https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KARNELER ELİMİZDE -2- ALIŞMAK SEVMEKTEN DAHA ZOR GELİR !

Okunması Gerekenler

brunoKARNELER ELİMİZDE -2-
ALIŞMAK SEVMEKTEN DAHA ZOR GELİR !
İnsanlık tarihi var olduğundan bu yana, insanoğlunun bir tek büyük korkusu var, O da ölmek.
Bu büyük korku karşısında bilinç altımızın kendine has bir takım savunma mekanizmaları geliştirdiğini ve bir şekilde bu korkuyla baş edebildiğimizi söyler bilim adamları, psikiyatrlar.
markovic fbÖrneğin, çok neşeli insanlar vardır. Nereye giderlerse gitsinler, ne iş yaparlarsa yapsınlar, zoraki yapılan işler bile olsa bunlar, hep mutludurlar. Hayret edersiniz neşelerine, hatta kıskanırsınız; sebebinde ölüm korkusu var.
Bu neşeli insanların bilinç altı: “hayat çok kısa, bir gün öleceksin, her anın tadını çıkar” diye emreder ve o da bilinç altının zorlamasıyla hep mutlu, neşelidir. Niye bu kadar neşelisin diye sor, o da bilmiyordur nedenini. Ben böyleyim işte der. Çünkü durum tamamen bilinç dışı.
Bazı insanlar da var ki; tam aksine hep mutsuzdur, gittiği hiç bir ortamdan keyif almaz. Partiye gidelim dersin, amaaan boş ver der, tatile gidersiniz beraber, kös kös oturur, partiye götürürsün sus pus, yaşama şevki yok, “içi geçmiş bunun”dersin. Sebebi yine ölüm korkusu.
Bilinç altı diyor ki Ona; “bir gün öleceksin, şu yaşamdan ne kadar haz alırsan, yaşamdan ayrılmak da bir o kadar zor olur, yaşamın sana sunmuş olduğu krediyi reddet !!
Şimdi bu Markoviç adlı yetenek, hayatımıza öyle bir girdi ki, bir Rıdvan daha gelmez diyen bilinç altımızın, altını üstüne getirdi.
Bu adam bize yar olmaz, baştan söyleyim. Ribéry gibi olur, alışmamak lazım derim., bu adamı ne kadar çok seversek, ayrılmak bir o kadar zor olur. Tadını bile çıkarmak gelmesin içimizden, alışırız, alışırsak da çok üzülürüz derim.
fb celtic markoAlışmak da malum, sevmekten daha zor gelir.
Biz Salih’in Roma da ne yaptığını merak ediyoruz ya, satın alma opsiyonunu Roma’ya verdiğimiz halde…Liverpool taraftarı da sırf Markoviç için bizi takip ediyor, Markoviç ne yapıyor diye merak ediyor.
İyi oynarsa avucunu ovuşturuyor: good, good diyor.
20 yaşındaki çocuğa 20 milyon pound ödemişler, boru değil. Pişmesi için de bize vermişler ve çok da akıllı bir iş yapmışlar.
Adamın geniş alandaki sürati ve becerisi ortada. Ferrari gibi geçip, gidiyor. Top ayağına geldiği anda sus pus olmaya başladı o maçta Beşiktaş tribünleri. O slalomun ardından kafayı kaldırıp kesti, ortayı da. Akıllı da oynuyor, sağına soluna da bakıyor ama fizik olarak biraz zayıf ve set oyunu için fazla dikey ve aceleci ve biraz da geriye dönüşlerde sıkıntısı var. Fizik kuvvet isteyen bir ligde set oyunu oynamak zorunda kalan bir takıma Markoviç’i biraz daha pişsin diye vermek çok akıllı bir hamle. Bir yıllık maaşından kurtulmak ve bir miktar da kiralama bedeli almak da cabası.
Gerçekçi olmak lazım, 21 yaşında, dünya futbolunun önemli isimlerinden biri olmaya aday hiç bir futbolcu da kariyerini Türkiye’de geçirmek istemez. 30’undan sonra ancak. Biz bu adamdan ne kadar faydalanırsak, kar.
Markoviç’in bir kötü tarafı da sertliğe karşı hiç sakınmaması. Adam 6 ileri, önden çekişli, 0-100 km 6 saniye, Ferrari. Şahin değil, iki takla atsın, şarampole yuvarlansın. Çelmeyi yediği an, top gibi yuvarlanıyor ve iyileşmesi de vakit alıyor. Tam ritmini bulduğu anda Kasap Ersan tarafından sakatlandı ki; Ersan Melo’dan daha karaktersiz bir adam olmuş, bu adamların lisansını yırtmak lazım. İlk yarının son üç maçında tekrar eski ritmini buldu ve gönüllere taht kurdu. O sakatlık olmasaydı, çok daha faydalı olurdu rüzgarın oğlu.
fb celtic markovicİlk yarı performansı için 10 üstünden 8 veriyorum, sakatlanmazsa bu notu daha da yukarıya taşıyacaktır, eminim. Allah Lazar’dan saklasın. Top sürekli ona verilsin istiyorum, onu seyrederken, keyif alıyorum gerçekten. Çok özel bir oyuncu. 
Ölüm korkusuyla baş etmekle ilgili savunma mekanizmalarından bahsettik, bari bu konuyla bitireyim yazıyı.
Bu korkuyla baş etmenin en güzel yolu, inanç ve iman sahibi bir dindar olmak.
“Bu dünya geçici, bu dünyada işlediğimiz günahların cezasını çektikten sonra hepimiz cennete gideceğiz, öteki dünyada yaşlanmak yok, çalışmak yok. Bir daha hiç ölmeyeceğiz, orada sonsuz bir mutluluk var
Bunun gerçekten böyle olduğuna inanıyorsan, ölüm o kadar da korkulacak bir şey değil. Tam bir tüccar kafasıyla; ortalama 80 yıllık bu hayata değil, sonraki sonsuz hayata yatırım yaparsın, güle oynaya ölürsün olur, biter.
mail : bruno.monte@abcspor.com
twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular