https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İSMAİL KARTAL, NAM-I DİĞER ARAP İSMAİL

Okunması Gerekenler

murat_ozerSezon öncesi rakiplerinde papatya falları açıldığı dönemlerde rakiplerinden hiç kuşkusuz bir adım önde olan bir takım vardı. Geçen senenin kazananı sarı lacivertli camia sezon planlamasında da rakiplerinden bir adım önde davranıyor eksik olan oyun kurucu mevkisine de La Liga Şampiyonu Atletico Madrid’den Diego Ribas’ı transfer ederek önemli bir işe imza atıyordu. Diego transferi, geçen sezon ki müthiş form durumu, oturmuş kadrosu sarı lacivert camia da sezon öncesi umut dolu bir yeni sezon anlamı taşıyor nitekim herkes şampiyonluk ve beraberinde gelecek 4. yıldızı konuşup o doğrultuda beklenti içerisine giriyordu.

diego ribas fbBuraya kadar herşey sarı lacivertli taraftarların istediği gibi gidiyor takımlarına çok güvenen taraftarlar gerek kombine gerekse birbirinden güzel yeni sezon formalarını alarak kulübe ciddi manada maddi kaynak sağlıyorlardı. Öyle ki Başkan Aziz Yıldırım formalara sponsor almıyor en büyük sponsorumuz taraftarımız diyerek hem onlara ahde vefa örneği sergiliyor hem de bu şekilde teşvik ederek daha fazla katkı da bulunmalarını sağlıyordu.

Bu kadar olumlu havanın oluştuğu takımın ahenginin iyi olduğu döneme girildiği anda aslında durumun hiç de öyle dışarıdan bakıldığı gibi parlak olmadığı göründü ve ardı ardına gelen haberler patlayan bombalar eşiğinde Ersun Yanal takımdan istifa ettiğini beyan ederek sarı lacivertli çok sevdiği camiasına veda etti. Hocanın istifası üzerine herkes bir yerlerden birşeyler söyledi herkes birşeyler üzerine konuştu ya da yorum yaptı biz bu kadar futbol bilgininin olduğu yerde çok fazla bu topa girmeden takımın başına geçen Fenerbahçe’nin son 4 yılındaki gizli kahramanlarından birisine İsmail hocaya biraz da vakit ayıralım.

İsmail Kartal Kimdir?

1961 İstanbul doğumlu olan İsmail Kartal profesyonel futbolculuk kariyerine Gaziantep takımında başlamış ve 2 yıl süreyle bu takımın formasını terletmiştir. 1983 yılında kapısından içeri girdiği Fenerbahçe’de ise 1993 yılına kadar görev yapmış ve takımın en önemli futbolcularından birisi konumuna gelmiştir. Nam-ı diğer Arap İsmail olan İsmail Kartal meşhur 103 gollü şampiyon kadronun önemli oyuncularından birisidir. Futbol oynadığı dönemlerde lakab takma durumu çok fazla olduğundan ve kendisinin de esmer tenli olmasından ötürü kendisine futbolcu arkadaşları tarafından Arap İsmail denilmekteydi. İsmail Kartal Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra sırasıyla Denizlispor ve Adanaspor’da oynadıktan sonra futbolu bıraktı. Çok sevdiği Fenerbahçesinde 236 maça çıkan İsmail hoca 9 u penaltıdan olmak üzere toplamda 15 gole imza atmıştır.

arap5Teknik adamlık kariyerine Karabükspor’da başlayan İsmail Kartal esas başarısını ise buradan ayrılıp Sivasspor’un başına geçerek yapıyor ve yiğidoları o  sezonu 1.ligde şampiyon tamamlatarak  Sivasspor’un ilk kez Süper Lig görmesini sağlıyordu.  Daha sonra bir süre Mardinspor ve Malatyasporu çalıştıran İsmail Kartal buralardaki görevlerinden sonra da FBTV’de spor yorumculuğu yapmaya başlamıştır. 2007 sezonunda bir kez daha teknik adamlık macerasına atılan İsmail Kartal Orduspor, Konya Şekerspor ve Hacettepeyi çalıştırarak Süper Ligde iyiden iyiye boy göstermeye başlamıştır.

Alman Milli Takım antrenörü Löw’ün çok yakın arkadaşı olan İsmail Kartal, Löw’ün Fenerbahçe’deki teknik adamlık dönemindeki yardımcılarından da birisiydi. 2010-2011 sezonunda Aykut Kocaman’ın sarı lacivertli camiaya gelmesiyle birlikte yeniden Fenerbahçe macerası başlayan İsmail hoca futbolcular tarafından da en sevilen insanlardan birisi konumunda. Aykut Kocaman’ın istifası sonrası Ersun Yanal’la birlikte yeniden takımın başında kalan İsmail Kartal, Ersun Hocanın istifası sonrası Aziz Yıldırım tarafından 1. Adamlığa getirilerek Sarı lacivertlilerin yeni teknik patronu olmuştur.

Aykut Kocaman döneminde sık sık Löw ile fikir alış verisi yapan İsmail Kartal dönemin Alman Milli takımı antremanlarını yerinde takip ederek 60 sayfalık uzunca raporlar sunarak Fenerbahçe’deki oyuncularında gelişimi konusunda oldukça fazla pay sahibidir. Başt Sow ve Kuyt olmak üzere hemen hemen her yerli ve yabancı oyuncunun hem sevgisini hem saygısını kazanan İsmail Kartal başarıya giden yolda birlik beraberlik ilkesini hep kendisine bayrak hedef olarak belirlemiş o doğrultuda hareket etmiştir.

ISMAIL100İmza töreni sırasında Aziz Yıldırım’ın söylediği para ya da sözleşme şartlarıyla alakalı hiç bir şey konuşmadık kendisi bu görevi sonuna kadar hak eden ender bir spor adamıdır diyerek bir bakıma hocasına olan güveni gözler önüne seriyor bir bakıma da hocasının mütevazi kişiliğini gözler önüne seriyordu. Yine başarılı olursa İsmail Kartal başarısız olursa Aziz Yıldırım’dır bu durumun sebebi diyerek hocasına olan güvenini gözler önüne seriyordu.

Çok sevdiği Fenerbahçe’sinde en sevdiği göreve getirilen ve bu saye de rüştünü ispat etmek ve buralarda tesadüfen değilde bileğinin hakkıyla kazandığı başarılarla barındığını ispat etmek isteyen İsmail Kartal’a ben de ABCSPOR ailesi ve kendi adıma bu yeni görevinde başarılar diliyorum.

Saygılarımla.

Murat ÖZER

murat.ozer@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular