https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KRALIN DÖNÜŞÜ!

Okunması Gerekenler

murat_ozerDün akşam deyim yerindeyse tam bir taktik savaşları filmi seyretti Bayern- Real maçının seyircileri. Bir tarafta kendi sahasında aldığı 1-0 lık galibiyetin bilincinde olan Real Madrid diğer tarafta da biran evvel gol atıp skora gitmek rakibini demoralize edip sonucu hemen almak isteyen Alman Panzeri Bayern Munih vardı. Real Madrid in hocası maç öncesi toplantısında biz skor üzerine yatmayı düşünmüyoruz kesinlikle kapanmadan oyunu domine ederek oynayacağız ve gol ya da goller bulacağız diyordu. Guardiola ise her zaman ki sakin saha kenarı duruşuyla kanatlardaki etkili oyuncularına ve son haftalarda iyiden iyiye bir ivme yakalayan golcüsü Madzukic’e güveniyordu. Hatta golcüleri hafta ortasında gelen biz onu kesinlikle bırakmayı düşünmüyoruz sözü üzerine iyiden iyiye havaya girmiş bu maç ondan patlama bekleyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar azdı.
bayern real1Ribery etkili, Robben istekli başlıyordu maça ufak ufak kıvılcımlanmalar oluyor mu dediğimiz anda Ramos bir anda kornerde bitireviyor Bayern ne olduğunu bile anlayamadan 1-0 yenik duruma düşüyordu bile. Futbol artık duran toplardan bulunan goller üzerine kurulmaya başlıyor. Geçenlerde okuduğum bir istatistik veriye göre Avrupa’da gollerin % 35 i duran toplardan geliyormuş dün akşam da bize Ramos bu istatistiği doğrulamak için her şeyi yaptı ve yine aynı Ramos daha dakika 20 olmuştu ki yine bir kafa vuruşuyla 2-0 a getirdi skoru. Bu Alman ekibinin tarihi boyunca ikinci kez bir İspanyoldan bir maçta yediği 2 goldü ve ilki de yine bir Real’li Raul’dan gelmişti. Daha Bayern olayın şokunu üzerinden atamadan ardı ardına atakları başlatamadan bir uzun toptan Bale neden en pahalı futbolcu olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor egoistliğin değil takımdaşlığın değerli olduğunu tüm dünyaya gösteriyor ve yaptığı asistle Ronaldo’ya alda at diyor Portekizlide 3 golü Bayern ağlarına bırakıyordu ve ilk yarıda 3-0 önde bitiyordu Madrid ekibi adına. Bana göre yanlış bir tercihle 2. Yarıya başlayan Pep Guardiola ve öğrencileri anlayamadığım bir şekilde golcüsünü çıkarıyor yerine Martinez’i alarak Müller’i en ileri uca yolluyor ve ataklarını tamamen kanat organizasyonlarına dayatarak bir nevi zoru başarmaya çalışıyorlardı. Gerek Pepe Gerek Ramos’un kafa toplarındaki hakimiyeti de bu yan toplarda ve dikine bindirmelerde etkili oluyor dışarıdan baktığımızda %70 lerde görünen Bayern baskısı sadece bir istatistik olarak hafızalara kazınıyordu. Son dakikalarda 1 gol daha bulan Ancelotti ve öğrencileri finale dev bir galibiyetle adım atıyor ve önüne gelecek rakibine şimdiden gözdağı veriyordu bile.
realBir notta Cristiano Ronaldo’dan bahsetmekte fayda var bu adam tam manasıyla dün ki maçı yorumlayan yorumcunun deyimiyle terminatör kafaya çıkıyor çalım atıyor rakibine pres yapıyor gol atıyor gol attırıyor ne ararsan fazlasıyla var. Ronaldo’nuz varsa resmen rakipten daha maç başlamadan 1-0 öndesiniz bir kez daha anladık dün akşam bunu. Portekiz’li süperstar dün akşam 2 gol daha atarak Şampiyonlar liginde 16. Golüne ulaştı. Daha evvel 15 gol atanın olmadığı bu kulvarda CR7 bir maçta hem rekor kırdı hem de aynı maçta rekorunu geliştirdi bu da ancak onun yapabileceği bir şey olabilirdi sanırım.
Bu akşam oynanacak Chelsea – Atletico maçının galibi kim olacak bilinmez ama Kral’ın takımı Madrid kupanın bir kulbundan sıkıca tutmuş ve bırakmaya da hiç niyeti yok gibi..

murat.ozer@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular