https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KISIR FUTBOL

Okunması Gerekenler

berat bulutSedat Ağçay’ın 30. saniyeden başlayarak yaptığı pislikleri ve biri Başakşehir’in golünden hemen önce olmak üzere çok net faulleri süzemeyen hakem, temposu çok düşük olan ve rahatça yönetebileceği maçı gerdi. O andan itibaren hakem maçı değil maç hakemi yönetti!

İki takımın önceki maçlarına, oyun yapılarına ve teknik direktörlerin bugünkü kadro tercihlerine bakınca beklenildiği gibi başlayan mücadele Visca’nın attığı gole kadar beklenildiği gibi gitti. İlk yarıda Cardozo oyunda yokken topu ileriye taşıyamayıp sürekli uzun top oynayan Trabzonspor’un golden sonraki Cardozo hamlesi, oyunu rakip yarı alana yıkamayınca, uzun toplar da sonuç vermeyince çok bir şeyi değiştirmedi. Oyunun elektriklendiği dakikalarda Vahid Hoca’nın oyundan atılmasıyla mental olarak  oyundan kopan Trabzonspor defanstan çıkarken çok acemice hatalar yaptı. Başakşehir bunları değerlendiremeyince son dakikada gelen şans penaltısı Trabzonspor’a bu sezonki ilk golünü ve her iki ekibe de bu sezonki 3. maçta 3. beraberliğini getirdi.

ts basak 2Başakşehir’in maç boyu aşırı temkinli oyun anlayışını kabul etmek mümkün ancak rakibin sol beki Ferhat iken Sefa’yı onun karşısında değil de forvette oynatmak Trabzonspor için iki açıdan da kayıp oldu. Belki rakip tandemin ağır olmasından Sefa’nın hızıyla faydalanmak istedi ancak top rakip yarı alana gitmeyince bu düşünce pratiğe dökülemedi. Yatabare’nin sakatlığında 5. yabancı tercihi Avraam-Belkalem ikilisinden birisiyle mi, yoksa defansif oynayacağı çok açık olan rakibe karşı Cardozoyla mı kullanılmalıydı? Vahid Hoca ilkini tercih etti. Belki bunu şimdi söylemek kolay gelebilir ama görünen o ki yanlış tercih yaptı.

Hocanın bir diğer farklı tercihi Medjani’nin yanında Salih’in yerine Constant’a görev vermesi, Ekici’yi ise Sefa’nın hemen arkasında oynatmasıydı. Salih-Constant değişikliği   Constant gününde olsa işe yarayabilirdi ancak adım atmaya mecali yok gibiydi.  2. Yarının başında oyuna giren Ferhat Yazgan ise yenilen golün ve yükselen tansiyonun altında ezilerek etkili olamadı.  Avrupa Ligi maçı sonrası rotasyonda kullanılabilecek oyunculardan birisi de İshak’tı ancak görünen o ki Vahid Hoca defans 4’lüsünü bozmak istemedi.

ts basak 5Fenerbahçe maçını bir kenara bırakırsak nispeten defansif oynayan ekiplere karşı pozisyon üretmekte çok zorlanan bir Trabzonspor var. İlk 11’inde 9 yeni oyuncu olan bir takıma süre verilmesi gereği muhakkak ancak Vahid Hoca’nın oyuncu tercihlerinin de takımı kısırlaştırdığı bir gerçek. Bu kadar defansif oynayacağı belli bir takıma karşı çıkardığı 11 bir yana, yenik durumdayken Medjani yerine Ekici’yi oyundan çıkarması da benim açımdan çok anlaşılabilir değil.

5 yabancı sınırının da hocayı zorladığı muhakkak ancak Vahid Hoca ofansif anlamda bazı şeyleri değiştirmek, Waris gibi bir yeteneği mutlaka daha fazla topla buluşturmak zorunda. Ayrıca top tekniği çok sınırlı ve çoğu topu gelişigüzel uzaklaştıran Medjani’nin ön libero oynama meselesini  bir kez daha gözden geçirmeli diye düşünüyorum ancak hocanın transfer politikasına ve oyuncu değişiklik tercihlerine bakınca bu uzak bir ihtimal gibi gözüküyor. O bölgede Medjani’den doğan oyun kurucu eksikliğini giderebilecek isimler Ekici ve Özer. Bu sezon onların performansları çok belirleyici olacak gibi gözüküyor.

onur patladiBaşakşehir’in oyun anlayışı, maçın başından itibaren zaman geçirmeye yönelik hareketleri (bir taraf Fenerbahçe olmayınca hakem de 30. saniyede kaleciyi uyarmıyor tabi)  tipik bir Abdullah Avcı takımı olduklarını gösterdi. Sedat Ağçay’ın 30. saniyeden başlayarak yaptığı pislikleri ve biri Başakşehir’in golünden hemen önce olmak üzere çok net faulleri süzemeyen hakem, temposu çok düşük olan ve rahatça yönetebileceği maçı gerdi.  O andan itibaren hakem maçı değil maç hakemi yönetti. Skor 1-1’e geldikten hemen sonra Belkalem’e çaldığı faul ise kafasının ne kadar karışık olduğunu ve çaldığı düdüklerde skora ne kadar bağlı olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

Trabzonspor’a döndüğümüzde bu oyun anlayışıyla Avrupa’da başarılı olunabilir ancak bu kadar yüksek bütçeli bir kadroyla ve rakiplerinin sorunlarla boğuştuğu bir sezonda yarıştan erken kopmamak için bir an önce hücum sorununu çözüp maç kazanmaya başlamak zorunda. Daha sağlıklı bir 11 tercihiyle futbol oynamayı tercih eden Kasımpaşa bu başlangıç için ideal bir rakip gibi gözüküyor.

BERAT BULUT

berat.bulut@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular