https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MACIR MECNUR ( MECNUR ÇOLAK )

Okunması Gerekenler

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Galatasaray BAY geçtiği 33. haftanın sonrasında sahasında F.Karagümrük takımını ağırladı. Maça Galatasaray presle başladı fakat bu pres 3-5 dakikalık bir...

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ…

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ… Geçen haftaki yazımda Surinam Futbolunu işlemiş ve çok detaylı olarak Hollanda Futboluna etkilerine yer...

LİDER YOKTU

LİDER YOKTU Fenerbahçe Beko sıralamada makul bir yer, Real Madrid ise play off’a adını yazdırabilmek için parkedeydiler. Jan Vesely’nin talihsiz...

brunoBEN BU LAKABI SONUNA KADAR HAKETTİM ABİ-10

Bugün hala lakaplarıyla belleklerdeki tazeliğini koruyan Türk futbolunun renkli simalarını konuk ettiğimiz yazı dizimizin bugün ki kahramanını Onun o güzel göçmen aksanıyla takdim etmeyi üstüme borç bilirim:
“Te be, Macır MECNUR”
MECNUR-3Bulgaristan devlet başkanı Jivkov’un Bulgarıstanda yaşayan soydaşlarımızı asimile etme sebepli yapmış olduğu baskıya rahmetli Turgut Özal’ın miting meydanlarından gönderdiği önce “imiğini sıkarım lan senin”diye tırsıtma amaçlı mesajı ve hemen arkasından“gel lan Jivkov,sen de gel lan. Açtım kapıyı”demesinin ardından yüzbinlerce soydaşımızın Bulgarıstan’dan anavatana akın akın göçettiği yıllardı.
O yıllarda sessiz sedasız göç eden bir de futbolcu vardı. Razgrad Ludogorets takımından Mecnur Çolak.
Uzun yıllar Türk medyası Mecnur mu Mecnun mu diye ismi konusunda ikileme düşse de, Macır lafını başa koydun mu gerçek isminin ne olduğunun  pek de önemi kalmıyordu.
Bu sessiz göçmen çocuğunun ne oynadığını bir türlü çözemedik.
Forvet desen forvet değil, kanat desen kanat değil, orta saha desen tam bir orta saha değil ama sahada iyi işler yapıyordu ve golleri bir bir sıralıyordu seyircisiz Sarıyerspor formasıyla.
Bir anda bitiverirdi ceza sahasında,bi bakmışsın çakmış Mecnur.
En çok hatırda kalanları da yerden 30-35 cm mesafede gelen toplara uçarak vurduğu kafa golleriydi.
Fenerbahçe’nin de dikkatini çekti Mecnur. Ve Fenerbahçe’ye transfer oldu.
Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra şöhreti bir kaç daha arttı.
MECNUR-5O dönem televizyonla kanallarında magazin spor  temalı Televole vb programlarında aranan bir konuğu haline dönüştü.
Kendine has şivesi,saflığı ve temizliğiyle izleyenleri eğlendiriyordu.
Taki nice yıllar sonra anlaşılacaktı, Macır Mecnur’un hiç de o kadar saf olmadığı.
Hani derler ya, kıçı yere yakından korkacaksın diye.
Her işte Macır Mecnur’un da kıçı yere yakındı.
Ama Televole’ler de oldukça sevimli görünüyordu.
Hatta bu konusa çok da ilginç bir olaya konu olmuştur Mecnur, aktarayım:
O dönem o kadar çok kamera şakasına maruz kalmıştı ki Mecnur deyim yerindeyse yılmıştı artık. Yaşadığı her olaydan pimpiriklenir olmuş, Herşeyden acaba kamera şakası mı diye kıllanmaya başlamıştı.
Neyse devam edeyim anlatmaya:
Bir gün fatura yatırmak için bankaya gider. Tesadüf bu ya o anda banka soyulmaktadır. Ne bilsin Mecnur bankanın harbi harbi soyulduğunu?
Gene kamera şakası yapıyorlar bana diye düşünmüş, millet korku içinde tir tir titreyip yerlerde yatarken!
Kamera şakası sanan Mecnur’da başlamış soygunculara gider yapmaya. Bir yandan da gizli kamerayı arıyor tabii.
Ne zaman ki soygunculardan biri tabancanın kabzasıyla vurunca Mecnur’un başına o zaman anlamış kamera şakası olmadığını.
Bunu da televizyonlarda defalarca anlatması neticesinde şakacı medya insafa gelmiş ve o günden sonra da rahat bırakmışlardı Mecnur’u.
Bununla beraber 1993-94 senesinde, 29 maçta attığı 14 golle  Fenerbahçe’nin hiç şüphesiz ki en önemli kahramanlarının başında da Mecnur gelir.

MECNUR-21993 yılında oynanan bir Fenerbahçe-Galatasaray maçı sonrası dönemin kulüp başkanı rahmetli  Güven Sazak’ın  prim olarak dağıttığı hisse senetlerini alınca babasının “oğlum; bu borsa işinde futboldan çok para var değerlendir” tavsiyesine uyup borsa dünyasına dalar, velhasıl futboldan kazandıklarını da borsada batırır ve sırasıyla Denizlispor, Adanademirspor ve Beykozspor’da futbol oynayarak  genç yaşta futbolu noktalar.
Ta ki yıllar sonra eli kelepçeli vaziyette “keriz söğüşleme” adlı bir borsa manipülasyonun da Manipülatör sıfatıyla tv de görünceye kadar Mecnur’dan bir haber alamadık. Ortalıklarda yoktu.
Şimdilerde nerededir, ne yapar, hala borsa işlerinde midir bilmiyorum.
Tek bildiğim keşke o tarz işlere bulaşmasaydı, şu son paragrafları yazmak zorunda kalmasaydık ve kendisini renkli kişiliği, kendine has şivesi ve şampiyonluk getiren golleriyle ansaydık sadece..
Ne diyelim, kısmet böyleymiş.
Kendisini özlediğimizi burdan belirtmek ister,sevgi ve saygılarımı sunarım.

bruno.monte@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Galatasaray BAY geçtiği 33. haftanın sonrasında sahasında F.Karagümrük takımını ağırladı. Maça Galatasaray presle başladı fakat bu pres 3-5 dakikalık bir...

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ…

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ… Geçen haftaki yazımda Surinam Futbolunu işlemiş ve çok detaylı olarak Hollanda Futboluna etkilerine yer vermiştim. Bu haftaki konum ise...

LİDER YOKTU

LİDER YOKTU Fenerbahçe Beko sıralamada makul bir yer, Real Madrid ise play off’a adını yazdırabilmek için parkedeydiler. Jan Vesely’nin talihsiz sakatlığı sonrası saha içinde en...

BOŞUNA MI ÜMİTLENDİK?

Valencia'nın frikik vuruşu sonrası öne geçtiğimizde maçın başlarıydı. Bir baraj hatası ile piyango vurmuştu adeta. Küme düşme hattında canla başla savaşacağını bildiğimiz Malatya'ya karşı 1-0'ı buluvermiştik. İşte...

AYNI TAS AYNI HAMAM

Aşırı kalabalık tavuk kümesi normalden az yumurta üretir. Ben demiyorum, Çin’liler öyle diyor.. Neredeyse sezonun sonu geldi denemeler hala devam ediyor çünkü fazlalık var. Geçen...

Benzer Konular

Bets10 mobil Bahsegel mobil Matbet Giriş jojobet Mobil restbet mobil giriş