43 YAŞINDA 8’NCİ NHL TAKIMI, FENOMEN JAGR

OZKAN TEMURFlorida Panthers 2015 ikinci round ve 2016 üçüncü round çaylak oyuncu tercih hakları karşılığında New Jersey Devils’dan JAROMIR JAGR’ı transfer ettiğini açıkladı.

Hall of Fame üyesi Jagr bu sezon oynadığı 57 maçta 11 gol ve 18 asist ile ilerleyen yaşına rağmen Panthers’a play-off lara katılma hakkını kazanma yarışında yardımcı olacağa benziyor. 43 yaşındaki yıldız oyuncu kendisine tanınan oyunda kalma süresinden memnun olmadığını eline geçen her fırsatta dile getirmişti.

Ofisiyel olarak New Jersey den ayrılmak için bir istekte bulunmasa da, doğu bölümünden play-offlara katılabilecek başka bir takıma ara transferde gitmesi kimse için bir sürpriz olmadı. “Salary Cap” gibi bir sıkıntısı olmayan Panthers için sezonun geriye kalan bölümünde Jagr’a ödenecek extra 3.5 milyon dolar, yıldız oyuncunun tecrübesiyle takıma katacakları gözönüne alındığında çok düşük bir rakam olarak transfer dosyalarına işlendi.

Panthers Jagr’ın çok uzun NHL kariyerinde 8 inci takımı oldu. Penguins, Capitals, Rangers, Flyers, Stars, Bruins ve Devils. Tam 1530 defa çıktığı normal sezon maçlarında 716 gol, 1068 asist ile topladığı 1784 puan ile NHL de tüm zamanların 5inci en skorer oyuncusu olarak tarihe geçmiş durumda.

Tecrübeli oyuncu, Fiziksel olarak kendisini NHL de yarışabilecek seviyede ve oynadığı takıma faydalı hissetiği sürece oynamak istediğini, ilerleyen yaşının onun bu oynama hırsına bir engel olmadığını her fırsatta dile getirmiştir.

Şu bir gerçek ki eldeki seçenekler göz önüne alındığında bu transfer her iki taraf için de sağlıklı bir seçim gibi gözüküyor. Önümüzdeki kısa dönem bu kararın ne kadar doğru olup olmadığını bize gösterecektir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

ozkan.temur@abcspor.com