https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

LAVER CUP

Okunması Gerekenler

Golfü bireysel spor olmaktan çıkarıp arkasına kitleleri almış kıtalar arası bir takım rekabetine çıkarmayı başarmış Ryder Cup’ın artık teniste de bir karşılığı var; LAVER CUP.
Ağırlıklı olarak Roger Federer ve Menajeri Tony Godsick’ in sahibi olduğu TEAM8 menajerlik şirketi (birkaç partnerle beraber) tarafından başlatılan bu organizasyon, adını Avustralyalı yaşayan efsane 11 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Rod Laver’dan alıyor.
Avrupanın 20 yıldır erkek tenisini domine etmesi ve özellikle Amerikan erkek tenisinin çöküşüyle Ryder Cup’taki gibi Avrupa – Amerika mücadelesinin herhangi bir heyecan yaratmayacağı bilindiğinden, organizatörlerden birinin de Tenis Avustralya olmasının da etkisiyle takımlar Avrupa – Dünyaya ( rest of the world ) karşı şeklinde oluşturuldular.
Turnuvaya takımlar 6’şar oyuncuyla katılıyorlar. Katılımda dünya sıralaması belirleyici olsa da henüz şampiyona tam bir resmiyet kazanmadığından bir nevi davet niteliği taşıyor. Tabii davet eden ismin dünyanın en sevilen sporcularından Roger Federer olduğunu da unutmayalım.
Maçlar kapalı salonda ve sert zeminde oynanıyor. Ev sahibi şehir her sene değişiyor. Takımlar 3 güne yayılacak şekilde 9’u tekler, 3’ü çiftler olmak üzere 12 maç yapıyorlar. İlk gün alınacak galibiyetlerin değeri 1 puan, ikinci günküler 2, son gün maçları ise 3 puan değerinde. Maçlar 3 set üzerinden oynanırken, tekler de her oyuncu en az 1 maç yapmak zorunda, çiftler de ise takımlar en az 4er oyuncu kullanmak zorunda.
Takımların aynı Ryder Cup gibi kaptanları var ve eşleşmelere onlar karar veriyorlar. İlk üç sene için Avrupa’ya Bjorn Borg, Dünya takımına ise John McEnroe kaptanlık edecek. Onlar da kendi aralarında bir maç yapsalar fena olmaz hani.
İlki geçtiğimiz yıl Prag’da düzenlenen Laver Cup’ı, Federer ve Nadal’ın başını çektiği Avrupa 15-9 kazanmayı başardı.
Turnuva bu yıl eylül ayında Chicago’da düzenlenecek. Maçlara ev sahipliği yapacak olan salon ise Chicago Bulls’un salonu United Center. Del Potro, Raonic ve Kyrgios gibi isimler bu sene katılırlarsa daha çekişmeli bir turnuva bizi bekliyor olabilir.
Burada kazanılan maçların ve puanların ATP dünya sıralamasına etki etmediklerini de hatırlatalım.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular