https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

JONNY WILKINSON/RUGBY TÜRKİYE’DE ÇOK TANINMAYAN EFSANE SPORCULAR-4

Okunması Gerekenler

EMRAHJonathan Peter ya da bütün dünyanın onu tanıdığı ismiyle  ‘Jonny’ Wilkinson , uluslararası kariyerine ,  İngiltere’ nin ragbinin ağır abileri , üç silahşörler Avustralya ( Wallabies ) , Yeni Zellanda ( All Blacks ) ve Güney Afrika ( Springboks ) karşısında neredeyse San Marino muamelesi gördüğü 90 ‘ ların sonunda başladı. Literatüre ‘ Tour of Hell ‘ olarak geçen Avustralya ve Yeni Zellanda turunda Wilkinson ‘ ın da formasını giydiği İngiltere Avustralya karşısında aldığı 76 – 0 gibi aşağılayıcı neticelerden sonra,  Jonny hem kendi oyununu, hem de takımının oyununu çok yukarılara çekerek, birkaç sene içerisinde İngiltere ‘ yi dünyanın en iyi takımlarından biri haline getirmeyi başardı.
wilkinson3 Kariyerine iç centre olarak başlayan 1979 Surrey doğumlu yıldız , daha sonra esas mevkii olan fly – half ( ragbideki playmaker ) pozisyonuna geçti. Oyun kuruculuğunun yanında çok da iyi bir kicker olan Wilkinson tüm zamanlar listesinde en çok puan kazandıranlar arasında Yeni Zellanda ‘ lı Dan Carter ‘ ın ardından ikinci sıradadır. Ama onu daha sonra efsane mertebesine ulaştıracak özelliği ise baskı anlarında yaptığı drop golleridir ( top oyundayken yapılan topu önce yere çarptırarak yapılan bir nevi kaleci degajıyla topu ragbi kalesinin üst tarafındaki 3 direk arasından geçirmek ).
2003 dünya kupasına hazırlık amacıyla yapılan Cook kupasında Avustralya karşısında Melbourne ‘ da alınan galibiyet, ki bu İngiltere ‘ nin Avustralya topraklarında aldığı tarihteki ilk galibiyettir ve Wellington ‘ daki Yeni Zellanda galibiyetleri, onları bir anda turnuvanın gizli favorilerinden biri yapmıştı. Yarı finalde Fransa karşısında takımının yaptığı 24 sayıyı da kendisi kaydeden Wilkinson bir nevi tek başına takımını Dünya Kupası finaline taşımış oldu. wilkinson1Finalde rakip kupanın ev sahibi Avustralya idi ve Sydney ‘ de 100.000 ‘ e yakın Aussie karşısında kendilerine şans verenlerin sayısı fazla değildi. Normal süresi 17 – 17 biten maçın uzatma dakikaların bitimine 20 saniye kala attığı drop golle takımına maçı kazandırmış ve yaşayan en büyük ragbi efsanelerinden biri haline gelmiştir. Bu zafer aynı zamanda yıllardır Dünya Kupalarına ambargo koyan Güney Yarım Küre ülkelerinin hegemonyasını da sona erdirmiştir.
2007 yılında Fransa ‘ da düzenlenen Dünya Kupasında Jonny Wilkinson yine takımını finale çıkarmayı başarmış ama Stade de France ‘ da Güney Afrika karşısında mağlubiyeti engelleyememiştir.
Ragbi Dünya kupalarında en çok sayı üreten oyuncu olan Jonny aynı zamanda  2 Dünya kupası finalinde sayı yapan tek oyuncudur.
wilkinson2Bir süperyıldız olmasına rağmen takımı için herşeyini ortaya koyan Jonny bazen kendini bile sakatlanma tehlikesine sokan tackle ‘ larıyla ve savunmadaki aktif oyunuyla her zaman rakip oyuncuların da takdirlerini kazanmıştır. Kendisiyle aynı mevkide oynayan , yıllarca rekabet ettikleri All Black Fly – Half Dan Carter , bir röportajında kariyerinde gördüğü en profesyonel oyuncunun Wilkinson olduğunu belirtmiştir .
2011 yılında uluslararası ragbi kariyerini noktalayan ve şu an Fransa ‘ da Toulon formasını giyen , İngilizlerin ragbideki makus talihini değiştiren efsanevi Fly – Half , bu sezonun sonunda , mayıs ayında emekli olacağını açıkladı.

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular