https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İPLER %51 BAŞAKŞEHİR’DE

Okunması Gerekenler

Beşiktaş’ın Trabzon deplasmanından çıkardığı son dakika galibiyeti, Başakşehir’in kırılma yaşamasına yetmedi.

Başakşehir’in Galatasaray’ı mahvedeceğine ihtimal vermeyen çevreler, çoktan şampiyonu ilan etmiş, tv programları bile anlık duruma göre algı yaratma peşine düşmüştü. Pazartesi akşamı Başakşehir’in aldığı farklı galibiyet, şampiyonluk yarışının henüz tamamlanmadığını futbolseverlere müjdeledi.

Zira Beşiktaş’ın ‘ipler bende’ diyebilmesi için Adana-Başakşehir-Fenerbahçe-Bursa maçlarını da kayıpsız atlatmak zorunda.

 

Başakşehir’in önündeki 4 maçı (bir tanesi Beşiktaş) kazanması, Beşiktaş’ın Fenerbahçe ya da Bursa maçında puan kaybetmesi liderin 3 hafta kala el değiştirmesi demek. Bir önceki hafta Başakşehir’in Akhisar’a verdiği 3 puanla geçen hafta Beşiktaş’ın son anlarda kaptığı ekstradan 2 puan bile şampiyonun ilan edilmesine yetmedi.

 

Galatasaray’ın ikincilik hesapları, Tudor’un otorite kurmak için acele etmesi yüzünden şaştı. Artık ilk dördü kovalayıp Avrupa ligini de kaybetmemek için uğraşacaklar.

 

Başakşehir’in 6 puan gerisindeki Fenerbahçe’nin de durumu Galatasaray’dan çok farklı değil. Fikstüre ve genel istikrara bakıldığında, Fenerbahçe’nin de maçlarını alıp Başakşehir’i kovalayabileceğine pek ihtimal verilemiyor. Bunun sebebi matematiksel durum değil, tamamen kendi içerisindeki dinamiklerin dengesizliğidir. Advocaat’ın her hafta farklı bir numarayla gündemi meşgul ediyor olması; başladığı 11 ve oyuna sokup sokmadığı futbolcular, maç öncesi ve sonunda yaptığı açıklamalar hep bir gizem ve bilinmezlik barındırdığından…

 

Kimse Fenerbahçe’nin, ligin son haftasını oynadığında, kaçıncı sırada olabileceğini kestiremiyor. Şansı yaver gider ve işi biraz daha sıkı tutarsa, en iyi ihtimalle 2. en kötü ihtimalle 3. bitirir.  2. bitirme olasılığının güçlenmesi için kendisine şans gerekliyken, Başakşehir’in de olumsuz sonuçlar almasını beklemek gerek.

 

Başakşehir, alacağı sonuçlarla hem altındaki hem üstündeki takımları etkileyecek. Onun oynadığı her karşılaşma, alacağı her sonuç yarışın hangi ölçüde ve heyecanda yürüyeceğini bize gösterecek. Aslında ipler “hele de Beşiktaş Avrupa’da yoluna devam ederse”  %51 Başakşehir’in ellerinde.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: ali.comunoglu@abcspor.com

 

Son Haberler

AMATÖRCE

Yedigimiz iki gol de olacak iş değil. İlkinde ortada fol yok yumurta yok. Rakibin ne baskısı var ne pozisyonu....

Benzer Konular