https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ATAKAN KURT İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimSpor camiasının en önemli isimlerinden biri olan sevgili Atakan Kurt ile geçtiğimiz hafta ligimize dair çok önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim.

Gelin şimdi röportajımızın detaylarına bakalım.

Şenol Güneş ile başlamak istiyorum. Gerek Şenol hoca gerekse Beşiktaş takımı 16 haftalık süre itibariyle beklentilerinizi karşıladı mı?

Şuana kadar gözüken o ki tecrübelerini tamamıyla takıma yansıttı. Genelde verdiği kararlar, aldığı kararlar, oyuncu değişiklikleri, rotasyonlar bu hamlelerin hepsinin doğru olduğunu görüyoruz, doğru zamanlama olduğunu görüyoruz ama daha sezonun ortası Avrupa’dan elenmek belki Beşiktaş için kötü gibi gözükse de ilerleyen zamanlarda bunun avantaj olacağını göreceğiz. Elbette Avrupa’dan elenmeyi avantaj olarak yorumlamak doğru değil ama sonuçta 3 kulvarda giden bir takım ve her maçını deplasmanda oynayan bir takım bu nedenle de çok fazla yoruluyordu ve iki senedir 3 kulvarda gittiği için son 10 hafta aşırı yorulup havlu atıyordu bu nedenle Avrupa mücadelesinden elenmiş olmasını avantaj olarak yorumlayabiliriz.

Son haftaları getirememe fobisine dikkat çektiniz. Peki, bu dönem o fobiye Beşiktaş tekrar yakalanacak mı?

Finali final oyuncuları yapar, finali teknik adamlar yapar. Seninde söylemiş olduğun gibi Beşiktaş iki senedir finalleri yapamıyordu bunu genç oyuncu portföyüne ve hocasının tecrübesiz olmasından dolayı yapamıyordu ama şimdi Beşiktaş takımı tecrübe kazandı e tecrübelide hocası var bu sezon Beşiktaş’ın o fobiyi tekrar yaşayacağını zannetmiyorum.

Oyuncular üzerinden gidersek ( Tolga Zengin, Gökhan Töre, Andreas Beck, Cenk Tosun, Kerim Frei, Quaresma, Mario Gomez )bu oyuncularla ilgili değerlendirmelerinizi bizlere aktarır mısınız?

 • Tolga Zengin: Tolga Beşiktaş’ınkalecisi değil. Tolga sadece çizgi kalecisi ama Trabzonspor’daki performansından uzak. Yan topları sıkıntı, oyunu okuyamıyor, futbol görüşü zayıf. Brugge ve Lizbon maçlarında yediği gollere baktığınızda oyun ve futbol görüşünün ne kadar az olduğunu gösteriyor.Futbolu çok iyi okuyabilen kaleciler, rakip topu arkadaşlarına ne zaman atacak, ne zaman pas verecek bunları sezebiliyorlar ve hesaplayabiliyorlar. Tolga maalesef bunları yapamıyor. Yediği goller kaleci hatası değil, futbol bilgisizliğinden kaynaklanıyor.
 • Gökhan Töre: Sezona kötü başladı, daha sonra form tuttu, son haftalarda form düşüklüğü yaşadı. Gökhan Töre iyi bir performans göstermiyor gibi gözükse de iki tane derbiyi kazandırdı. Gökhan Töre bana göre Türkiye’nin en iyi yerli oyuncusu ve Beşiktaş şampiyon olacaksa mutlaka Töre’nin katkılarıyla olacaktır.
 • Andreas Beck: Savunma yönü iyi olan oyuncu bu sene idare eder. Vasatın altına düşmez katkı sağlar ama uzun vadede özellikle şampiyonlar ligine giderse Beşiktaş bu oyuncuyla olmaz.
 • Cenk Tosun: Maşallahı var. (Gülerek) Maç ayırt etmiyor, sonradan giriyor, ilk on birde başlıyor, oynatılıyor, oynatılmıyor en önemlisi de küsmüyor. Cenk Tosun ivme kazanarak ve üstüne koyarak devam ediyor edecektir.
 • Kerim Frei: Kerim’in sıkıntısı topu çerçeveye kadar getirip final vuruşlarını yapamaması bunu aşması lazım.
 • Quaresma: Yavaş yavaş adapte oluyor.
 • Mario Gomez: Beklentilerimi fazlasıyla karşıladı.

Beşiktaş’ın savunma zaafı için neler söylersiniz?

Beşiktaş hem kalecisiz hem de savunmasız lider oldu Türk futbol tarihinde böyle bir şey yok. Kalecisiz savunmasız lider olur ama şampiyon olur mu? O tereddüt. Bu savunma son 10 haftayı kaldıramaz mutlaka hem kaleye hem savunmaya transfer yapılmalı.

Transferde son durum nedir?

Douglas ve Boyko ile ilgileniyor Beşiktaş ilerleyen günlerde belirli sonuçları alacaktır.

Vodafone Arena’da son durum nedir? Taraftarlar artık gün saymak istiyor neler söylersiniz Beşiktaş taraftarına?

Stadın son durumu gayet iyi. Son 3 ya da 4 maç kala Vodafone Arena açılabilir.

Fikret Orman beklentilerinizi karşıladı mı? Eylemler ve söylemler birbirini tuttu mu?

İlk 1,5 yıl çok bariz hatalar yapıldı, çok acemice işlere imza atıldı ama gerçekten borç batağında, kayyuma giden, yüzlerce icra dosyası olan bir kulübü aldı Fikret Orman. Bunların yanı sıra başkan stat yapıyor, sponsorlar buluyor. Fikret Orman’ın karnesine baktığımızda hiç kupa gözükmeyebilir ama ben Beşiktaş’ın önünün inanılmaz açık olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş ilerleyen dönemlerde saçma sapan işler yapmazsa çok büyük başarılara imza atar.

Tolga Zengin olayına dönmek istiyorum. Bu süreçte Şenol Güneş süreci iyi yönetemedi öncelikle bana katılır mısınız ve görüşleriniz nelerdir?

Evet, katılırım sezon başında 3 kalecimi göreceğim dedi Şenol hoca hata yaptı. Ben Beşiktaş’ın gelecek planlamasında Tolga’yı gönderip ara transferde bir yabancı, sezon sonunda da bir yabancı ve elindeki Günay’da üçüncü kaleci yapıp, kaleci sorununu tamamen çözeceğini düşünüyorum.

Tolga mı? Günay mı?

Günay ama Günay’ın zamana ihtiyacı var.

Tolga Zengin’in ara transfer döneminde Beşiktaş’tan ayrılma ihtimali var mı?

Tolga’nın Trabzonspor ile görüştüğü söyleniyor, Beşiktaş’tan ayrılırsa muhtemelen tekrar Trabzonspor’a döner.

Beşiktaş 100 gol barajını aşar mı?

Bence aşamaz çünkü Beşiktaş çok gol pozisyonuna giriyor ama çoğunu çerçeveyle buluşturamıyor.

Mayısta kongre var ama bunu kongre tekelinde sormuyorum. Federasyon başkanı Yıldırım Demirören’in tekrar Beşiktaş başkanlığına soyunabileceği konuşuluyor. Neler söylersiniz bu durumla ilgili?

Şuan için böyle bir durum yok ama ilerleyen dönemler ne getirir buna bakmak lazım.

Gelelim Fenerbahçe’ye. Vitor Perreira için ne düşünüyorsunuz?

Vitor Perreira’nın tek büyük handikabı duyulmuş bir teknik direktör olmaması. Kariyeri olan teknik adam olmadığı için, Fenerbahçe’de tarihinin en önemli transferlerini yaptığı, en iyi kadrosunu kurduğu sezonda doğal olarak Vitor Perreira ismi taraftarları tatmin etmedi. Eğer Fenerbahçe şampiyon olursa Vitor Perreira artık tartışılmaz.

Van Persie krizini sizce Perreira iyi yönetti mi?

Bence iyi yönetti.

Fenerbahçe’nin mevkisel hatalarının hangi bölgeler olduğu kanaatindesiniz?

Fenerbahçe hücum anlamında çoğalamıyor, rakip ceza sahasına çok fazla oyuncusunu sokamıyor, usta ayaklarıyla işi bitiriyor ama son 4 hafta da üstüne koya koya devam eden bir Fenerbahçe var. İlk yarının bitmesi bence Fenerbahçe’nin işine gelmedi.

Oyuncular üzerinden devam edersek ( Nani, Fernandao, Josef De Souza, Lazar Markovic ve Diego ) bu oyuncularla ilgili değerlendirmelerinizi bizlere aktarır mısınız?

 • Nani: Ben bu kadar iyi bir performans göstereceğini düşünmüyordum Kaan.
 • Fernandao: Fernandao öyle bir oyuncu ki Real Madrid, Barcelona’ya göndersen top toplayıcı yapmazlar ama Türkiye’de bu tarz oyuncular fazlasıyla iş yapar ve Fernandao da işini hakkıyla yapanlardan.
 • Josef De Souza: Neden alındı anlamak mümkün değil hiç gerek yoktu.
 • Lazar Markovic: Çok süratli, çok çabuk oyuncu ama gamsız bir hali var. Rahat olduğu için ve hırslı olmadığı için maçı koparacak yapısı yok.
 • Diego: Özellikle son 4 haftadır iyi oynuyor ama Diego’dan ne bekleniyor buna bakmamız lazım. Diego 10 ya da 5 numara değil, Diego 8 numara. Diego, topu savunmayla hücum hattına, orta sahayla hücum hattına götürebilen, basit oynamayı bilen bir oyuncu. Final vuruşu yok yani bir Alex değil.

Moussa Sow gitmeseydi hücum anlamında bambaşka bir Fenerbahçe olmaz mıydı?

Kesinlikle bambaşka bir Fenerbahçe izlerdik.

Fenerbahçe’nin transfer çalışması var mı?

Fenerbahçe’nin transfere ihtiyacı yok, Fenerbahçe’nin oyun görüşünü ve mantalitesini biraz daha değiştirmesi gerekiyor. Fenerbahçe’nin sadece oynadığı oyunun üzerine biraz daha koymaya ihtiyacı var.

Aziz Yıldırım bırakıyor mu? Son durum nedir?

Bırakacağım diye söz verdi ama kulübün o anki durumu çok önemli.

Ali Koç gelecek mi?

Aziz Yıldırım ile Ali Koç arasındaki diyalog çok önemli. Bu süreçte önemli olan diğer bir unsur da Aziz Yıldırım’ın tavrı.

Galatasaray ile ilgili teknik taktik sormayacağım gerek de yok. Kısaca mevcut yönetim için neler söylersiniz?

Dursun Özbek o kadar yanlış işler yaptı ki 3 kupa kazandırmış, 4 yıldızı taktırmış hocasını gönderdi bu tam bir fiyaskodur. Ayrıyeten cebinden 26.000.000 Euro vermiş ve maalesef bunu da kamuoyuna anlatamamış, pazarlayamamış, reklamını yapamamış ve en önemli hatası da Abdürrahim Albayrak’ı kulüpte tutamaması. Yeni gelen başkanlar için ilk 1,5 yıl acemilik dönemdir bu dönemi işi bilen adamlarla atlattıktan sonra ne yaparsan yap.

Son olarak şampiyon kim olur? Yüzdesel bazda.

Ben öncelikle Galatasaray’ın önündeki iki takımda geçebileceğini düşünmüyorum.

Yüzdesel olarak da;

 • Fenerbahçe: %45
 • Beşiktaş: %45
 • Galatasaray: %10

Saygılarımla..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular