https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KÖR DÖVÜŞÜ

Okunması Gerekenler

Konyaspor karşısında Galatasaray 1. dakikada yine duran toptan Moke’nin ayağından ahmakça bir gol yedi. Aşağıdaki bağlantı adreslerinde, Futbol Kadın Milli Takımlar Teknik Direktörü Nur Mustafa Gülen’in Futbol Gelişim dergisinde üç yazıdan oluşan “Duran Toplar” yazı dizisi bulunuyor.

http://www.nurmustafagulen.com/wp-content/uploads/2015/05/sayı6-Duran-Toplar-1-Savunma-.pdf
http://www.nurmustafagulen.com/wp-content/uploads/2015/05/sayı7-Duran-Toplar-2-korner-Savunma-ve-Hücum.pdf
http://www.nurmustafagulen.com/wp-content/uploads/2015/05/sayı8-Duran-Toplar-3-Serbest-vuruşlar-Savunm.pdf

Sitemizin adı her ne kadar ABC Spor olsa da, bir maç analizi yazısında işin profesyonellerine sözü bırakmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Ayrıca Galatasaray gibi ülkesinde ve Avrupa’da çok tanınan marka bir futbol takımında forma giyen 28 oyuncunun hiçbirinin duran toplarda nerede duracaklarını, ne yapacaklarını bilmemeleri ile ilgili bir şeyleri sayısız kez yazmak takdir edersiniz ki çok ama çok sinir bozucu; bir yerden sonra da gereksiz.

Penaltı pozisyonu penaltı mıydı? Tartışılabilir. Kanımca penaltıydı, başkaları başka görüşte olabilir. Sonuçta Gomis penaltıyı kaçırdı; hatta Serkan Kırıntılı harika bir şekilde kurtararak köşeden çıkardı. Olası bir tartışma da başlamadan bitmiş oldu.

Akabinde Galatasaray, Fatih Terim’in geride olan maçlarda gerçekleştirdiği şok değişiklik yöntemi sonucu ikinci yarıya iki değişiklikle başladı. İlk yarıda savunmada aksayan ve gördüğü kart sonrasında Fenerbahçe maçında oynayamayacak olan Mariano’nun yerine oyuna girdikten sonra çok sıkı çalışan Linnes ile, yenik duruma düşüldüğünde orta sahada lüks oyuncu haline gelen Ryan Donk’un yerine de, attığı gole kadar en ufak varlık gösteremeyen Sinan Gümüş girdiler.

Bir sürü kale ağzından kaçırılan gol pozisyonundan sonra, ki Konyaspor da nicelerini kaçırdı, en sonunda Gomis’in golüyle Galatasaray beraberliği yakalamayı başardı. Serkan ve Muslera, orta sahada topun hiç kalmadığı, bu “bir o kalede, bir bu kalede” maçında gerçekten harika oynadılar.

Ahmet Çalık, Feghouli’nin yerine oyuna girdi. Belhanda’nın top ezme serisi yaptığı bir maçtı. En azından Feghouli yerine Belhanda çıkmalıydı. Maicon 2-3 dakika için santrafora geçti. En sonunda Sinan Gümüş, Nagatomo’nun harika asistine yine harika bir vole vurarak maçı Galatasaray’a getirdi. Maicon gol sonrası defansa dönünce, Galatasaray 3 ya da 5’li savunma ile, yer paylaşımında muazzam açıklar verdi. Konyaspor golü atamadı ve maç bitti.

Kadıköy için sinyaller karışık. Bugün kendi seyircisi sayesinde maç kazanan Galatasaray’ın hangi versiyonu Kadıköy’de oynayacak? Bütün mesele bu.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: murat.guler@abcspor.com

twitter: @kirjalian

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular