz sedasız göç eden bir de futbolcu vardı. Razgrad Ludogorets takımından Mecnur Çolak.
Uzun yıllar Türk medyası Mecnur mu Mecnun mu diye ismi konusunda ikileme düşse de, Macır lafını başa koydun mu gerçek isminin ne olduğunun  pek de önemi kalmıyordu.
Bu sessiz göçmen çocuğunun ne oynadığını bir türlü çözemedik.
Forvet desen forvet değil, kanat desen kanat değil, orta saha desen tam bir orta saha değil ama sahada iyi işler yapıyordu ve golleri bir bir sıralıyordu seyircisiz Sarıyerspor formasıyla.
Bir anda bitiverirdi ceza sahasında,bi bakmışsın çakmış Mecnur.
En çok hatırda kalanları da yerden 30-35 cm mesafede gelen toplara uçarak vurduğu kafa golleriydi.
Fenerbahçe’nin de dikkatini çekti Mecnur. Ve Fenerbahçe’ye transfer oldu.
Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra şöhreti bir kaç daha arttı.
MECNUR-5O dönem televizyonla kanallarında magazin spor  temalı Televole vb programlarında aranan bir konuğu haline dönüştü.
Kendine has şivesi,saflığı ve temizliğiyle izleyenleri eğlendiriyordu.
Taki nice yıllar sonra anlaşılacaktı, Macır Mecnur’un hiç de o kadar saf olmadığı.
Hani derler ya, kıçı yere yakından korkacaksın diye.
Her işte Macır Mecnur’un da kıçı yere yakındı.
Ama Televole’ler de oldukça sevimli görünüyordu.
Hatta bu konusa çok da ilginç bir olaya konu olmuştur Mecnur, aktarayım:
O dönem o kadar çok kamera şakasına maruz kalmıştı ki Mecnur deyim yerindeyse yılmıştı artık. Yaşadığı her olaydan pimpiriklenir olmuş, Herşeyden acaba kamera şakası mı diye kıllanmaya başlamıştı.
Neyse devam edeyim anlatmaya:
Bir gün fatura yatırmak için bankaya gider. Tesadüf bu ya o anda banka soyulmaktadır. Ne bilsin Mecnur bankanın harbi harbi soyulduğunu?
Gene kamera şakası yapıyorlar bana diye düşünmüş, millet korku içinde tir tir titreyip yerlerde yatarken!
Kamera şakası sanan Mecnur’da başlamış soygunculara gider yapmaya. Bir yandan da gizli kamerayı arıyor tabii.
Ne zaman ki soygunculardan biri tabancanın kabzasıyla vurunca Mecnur’un başına o zaman anlamış kamera şakası olmadığını.
Bunu da televizyonlarda defalarca anlatması neticesinde şakacı medya insafa gelmiş ve o günden sonra da rahat bırakmışlardı Mecnur’u.
Bununla beraber 1993-94 senesinde, 29 maçta attığı 14 golle  Fenerbahçe’nin hiç şüphesiz ki en önemli kahramanlarının başında da Mecnur gelir.

MECNUR-21993 yılında oynanan bir Fenerbahçe-Galatasaray maçı sonrası dönemin kulüp başkanı rahmetli  Güven Sazak’ın  prim olarak dağıttığı hisse senetlerini alınca babasının “oğlum; bu borsa işinde futboldan çok para var değerlendir” tavsiyesine uyup borsa dünyasına dalar, velhasıl futboldan kazandıklarını da borsada batırır ve sırasıyla Denizlispor, Adanademirspor ve Beykozspor’da futbol oynayarak  genç yaşta futbolu noktalar.
Ta ki yıllar sonra eli kelepçeli vaziyette “keriz söğüşleme” adlı bir borsa manipülasyonun da Manipülatör sıfatıyla tv de görünceye kadar Mecnur’dan bir haber alamadık. Ortalıklarda yoktu.
Şimdilerde nerededir, ne yapar, hala borsa işlerinde midir bilmiyorum.
Tek bildiğim keşke o tarz işlere bulaşmasaydı, şu son paragrafları yazmak zorunda kalmasaydık ve kendisini renkli kişiliği, kendine has şivesi ve şampiyonluk getiren golleriyle ansaydık sadece..
Ne diyelim, kısmet böyleymiş.
Kendisini özlediğimizi burdan belirtmek ister,sevgi ve saygılarımı sunarım.

bruno.monte@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

NBA’DE BU SENE BELİRLEYİCİ FAKTÖR COVID-19

NBA’DE BU SENE BELİRLEYİCİ FAKTÖR COVID-19 Bir önceki yazımda takımlardan, kadrolarından, play-off ve şampiyonluk şanslarından bahsetmiştim. Ancak ligin başlamasıyla gördük...

KISA PROGRAM

KISA PROGRAM Buz pateninde kısa program sıralamayı belirleyen en önemli performans gösterisidir. Fenerbahçe Beko’da, Zalgiris karşısında alınan ağır mağlubiyet sonrası, Olympiakos, Asvel, Kızılyıldız, Baskonia ve...

“KADIN FUTBOLU SEFERBERLİĞİ” KAMPANYASINA HAZIR MIYIZ?

“KADIN FUTBOLU SEFERBERLİĞİ” KAMPANYASINA HAZIR MIYIZ? İki haftadır, “KADIN FUTBOLU” üzerine yazıyorum. Bu şimdilik son yazım. Üzerinde çalışmalarım hep devam edecek. Size bu yazımda Türkiye’deki...

****KENETLEN FENERBAHÇELİ..

****KENETLEN FENERBAHÇELİ.. 19 Eylül 1982 Pazar Saat 15.30.. Çok sıcak bir İstanbul günüydü o gün.. Sıcaklık sadece havada değil, sarı-laciverte sevdalı gönüller de çok sıcaktı.. O gün...

ÖZLEMİŞİZ

ÖZLEMİŞİZ Fenerbahçe Beko 2020-2021 sezonunun en mükemmel oynadığı maçını geride bırakırken adeta parkede yağ gibi aktı.. Sezona buruk şekilde başlarken yenilenen kadronun kabullenilmeyen yapılanması ve...

Benzer Konular