https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KIŞ OLİMPİYATLARI SONA ERDİ

Okunması Gerekenler

17 gün süren 2018 Kış Olimpiyatları görkemli kapanış töreniyle sona erdi ve 15 spor dalı-102 ayrı disiplinde Güney Kore/ PyeongChang’de düzenlenen şampiyonayı Norveç, 39 madalya ile (14 altın 14 gümüş 11 bronz toplam) zirvede kapattı ve Kış Olimpiyatları tarihinde bir olimpiyatta en fazla madalya kazanan ülke ünvanını da ele geçirdi. Önceki rekor 2010 Vancouver’da 37 madalya toplayan ABD’ye aitti.

Almanya da 14 altın 10 gümüş 7 bronz ile ikinci sırada yer aldı. Olimpiyatlara 37 madalya hedefiyle gelen ABD, 23 madalya ile PyeongChang’dan ayrılırken, Japonya/Nagano 1998’de elde ettiği 13 madalyadan sonra tarihin en az madalya kazandığı kış olimpiyatını geride bıraktı.

Ülke sıralamasında 3.sırayı alan ise 11 Altın, 8 Gümüş, 10 Bronz ve toplamda 29 madalya ile Kanada.

Evsahibi Güney Kore şampiyonaya istediği gibi başlayamasa da toplamda 17 madalya ile 7.olarak (5 Altın, 8 Gümüş, 4 Bronz) sıralamada ilk 10’a giren tek Asya ülkesi olması başardı.

92 ülke ve 3000’e yakın sporcunun yarıştığı PyeongChang 2018’de, Ekvador, Eritre, Kosova, Malezya, Nijerya ve Singapur ilk kez Kış Olimpiyatları’nda yer alan ülkeler.

Toplamda 22 ülke Altın Madalyaya ulaşırken, 28 ülke de madalya kazanmayı başardı.

Geçelim bu Olimpiyatlarda spot ışıklarını üzerine çeviren sporculara;

*** Ester Ledecka kış olimpiyatları tarihinde iki farklı spor dalında (alp disiplini Super G ve Snowboard Paralel Slalom) altın madalya kazanan ilk kadın sporcu oldu 22 yaşındaki Çekyalı..

*** 2018 PyeongChang’ı 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere (30km toplu çıkış , 4x5km bayrak yarışında altın, kadınlar 10 km ve 10 km takım sprintte gümüş, kadınlar 15 km skiatlonda da bronz) toplam 5 madalya kapatan 37 yaşındaki Norveçli Marit Bjoergen, kariyerindeki toplam Olimpiyat madalyası sayısını 15’e çıkartarak vatandaşı Ole Einar Bjoerndalen’in 13 madalyalık rekorunu kırdı.

***Japonya’yı üç farklı kayakla atlama kategorisinde temsil eden 45 yaşındaki Noriaki Kasai, 2018 PyeongChang ile birlikte kariyerinin 8.Kış Olimpiyatlarında mücadele ederek tarihe geçti.

*** Merakla beklenen iki Rus yıldız Medmedeva-Zagitova düellosunda, 15 yaşındaki buz patenci Alina Zagitova, kadınlar bireyselde altın madalyaya ulaşarak PyeongChang 2018’in hem madalya kazanan hem de şampiyonluk yaşayan en genç sporcusu oldu.

*** Kadınlar buz hokeyinde bronz madalyaya ulaşan Finlandiya’nın 44 yaşındaki oyuncusu Riikka Valila ise PyeongChang 2018’in en yaşlı madalya kazanan ismi oldu.

*** ÖLÜMDEN DÖNDÜ, OLİMPİYAT MADALYASI KAZANDI

Yaklaşık bir yıl önce Mart ayında, ülkesindeki bir kayak merkezinde antrenman sırasında geçirdiği kaza nedeniyle ölümden dönen Kanadalı snowboard sporcusu Mark McMorris, bronz madalya kazandı.

Antrenman yaptığı sırada ağaca çarparak ağır yaralanan ve uzun süre hayatta kalma mücadelesi veren McMorris, kazadan sonra 1,5 saatlik arama kurtarma çalışmalarının ardından helikopterle hastaneye kaldırılmış ve genç sporcunun vücudunun çeşitli yerlerinde 16 kırık meydana gelmişti.

Yaşaması bile mucize olan 24 yaşındaki sporcunun daha bu trajik kazanın ardından 1 sene geçmeden kazandığı Olimpiyat madalyası, filmlere konu olacak cinsten.

…………………………………………………………………………

*** En Zevkli Final / Kanada-ABD Kadınlar Buz Hokeyi 

Bir köşede 1998 Nagano’dan bugüne tam 20 yıldır altın madalya kazanamayan ABD, diğer köşede 24 maçtır Olimpiyatlarda yenilmeyen, son 4 Olimpiyatın şampiyonu Kanada.

Normal süre ve uzatmalar yetmedi hatta penaltılarda da eşitlik bozulmadı ve atanın kazanacağı seri penaltıların sonucunda Kanada kaçırdı ve tarihi final Amerika zaferiyle sona erdi.

*** En Dikkat Çeken Takım – Garlic Girls

2014 öncesine kadar Körlingde Olimpiyatlarda bırakın dereceyi, yer bile almayan Güney Kore (2014’de de 8.olabilmişlerdi) peri masalını andıran bir performans gösterdi. Garlic Girls adındaki Güney Kore Kız Takımı 9 maçta 8 galibiyet ve yarı finalde Japonya zaferi ile finale kadar yükseldi ama tüm sporsevelerin gönüllerinde kazanmalarına rağmen, 8-3’lük İsveç mağlubiyeti ile gümüş madalyada kaldılar.

*** En Büyük Hayalkırıklığı – Felix Loch

Üstüste üçüncü Olimpiyat Altınını alacağına neredeyse kesin gözüyle bakılan Alman kızakçı, ilk 3 turu önde götürüyordu ama son turda yaptığı hata ona pahalıya maloldu ve şampiyonayı 5.sırada bitirebildi.

*** Sürat Pateni-Hollanda ve Ireen Wüst

Sürat Pateni dendiğinde akla gelen ilk ülke Hollanda beklentileri boşa çıkartmadı ve 8’i Altın olmak üzere toplamda tam 20 madalya kazandı. Başka bir spor dalında kursuyu bulamamalarına rağmen, bu disiplindeki ezici dominasyon da onları genel sıralamada ilk 5 içine soktu.

Ireen Wüst de Güney Kore’de tarihe geçenlerden biri de o oldu. 10’ncu Olimpiyat madalyasını kazanan yıldız patenci, sürat pateninde tarihin en fazla madalya kazanan kadın sporcusu olmayı başardı.

*** Bir Afrika Masalı “The Ice Blazers”

Bobsled tarihinde ilk kez bir Afrika takımı izledik Olimpiyatlarda. Nijerya adına ikili kızlar takımında yarışan sempatik sporcular, tarihin en güzel kış sporu filmlerinden olan Cool Runnings benzeri hikayeleriyle turnuva öncesinde öyle bir sansasyon uyandırdıklar ki, Amerikada meşhur TV kanallarından kanallarına gezip, spot ışıklarını üzerlerine çevirirken, Visa ve Under Armour gibi büyük şirketler de onlara sponsor oldu.

Yarışma öncesi kazanma oranları 1/1000 idi ama en büyük ilgi onlardaydı. Belki Olimpiyatları 20 ülke arasında beklendiği gibi son sırada bitirdiler ama sempatik tavırları ve güler yüzleriyle PyeongChang’a çok büyük hava kattılar.

……………………………………………………………………………………….

Podyumu parselleyen 3 ayrı ülke oldu ve Kadınlar 3000 Metre Sürat Pateninde Hollanda,15×2 30km Skiatlhon’da Norveç, Kuzey Kombine Bireysel Geniş Tepe’de Almanya bunu başaran ülkeler.

Macarlar tarihlerinde ilk kez bir Kış Olimpiyatında altın madalya kazanmayı başardılar ve tarihe geçen 4’lü; kısa mesafe sürat pateni dalında erkekler 5000 metrede 6 dakika 31.971 ile Olimpiyat rekoru kıran, Csaba Burjan, Viktor Knoch, Shaoang Liu ve Shaolin Sandor Liu..

Doping testleri temiz çıkan 169 Rus sporcu, PyeongChang 2018’de bağımsız olarak Rusya’dan Olimpik Sporcular ünvanıyla mücadele etti.

Rusya’dan Olimpik Sporcular Takımı, 45 önemli yıldız eksiğine rağmen Olimpiyatları 2 altın, 6 gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplamda 17 madalya ile tamamladı.

Doping belası Rusya’nın peşini Güney Kore’de de bırakmadı ve Curling karışık çiftler kategorisinde bronz madalya alan Rus sporcu Aleksandr Krushelnitcki’nin, doping yaptığı gerekçesiyle derecesi silindi ve partneri Anastasia Bryzgalova ile beraber diskalifiye edilmesi kararlaştırıldı. 2 sporcunun bronz madalyası da 4.olan Norveç takımına verildi.

Kadınlar Bobsled kategorisinde yarışan Nadezhda Sergeeva da yasaklı maddeye rastlanan ikinci Rus sporcu oldu.

………………………………………………………….

Bir sonraki Kış Olimpiyatları için yine Asya’da, bu kez Çin’de olacağız.

4 Şubatta start alıp 20 Şubatta son bulacak 24. Olimpiyatlar, 2022’de Pekin’de düzenlenecek.

ABCSPOR

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular