https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KÖTÜYDÜK

Okunması Gerekenler

KÖTÜYDÜK

Yine oyunu rakibe bırakarak başladık. Takım topun arkasına geçti amaç 0-0’ı cebe koymaktı. Sertlik derecesi yüksek Kadiköy’deki Başakşehir ve Alanya, deplasmandaki Sivas ve Hatay maçlarında da aynısını yapmıştık. Sözkonusu maçların büyük bölümünde rakipler oynamıştı ama puan olarak karlı çıkan biz olmuştuk. Erol Hoca aynı strateji ile Galatasaray karşısına çıktı. Ancak bir şeyi unuttu. Bu maçın adı farklıydı.

Hatay’a karşı, Alanya’ya karşı verirsen oyunu rakibe, taraftarın hoşuna gitmese de görüntü, dersin ki ”top rakipteydi ama 3 puanı biz aldık”. Ancak Galatasaray’a karşı sahanda bırakırsan tüm insiyatifi ve tutmazsa bu planın, o zaman fena eleştirilirsin. Nitekim bugün tutmadı bu plan. Golü yedikten sonra da elbette bir baskı kurduk ama rakibi boğabildik mi? Hayır. Sağlı sollu gelip üstüste pozisyonlar bulduk mu? Hayır. Özellikle forvetlerimiz Galatasaray’lı defans oyuncularına karşı başarılı olabildi mi? O da hayır.

Peki neden oyun bize dönmedi derseniz bunun tek sebebi Gustavo dersek gerçeği söylememiş oluruz. Tabii ki Gustavo büyük eksiklik ama Ozan-Sosa ikilisi kötü değildi. Hatta biraz top oynayabildiğimiz dakikalarda Sosa’nın ciddi katkısı vardı. Ozan da mağlubiyeti kabullenmeyen oyuncuların başında geliyordu.Bizim sıkıntımız ön tarafta verimli olamamaktı. İleriye gönderilen toplar adeta gerisingeriye dönüyordu. Ne Samatta ne de Valencia bir kez bile birebirde adam geçemediler. Osai Samuel belki ikinci devre bir kaç top taşıdı ama ilk devre o da yoktu. Bir de hiç verim alamadığımız Mert Hakan vardı sahada.

Bugün 10 numara pozisyonundaydı Mert Hakan. O pozisyonda Fenerbahçe’nin Mesut, Pelkas, Irfan Can gibi oyuncuları var ama hiç biri oynayacak durumda değildi.Mesut sonradan oyuna girebildi. Bu maç Mert Hakan’ın kendini gösterme maçıydı ve maalesef tam tersine sahada kayboldu gitti. Söylediğim 3 oyuncu hazır hale geldiğinde bırakın ilk 11’e kadroya bile girmekte zorlanabilir.

Benim eleştireceğim oyunculardan biri de Serdar Aziz’di bugün. Aslında Szalai ile uyumu fena değildi. İkili mücadelelerin içinde daha çok olan ve bir çoğunda da başarılı olan bir Serdar vardı. Ancak gol öncesinde kısa mesafede yediği çalım pahalıya maloldu. Bir de golden hemen önce bir pozisyon daha yedik. Orada da rakipten bir darbe aldı diye ceza alanında yattı. Oysa oyun devam ediyordu ve Onyekuru kaleciyle karşı karşıya kaldı. Tamam canı acımıştır, muhakkak ağrı hissetmiştir ama her maç çok yatıyor, çok yerde kalıyor. Bu kadar çok yerlerde yuvarlanmalar benim hoşuma gitmiyor .

Geriye kalan oyunculardan Nazım iyiler arasındaydı. Caner istekliydi ama çok top kaybıyla oynadı. Cisse yine güçsüz ve top tutamaz haldeydi. Sinan sakatlıktan yeni çıktı, hocanın hiç oyuna almaması lazımdı. Mesut ise güçlenene kadar biraz zamana ihtiyacımız olacak. Ben olsam salı günü kupa maçında Başakşehir’e karşı daha uzun oynatırım, biraz daha maç temposu kazansın.

Ancak bireysel oyuncu performanslarından daha önemli olan şu anda moral olarak ayağa kalkmak. Bu yenilgi ağır oldu. Liderliğe yükselmişken geriye düşmek, geriye düşerken ezeli rakibine yenilmek, yenilirken kötü oynamak, bunların hepsi kolay hazmedilecek şeyler değil. Hoca da futbolcular da yönetim de illaki eleştirilecek. Bu hafta muhakkak zor geçecek.

Yapılacak tek bir şey var o da sakin kalmak. Önümüzde 17 maç var. Daha önce 18 takımla oynanan lig olsa koskoca bir 2.yarı demek bu. Rakibimizle aynı puandayız. Kaybedilmiş bir şey yok. Şu anda sadece moral olarak gerideyiz, bir de ikili averaj gitti. Öncelikle çok zor Karagümrük-Göztepe-Trabzon maçlarından en az 7 puan ile çıkmalıyız. Bu esnada da takımın en kaliteli olan ama şu anda oynayamayan ayaklarını hazır hale getirmeliyiz. Gustavo’lu, Pelkas’lı, Irfan Can’lı, kuvvetlenmiş Mesut’lu Fenerbahçe muhakkak daha kaliteli bir takım haline gelecektir. Yeter ki biz kırılganlık gösterip ardarda puan kayıpları yaşamayalım. Şu anda top yönetim ve idari kadroda. Bugün kötüydük ama yarından itibaren onların kötü olma hakkı yok. Hemen tüm takımı ayağa kaldırmaları gerekiyor. Şampiyonluğun anahtarı çabuk ayağa kalkmaktan geçiyor.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular