https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

LAZAR MARKOVIC VE FENERBAHÇE

Okunması Gerekenler

CEM SIPAHIFenerbahçe’nin yeni transferi Lazar Markovic’in son dönemde Sırbistan’ın yetiştirdiği en büyük yeteneklerden biri olduğu kuşkusuz. Doğduğu şehrin takım olan Borac Cacak’tan henüz 16 yaşında Partizan altyapısına geçtikten henüz bir sene sonra, 17 yaşındayken, Belgrat takımın A kadrosunda yer alıp, oynamaya başladı. İlk sezonunda toplam 26 maçta forma giyerken 6 gol ve bir o kadar da asist kaydetti;  ve piyasa değeri bir anda 4m euro’ya çıktı. Bu sansasyonel çıkış o kadar dikkat çekiciydi ki, Şubat 2012’de A milli takım formasını pozisyonunda Avrupa liglerinde bir çok oyuncu olmasına karşın,  genç yaşında sırtına geçirmeyi başardı.

marko benfMart 1994 doğumlu olan Lazar Markovic, 2012/13 sezonuna da müthiş bir başlangıç yaptı. 2. Profesyonel sezonun ilk 14 maçında 6 gol ve 6 asistlik bir performans gösterirken, şubat ayında talihsiz bir sakatlık geçirdi ve formasını kaybetti. Ancak oyuncunun yaptığı sükse o derece büyük oldu ki, 2013 yazında Benfica 10m euro’luk transfer ücretiyle Lazar Markovic’i kadrosuna kattı.  Portekiz ekibi bilindiği üzere, dünyanın dört bir köşesinde izlediği genç yetenekleri satın alıp, pişirip, büyük liglere satmasıyla meşhur. Bu sayede, her sene kamp döneminde 35-40 oyuncu kadroda bulundurur, bunların 10-15 tanesini transfer sezonu tamamlana kadar da kiraya verir. Markovic ise, kısa sürede kendini gösterip takımda kendine yer edindi ve henüz daha 19 yaşında iken, Benfica’da ilk 11 oyuncusu olarak yıldızını daha da parlattı.

Portekiz Ligi’nde 26 maçta attığı 5 gol ve yine 5 asistle başarılı bir sezonu geride bırakırken 2013/14 sezonunun sonunda, kulübü ile Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi deneyimleriyle uluslararası alanda da tecrübe kazanmıştı. Nitekim, adı Avrupa’da gittikçe daha da fazla duyulmaya başlayan oyuncunun Portekiz macerası ancak 1 yıl sürdü. Temmuz 2014’te Liverpool 25m euro’luk cazip bir teklifle gelirken, Benfica buna hayır diyemedi ve Markovic’in yolu bu kez kuzey İngiltere’ye düştü.

Ancak, İngiltere macerası Lazar Markovic için pek de umduğu gibi gitmedi. Luis Suarez’in satışından gelen parayla gelecek vaat eden oyuncular alan menajer Brendan Rodgers, takım sezona berbat bir başlangıç yapınca, oyun sistemini 4-2-3-1’den 3-4-3’e değiştirdi.  Böylece, oyuncu henüz adaptasyon dönemini atlatamadan, yeni takım dizilişinin dışında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

marokovic serbiaPremier League’in top 6-7 takımında ileri 3’lü ya da 4’lü de görev alıyorsanız, skora oynar oynamaz katkı yapmanız beklenir. Nitekim ilk 4 haftada skora herhangi bir katkı yapamayan Markovic, sonuçların da son derece kötü olmasının ardından yedek kulübesine çekildi. Ta ki, Aralık ayında 3-4-3’ün sol hücum beki pozisyonunda Rodgers Alberto Moreno’yu kesip, Sırp yeteneğe fırsat verene kadar. Bu andan itibaren sol hücum beki olarak birkaç ay süre alan Markovic, sezonun son bölümünde ise yine yedek kulübesine çekildi. Arada bir sonradan oyuna girse de, sezonu ligde 19, toplamda ise 34 maçta sadece 3 gol ve 1 asistle tamamladı.

Bu yaz transfer sezonunda ise Liverpool her zamanki gibi önemli meblağlar harcayarak Roberto Firmino, James Milner gibi yeni oyuncular transfer etti ve Lazar Markovic kadro sıralamasında gerilere düştü. Dolayısı ile de, oyuncunun kiraya gitme opsiyonu açıldı. Ancak, oyuncunun hem yaşı, hem de kalitesi göz önüne alınarak Fenerbahçe’ye sezon sonu satın alma opsiyonu tanınmadı kira kontratında.

Markovic’in oyun karakterine gelirsek, geçen sezonu çok kötü geçiren Liverpool’un transfer başarısızlıklarından biri olarak gösterilmesine ve İngiltere’de basın ve taraftarlarca kötü bir repütasyona sahip olmasına karşın, oyuncu büyük bir potansiyele ve yeteneğe sahip. En önemli özellikleri sürat, hızlanma ve ani ivme değişikliği olarak göze çarpıyor. Yani klasik anlamda bildiğimiz bir açık oyuncusu Lazar Markovic.  Ters ayaklı olarak solda içeri kat eden türden değil, sağ taraftan deparla sol beki geçerek orta yapan türden. Kontra ataklarda son derece etkili bir futbolcu olmasının yanı sıra, kapalı savunmaları beki geçip, sıfırdan içeri keserek aşma kalitesine de sahip. Kavisli ve sert ortalar yerine isabetli pas türü ortalara yatkın; ayrıca, bitirici vuruş noktalarına çok çabuk sızarak goller de atabiliyor.

markovic liverGeçen sezonki performansına bakılırsa dağınık bir görüntü sergileyen Markovic, aynı zamanda takım oyununa adapte olamadığı haliyle biliniyor İngiltere’de. Ancak, bahsettiğimiz üzere sezonun çoğunu hücum-beki olarak geçirmesi, yapısına oldukça aykırı bir durumdu. İstanbul’da, eğer Benfica ve Partizan’da ona sağlanan oyun serbestliği bulursa, hem geniş, hem de dar alanda çok etkili olabilecek bir oyuncu. Özellikle, Türkiye Ligi gibi fiziksel oyunun hüküm sürdüğü ve Anadolu deplasmanlarının bir çeşit kör döğüşü şeklinde geçtiği bir şampiyonada, gollerin %60’ının kapılan topların ardından gelen ani ve kontra ataklardan geldiğini göz önüne alırsak, özellikle deplasmanlar için tam bir biçilmiş kaftan olabilir Lazar Markovic.

Orta vadede teknik direktör Pereira’nın 4-2-3-1 sistemine mutlaka döneceğini ön gördüğümüzde, sağ kanatta Markovic, solda Nani ile beraber Fenerbahçe kenarlardan oldukça fazla verim elde edebilir. Ancak 4-4-2 sisteminde eğer kendisine bekine yardım etmesi görevi verilirse, veriminin düşeceğini düşünüyorum. Çünkü Markovic bir kenar oyuncusundan daha çok, daha öncede bahsettiğimiz gibi, klasik anlamda bildiğimiz son derece hızlı ve süratli bir açık oyuncusu. 4-3-3 ve 4-2-3-1’in sağ kanadı için ideal özelliklere sahip.

Sırp oyuncuya Fenerbahçe kariyerinde başarılar diliyoruz…

cem.sipahi@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular