LEZZET

LEZZET

Hani tadı damağınızda kalan lezzetli bir yemek ya da izlemekten keyif aldığınız bir filmin hiç bitmemesini istersiniz ya işte bu oyun öncesiyle, sonrasıyla öyle bir oyundu.Muazzam bir tanıtım ile Zalgirio arena Fenerbahçe’ye merhaba derken, Sarunas’ın yüksek motivasyonla hazırladığı oyuncuları da bu karşılamaya ilk üç hücum sonunda Obradoviç’e molayı aldırdılar. Guduriç’in hücumda kenar çizgiye basması ardından yaptığı centilmenlik dışı faulle iyice tempoyu kaybeden sarı lacivertliler, coach’un Kalina-Bobby-Kostas-Gigi-Melli beşine dönüp ilk uyarı butonuna basmasına da reaksiyon veremediler .Şut seçimleri hep tereddütlü atışlarla sonuçlanırken, çemberi korumak gerekliliği de gündeme bu dilimde hiç gelmedi.

Çeyrek sonu ile ikinci çeyreğin başı o kadar benziyordu ki, Zalgiris’li oyuncular adeta özgüven patlaması yaşayarak savunmada tuzakları iyice arttırıp,hücumda da yağmur gibi içerden, dışardan atıp farkı 16 sayıya kadar çıkardılar. Bir mola daha aldı Obradoviç,bir daha sarstı oyuncularını. İlk karşılık Vesely’in bloğu ardından Guduriç’in üç sayısıyla geldi lakin Sarunas’ın hamle kaybedecek zamanı yoktu hemen ilk ateşi söndürmeyi planlayıp, hız kesme molasını aldı. Planlanan sahaya uygulamada yansımadı çünkü Fenerbahçe’li oyuncular bu çeyreğin ikinci beş dakikasında önce kafaca oyuna geldiler sonra vidaları sıktılar ardından iyi hücum ederek geri döndüler.

Devre arası Fenerbahçe soyunma odasında neler konuşulduğunu bilemeyiz ama ikinci devreye takımın reaksiyon vererek başlayacağını rakip kim olursa olsun biliyoruz.Nitekim topun karşısında kalarak yapılan baskı Zalgiris’in top kayıplarını dakikalar geçtikçe çoğaltırken üçüncü çeyreğin bitimine saniyeler kala üç oyun kurucuya dönüp,maçın sonuna kadar aynı üçlüyle devam edip Sarunas’ın dengesini bozan hamle geldi.

Maçın bitimine 6 dakika 18 saniye kala Gigi’nin üç sayılık isabetli atışı Fenerbahçe’yi ilk defa öne geçirdi ve bu hamle karşılıksız kalmadı. Maçın en değerli oyuncusu seçilen Sloukas’ın performansının yanı sıra Bobby’nin yüreğini koyarak çembere gidip sayıyla bitirdiği pozisyonlar ve Ennis’in en kritik anlarda üretime verdiği katkı geceyi aydınlattı. Son bölümde daralan rotasyona ve faul problemine rağmen Vesely, Lauvergne ve Datome’yi de bu maç özelinde ayrı ayrı kutlamalıyız.

Son cümleleri de maçın baş hakemi Dani Hierrezuelo için söylemek gerekiyor. Harika bir maç yönetti. Obradoviç ve Sarunas’a yardımcı oldu. Geçen üç haftanın en lezzetli oyunuydu..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: omer.kocsan@abcspor.com

twitter: @omerkocsan