https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KARŞIYAKA SONUNU GETİREMEDİ

Okunması Gerekenler

fersu yaziEuroleague’de istediğini alamayan ve sezona Eurocup’da devam edecek olan Pınar Karşıyaka Iverson’nın beklenenden erken dönmesi ve bu maçta forma giyecek olmasının moraliyle ama koç Sarıca’nın cezası nedeniyle maçı tribünden izleyecek olmasının burukluğuyla kendi sahasında şampiyonluk yolundaki önemli rakiplerinden birini ağırladı. Son haftalarda takımdaki rollerin oturmaya başladığı ve daha iyi bir basketbol ortaya koyan Darüşşafaka Doğuş ise Euroleague’de Maccabi ile karşılaşacağı kritik tamam mı devam maçı öncesi zorlu İzmir deplasmanına geldi.İki takım da beklendiği gibi maça tempolu başladı ve Can ile Gordon’nın karşılıklı basketlerini izledik ilk bölümlerde.
“Can’ın temposu ve Karşıyaka’nın savunmadaki arzusu”
Darüşşafaka Doğuş Semih ile ikili oyunları savunmakta çok zorlandı ve milli uzunun aynı zamanda blok tehditini Pınar Karşıyaka kısalarına hissettirememesi ile beraber başta Can olmak üzere çok rahat penetre etmeye başladılar Darüşşafaka potasına. Bunun yanında yaptıkları sert ve agresif savunmayla sürekli adam değişerek rakip kısalara penetre alanı bırakmayan Karşıyaka böylelikle Semih’e inen toplara da rahat yardımlar getirerek onun alçak posttaki fizik üstünlüğünü de pasifize etmeyi başardılar.
DACKA KSK 1“Karşıyaka iyi geri koştu”
Rakibinin açık alanda etkili olduğunu bilen Pınar Karşıyaka geri koşma konusunda çok konsantre başladı maça ve neredeyse hiç hata yapmadılar ilk periyotta. Tabi Palacios ve Gabriel’in oyunda olması da takım olarak bunu uygulamalarını kolaylaştırdı.Ama ribaundlarda Semih ile beraber Darüşşafaka Doğuş beklendiği gibi net bir üstünlük kurdu ilk dakikalardan beri ki bu da maça tutunabilmelerini sağladı.
“Iverson %100 olmasa da”
Sakatlığını tam olarak atlamadığı net bir şekilde görünen Iverson yine de oyuna girer girmez farkını gösterdi 2.periyotta. Onunla beraber ev sahibi hem pota altı savunmasını sertleştirdi hem de yarı saha hücumlarında alçak postu da kullanmaya başlayarak çeşitlilik sağladılar. Semih’in kenarda olduğu dönemlerde Iverson-Furkan eşleşmesini çok iyi kullandı koç Servet ve milli oyuncuya daha periyotun ilk 3 dakikası bitmeden 3.faulünü aldırmayı başardılar.
“Bu kez de Soner”
Koç Mahmuti yarı saha hücumlarında takımının yaratamama problemine çözüm bulmak adına son zamanlarda görmediğimiz bir şekilde 3 guardını da sahaya sürdü; Ender-Wilbekin-Gordon. Ayrıca Slaughter’ı oyuna alarak da Semih’in sağlayamadığı blok tehditi avantajını kullanmaya çalıştı ama Can’ın ilk periyotta bıraktığı yerden bu kez Soner’in devam etmesi ve yaptığı agresif penetreler yine Darüşafaka Doğuş’un tüm savunma kurgularını altüst etti.
“Alan savunmasına Kerem çözümü”
Koç Mahmuti Iverson’ın etkisini azaltmak ve Karşıyaka kısalarının penetrelerini durdurabilmek için alan savunmasına döndü ama bu hamleye koç Servet Kerem’i yüksek posta koyarak sonrasında da tecrübeli oyuncunun şut ve pas tehditini kullanarak cevap verdi. 4-5 arasındaki köprüyü kullanan ev sahibi hücumda üretmeye devam etti.
“Alan daraltan ve gömülen Karşıyaka”
Gordon ilk periyotta olduğu gibi yine birebirleri sonrası bulduğu penetreler ile etkili olmaya çalıştı ama kararlı ve enerjik Pınar Karşıyaka savunması karşısında pas trafiğini bir türlü kuramayan, organize olamayan ve ritmini bulamayan Darüşşafaka Doğuş hücumda çok zorlandı. Alan daraltan ve iyice gömülen Karşıyaka savunması karşısında Darüşşafaka dış şutlarda da isabet bulamayınca hücumda iyice kitlendiler ve ev sahibinin farkı 9 sayıya kadar çıkarmasına izin verdiler.
DACKA KSK 2“Darüşşafaka maça girdi”
İlk yarının aksine bu kez savunmayı sertleştiren oyuna iyi başlayan Darüşşafaka Doğuş oldu. Gordon hücumda harika bir akşam geçirirken yine yaptığı agresif penetreler ile hem skor buldu hem de takım arkadaşlarına alan yarattı ve 6-0’lık seri ile takımının tekrar maça ortak olmasını sağladı.
“Josh Carter ben de varım dedi”
İlk yarıda bir iki isabet bulmuş olsa da halen ritmini yakalayamamış gibi görünen Josh Carter ise 3.periyotla beraber sezon başından beri kendisinden beklenen dış şut katkısını vermeye başladı ve takımını periyotun başındaki bu ufak krizden de çıkaran O oldu.
“Karşıyaka yoruldu”
Yorulan Karşıyaka baskısı karşısında ilk yarının aksine çabuk ve doğru paslarla yarı sahayı geçen Darüşşafaka Markoishvili’den de dış şut katkısı gelmesiyle beraber hücumdaki kısırlıktan çıkmayı başardı. Karşıyaka ise Soner’in kenardan gelerek tekrar ortaya koyduğu enerji ve takımını ivmelendirmesi ile seyircisini arkasına aldı, skorda yine öne geçmeyi başardı.
“Darüşşafaka ritmini buldu”
Darüşşafaka savunmayı tekrar sertleştirdi ve hücumda Wilbekin ile aradığı dış şutları bulmaya başladı. Bunun yanında Karşıyaka’nın dar rotasyonla beraber geri koşmakta zorlanmaya başlaması ile Wilbekin ve Gordon istediği açık alan sayılarını buldular ve ilk yarıdan bu yana aradıkları ritmi yakaladılar.
“Gabriel ve Soner’in enerjisi”
Son periyotta yine Semih’in kenarda olduğu bölümlerde Iverson’ı iyi değerlendiren koç Servet ve Karşıyaka hücumda iç dış dengesini kurdu. Bunun yanında Gabriel ribaundlarda her iki pota altında da tek başına savaştı geniş Darüşşafaka uzun rotasyonuyla ve maçın son bölümlerinde de ortaya koyduğu hırs,mücadele,enerji görülmeye değerdi. Soner ile beraber yine Karşıyaka adına savunmada yaktıkları ateşi hücuma taşıdılar.
dacka ksk 3“Gordon her yerde”
Darüşşafaka cephesinde Gordon,Redding,Markoishvili üçlüsü el yakan topları hem iyi organize etmeye hem de iyi bitirmeye başladılar, gerektiği yerde sahneye çıktılar. Gordon maç boyu hücumda gösterdiği etkinliğin yanı sıra özellikle son periyotta yaptığı pas araları ile Darüşşafaka’nın bulduğu kolay sayıların da mimarıydı.
“Kısa beş”
Maç boyunca 4 numaradan hiç verim alamayan koç Mahmuti maçın son 2 dakikasında 4 kısa ile ilginç bir beşe döndü. Wilbekin-Gordon-Redding-Markoishvili’yi beraber sahada tuttu ve bu beşle aradığı hücum çeşitliliği artı set ritmini son bölümde buldu. Sonrasında da Wilbekin’in üçlüğü ile de maça tutundular yine, inatlarından vazgeçmediler. 40 saniye kala Furkan ve Gordon arasında yaşanan savunmadaki anlaşmazlığın cezasını Palacios kesince 5 sayı geriye düştü misafir takım.
“Wilbekin hançeri sapladı”
Son saniyelerde Karşıyaka’nın faul atışlarında düşük yüzdeyle oynaması ile beraber farkı iki sayıya düşüren ve son bir şansı bulunan Darüşşafaka aslında Gordon ve Wilbekin ile bunu iyi organize edemedi.Ama Wilbekin’in dirbbling sonrası havada asılı kalarak Justin Carter’ın bloğundan kaçtığı ve sonrasında bulduğu isabetli üçlük ile maçı kazanmayı bildiler. Maçı sonuna kadar önde götüren ve oyunun genelinde üstün olan Pınar Karşıyaka bu muazzam üçlüğe engel olamadı ve galibiyeti kıl payı,biraz da şanssız bir şekilde kaçırmış oldu.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular