https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

Okunması Gerekenler

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da ilgim artmıştı. 12 takımdan oluşan İskoç ligi nedense hep ilgimi çekmiştir. Belki de derby’lerinin biraz bize benzemesinden olsa gerek. Gerçi ben Aberdeen’i beğenirim o ayrı. Beşiktaş JK gibi önemli değerlere sahip oluşu, akademiye çok değer vermesi, belki Sir Alex Ferguson izlerini bir şekilde taşıması beni İskoçya’da desteklediğim takım haline getirmiştir.

Ama bu günkü konum: RANGERS. İskoçya’nın 1872’de kurulan köklü kulüplerinden olan Rangers, 54 kez ligi zirvede tamamlayarak, dünyanın en fazla şampiyonluk sevincini yaşayan takımı olmuştur. Rangers, özellikle 90’lı yıllarda ligdeki en önemli rakibi Celtic karşısında üstünlük sağladı. Rangers, Avrupa arenasında da başarılı sonuçlara imza attı. UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda 1961 ve 1967’de finale yükselen Rangers, 1971-72 sezonunda ise kupayı müzesine götürdü. UEFA Kupası’nda 2007-2008 sezonunda bir kez daha adını finale yazdıran İskoçya temsilcisi, 2012’de yaşadığı ekonomik sıkıntıların ardından büyük bir düşüşe geçti. Kulübün borçlarını ödeyememesi gerekçesiyle 14 Haziran 2012’de kapatılma noktasına gelen İskoçya temsilcisi, ülkenin 4. Futbol Ligi’ne düşürülürken, 1 yıl transfer yasağına da çarptırıldı. Takımdaki birçok önemli futbolcusunu da kaybeden Rangers, buna rağmen sonraki sezonlarda tekrar İskoçya Premier Ligine çıkmayı başardı. Ancak şampiyonluğa hasretler.

Şu anda İskoç Premier Liginde Celtic hegamonyası hakim. Celtic son 9 sezonun şampiyonu. Aberdeen ise 35 yıldır şampiyonluk bekliyor. Fakat bugün ben sizin ilginizi çekecek farklı detaylara gireceğim, Rangers ile ilgili olarak. Pandemiden hemen öncesinden bahsediyorum. Ülkenin en pahalı maç bileti satan kulübü Rangers’dır. Bir biletin ortalama fiyatı 29 £’dur. Stadyumlarının (Ibrox) doluluk oranı % 97,5’dir. Ibrox Park 50.000 kişi kapasiteli, adanın en eski stadyumlarından bir tanesidir. UEFA’nın beş yıldızlı statları arasındadır. Bu arada, taraftarlarının stadyuma ulaşım olanakları hem araba hem de metro ile çok rahattır. Rangers özellikle son 3 sezondur, şampiyonluğu kovalıyor. Geçen sezon ligi 2. bitirdiler. Teknik direktörleri Liverpool’un ve İngiliz Milli takımının eski efsanesi Steven Gerrard’dır. 01 Haziran 2018’den beri takımın başındadır. Gerçek bir liderdir. Bence kulübün en büyük kazancıdır. Başarı için kendisine biraz zaman tanınması gerekiyor.

Unutulmamalıdır ki, Liverpool, Jurgen Klopp ile 4 yıl beklemiştir. Bu yıl da şampiyon olmuştur. Geçirdikleri zor günlerden sonra artık akademiye çok önem veriyorlar. Sürdürülebilir başarının ancak akademiden gelebileceğine inanıyorlar. Sürekli akademiden A Takıma oyuncu geçişi sağlamaya çalışıyorlar. Futbol direktörleri Ross Wilson bununla ilgili kulüp içinde bir manifesto yayınladı. “Rangers B” takımı kuruldu. Sürekli Avrupa’da dostluk maçları yapıyor. Rangers çok geleneksel bir kulüp. Tabi bu onlar için önemli bir güç olarak kabul ediliyor. O kadar ki, teknik direktörlerinin maçlara kulübün takım elbisesi ile çıkma şartı bile var. Teknik direktörlerinin kontratlarında bu maddeye bile yer veriliyor.

Kulübe 50 £ verdiğinizde üye olabiliyorsunuz. Kulübün 20.000 üyesi mevcut. Mygers ismini verdikleri kulüp üyeliğinin pek çok avantajı da oluyor. Dünyada ciddi bir taraftar kitlesine sahip. Özellikle Kuzey Amerika ve Avustralya’da. Kulübün en büyük dezavantajı tabi ki oynadığı lig. TV yayın geliri yok denecek kadar az. 12 takım ile oynanan zayıf sayılabilecek bir lig. Celtic, Hibernian, Aberdeen, Heart of Midlothian ligin kısmen kalbürüstü takımları. En büyük yıldızı, Alfredo Morelos. 24 yaşındaki Kolombiyalı yıldızın piyasa değeri 15 milyon € civarında. İyi fiyata satıp, geliri ile yine genç potansiyel futbolcular satın almayı hedefliyorlar. Takımda çok genç, gelecek vaad eden futbolculular olduğu gibi çok yaşlı liderlere de (Allan McGregor, Steven Davies, Jermain Defoe) sahipler.

Taraftarları kulübün başarısına bakmazsızın kulüplerine sürekli destek oluyorlar. Geçen yıl piyasaya çıkan 50.000 forma 48 saat içinde tükendi. Global olarak 200.000 forma satışı gerçekleşti. Bu marka kimliğinin ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi. Unutmayalım ki, Glasgow 600.000 kişilik bir şehir, yani küçük bir şehir. Kaldı ki, şehir halkının ilgi duyduğu rugby ve buz hokeyi gibi spor dalları da var. Rugby’de Glasgow Warriors, buz hokeyinde Glasgow Clan önemli takımlar.
Bu sene işi çok sıkı tutuyorlar. Pazarlama departmanlarını oldukça güçlendirdiler. Temmuz 2020’de yeni marka kimlikleri ile birlikte, logo’larını revise ettiler, web siteleri ve applikasyonlarının lansmanını yaptılar.

CEO’ları Steward Robertson her röportajında, 2022’deki 150. yılın önemine vurgu yaparken, Pazarlama Direktörleri James Bisgrove Avrupa’nın önde gelen kulübü olarak dijital dönüşüm stratejilerinin kulübün gelişimindeki öneminden bahsediyor. Uygun olduğunuzda web sitelerine bir göz atmanızı isterim. Bu arada, sloganları “READY” çok anlamlı. Tutkuya hazır olmak demek, mükemmel olmaya hazır olmak demek, sabırlı, bağlı kalmaya ve hedefe odaklanmaya hazır olmak demek…

2022’de 150. yıllarını kutlayacaklar. Tüm hazırlıkları 150. yıl ile birlikte bir seri yakalayıp, Celtic’in hegamonyasına son vermek.
Bu yıl sezona iyi başladılar. Belki ki Celtic ile nefesleri kesecek bir mücadele içinde olacaklar. Böyle küllerinden doğan tutkulu takımları gıpta ile izliyorum.
Rangers için şunu söylemeden edemeyeceğim. Uyayan bir devdir. Yakında uyanacaktır!
Bundan sonraki yazılarımda bir takım özellikleri ile ön plana çıkan Avrupa kulüplerini inceledikten sonra dünyada size ilginç gelebilecek bazı ülkelerin futbol federasyonlarını detaylı olarak mercek altına alacağım.

Saygılarımla,

mail: halit.giray@abcspor.com

twitter: @halitselimgiray

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular