https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KANADA TARİHİNDE BİR İLK, IMPACT FİNALDE !

Okunması Gerekenler

OZKAN TEMURImpact Concacaf Şampiyonlar Ligi Finalinde

Montreal Impact takımı dün gece oynadıkları yarı final ikinci ayak karşılaşmasında 2004 yılı CONCACAF şampiyonu  Kostarika birinci lig takımı Alajuelense’ye 4-2 yenilse de, Montreal’de kazandığı 2-0 lik avantaj sayesinde finale adını yazdırmayı başardı. Böylelikle CONCACAF tarihinde ikinci defa bir MLS takımı ve Kanada futbol tarihinde ilk defa bir Kanada takımı final oynama hakkını kazanmış oldu.

impact 5Montreal takımında ikinci yarı oyuna giren Arjantinli Andres Romero maçın sonucunu tayin eden golün sahibi oldu. Bu golle deplasmanda attığı iki gol avantajıyla Alajuelense takımını elemede en büyük pay sahibi oldu.

Montreal takımı oyuna ilk maçın vermiş olduğu 2-0 lik avantajla çok rahat ve temkinli başladı. Sert bir ortasaha ve sağlam bir defans anlayışıyla, Jack McInerney ve Dominic Oduro gibi kontratak futbolunu çok iyi oynayabilen iki oyuncuyla başladı. Tecrübeli hoca Frank Klopas aslında bir forvet olarak transfer edilen Oduro’yu özellikle deplasman maçlarında sağ çizgiye monte etmeyi başardı. Aslında bu karar Justin Matt’ın sakatlığından dolayı biraz mecburi olmuş olsa da, Montreal takımının şu an Concacaf’ta final oynuyor olmasındaki önemli etkendir!

IMPACT 2İlk yarı herşey Klopas’ın istediği gibi oluyordu. Laurent, Saumare ikilisi kendilerinden fizikçe çok düşük gözüken ancak süratli Kostarikalı oyunculara manevra yapabilecekleri alan bırakmadan rahat bir ilk yarı çıkardılar. Arjantinli usta ayak Piatti devamlı topla buluşabiliyor ve topla birlikte takımını rakip sahaya taşıyabiliyordu. Nitekim bu kontrollü oyun 42.dakikada Oduro’nun sağdan çizgiye kadar inerek yaptığı ortaya McInerney in gelişine yaptığı düzgün vuruşla meyvesini verdi. Ve ilk yarı bu golle 1-0 Montreal ın üstünlüğüyle bitmiş oldu.

İkinci yarıya Alajuelense takımı seyirci desteğini de arkasına alarak, çok hızlı başladı. Ayağa süratli oyunla Montreal defansında boşluklar bulmaya çalıştılar. Üst üste kazandıkları kornerler ve ceza sahası üzeri frikiklerle bunda kısmen başarılı oldular. Nitekim golü bulmada da gecikmediler. Daha henüz 46inci dakikada Pablo Gabas yay üzerinde kazanılan serbest vuruşu çok düzgün bir vuruşla gole çevirdi.

IMPACT 3Bu dakikadan sonra Alajuelense takımı baskısını arttırdı. Sağlı sollu ataklarla özellikle Kostarikalı forvet McDonald liderliğinde Montreal savunmasına zor anlar yaşattılar. Bu baskılar yine bir duran toptan sonuç verdi. Collum Mallace arka direğe yapılan korner atışında markajındaki Gabas’ı kaçırınca durum bir anda 2-1 oldu. Bu dakikadan itibaren Kostarikalılar top yekün atağa kalmak istediler. Atacakları iki gol finale çıkmak için yeterliydi. Tecrübeli hoca Klopas takımın düşen orta saha direncini Bernier ve Romero gibi top hakimiyeti yüksek oyuncuları oyuna dahil ederek tekrar kazanmayı başardı. Nitekim ikinci gol de bu ikilinin iş birliğiyle 72’inci dakikada geldi. Atağa çıkarken kaptırdıkları topla eksik yakalanan Alajuelense defansı Bernier’nin bekletmeden uygun pozisyondaki Andres Romero’yu görmesiyle topu ağalarında gördü. Bu gol tek kelimeyle 18.000 kişiye soğuk bir duş etkisi yaptı.

IMPACT 4Artık Kostarikalıların 3 gol atmaları gerekiyordu final için ve gözlerinden maçın bittiğini hissedebiliyorduk. Yine de atak oyundan ödün vermediler. Zuniga 79. dakikada durumu 3-2’ye getiren golü attı. Bu gol onlara biraz daha extra hayat vermiş oldu ancak yapabilecekleri tek şey olan şişirme toplarla Montreal defansına yüklenmeye ve rebound takibi gol aramayı denediler. Aslında böylelikle zaten fiziksel üstünlüğü elinde barındıran Montreal’in ekmeğine bir nevi yağ sürdüler.

Tam maç artık böyle bitti derken, 90 + 4’te McDonald kendi becerisiyle maç boyu yapmaya çalıştığı, Montreal defansını yerden penetre etmeyi bir defa daha denedi ve bu kez başararak yaptığı düzgün vuruşla maçın skorunu ilan etti.

İki maç üzerinden oynanacak final serisinin tarihleri 22-29 Nisan…
Montreal’in rakibi de bu gece Mexico City’de oynanacak America-Herediano karşılaşmasından sonra belli olacak.

ozkan.temur@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular