https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İNSAN KAZANMAK

Okunması Gerekenler

Kupanın en sevdiğim yanı, başka takımların ne yaptığıyla ilgilenmeden, diğer maçların skorunu önemsemeden, sadece kendi takımının maçına odaklanma imkanı tanıması. Bu yüzden Galatasaray, diğer maçların skorlarına bakmadan, sadece kendi maçına bakarak zora soktuğu turu kendi sahasında geçmeye çalışacak. Başarabilmesi için gol yememesi büyük önem taşıyor. Gol yenirse, dört gol bulması lazım ki savunma direnci yüksek bir Alanyaspor’a karşı bunu gerçekleştirebilmek düşünüldüğü kadar kolay değil. Yüksek konsantrasyon ve efor harcanması gereken bir 90, belki de 120 dakika rövanşta Galatasaraylı futbolcuları bekliyor.

Elemeli maçlarda, deplasmanda oynanan bir karşılaşmada 2-1 ile 2-0 arasında ciddi fark var. Galatasaray bir gol bulabilseydi, mağlup olmasına rağmen, iç sahada oynayacağı maçı da düşününce avantajlı duruma geçerdi. Galatasaray, deplasman golünü bulamadığı için, yarı finale kalma adına önemli bir avantaj elde eden tarafın Alanyaspor olduğunu söylemek mümkün. Erol Bulut, Yeni Malatyaspor kariyerinde önceliği oyunun tek yönüne, savunmaya veren bir takım oluşturmuştu. Alanyaspor kariyerinde ise oyun anlayışını, günümüz ve geleceğin futbolunun olmazsa olmazı olan hücum ve savunma arasında bir denge kurma üzerine inşa ettiğini söyleyebiliriz.

Galatasaray’ın oyun anlayışında, oyunu savunmadan kısa paslarla kurmak büyük önem taşıyor. Alanyasporlu futbolcular, Galatasaray’ın oyun kurulumunu engellemek için önde bastı. Topu kaptığı anda hızlıca hücumu düşündüler. Topu kapamadıkları zamanlarda da, hızlıca kendi yarı sahalarına çekilip, doğru pozisyon almayla alan savunması gerçekleştirdiler ve Galatasaray hücum hattına boşluk bırakmamaya çalıştılar. Özellikle ilk yarıda, etkili savunmayla birçok Galatasaray atağının sonlanmasını engellediler. Kaptıkları toplarla da hızlıca kanatları, özellikle de Efecan’ın bulunduğu sağ kanadı kullanarak hücum organizasyonlarını gerçekleştirdiler.

Galatasaray açısından uygulanan rotasyon, sanırım bahsedilmesi gereken en önemli konu başlığı. Fikir jimnastiği yapacak olursam, Fatih Terim başarı elde edebilmek için kadrodaki tüm oyunculardan, takımın tüm bireylerinden faydalanmayı öncelik haline getirmiş bir teknik direktör. Kariyeri boyunca oyuncu kazanmayı, daha doğrusu insan kazanmayı günübirlik başarılara tercih etmiş bir isim. Bu sebeple, bazen günü kaybetmiş, bazen maçı kaybetmiş gibi gözükse de, uzun vadede hem insan hem kupa hem de başarı kazandığını söylemek mümkün. Bu sebeple, çıkardığı kadro üzerinden bir eleştiri yöneltmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Biz birkaç veriye sahipsek, Galatasaray teknik ekibi onlarca veriye sahip ve hafta boyunca futbolcuların durumlarını yakından takip edenler de onlar.
Ancak, sahaya çıkan kadronun performansını izleyince, bu maçta süre almayan bazı oyuncuların değeri daha iyi anlaşıldı diye düşünüyorum.

O oyunculardan biri Seri. Seri-Lemina ikilisi Emre Akbaba’yı da ekleyince birbirini tamamlayan, birbirlerinin açığını-eksiğini kapatan, takıma katkı sağlayan bir orta saha kurgusu görünümü çiziyor. Özellikle Seri, Belhanda’nın geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında yaptığı, bu sezon ise o görüntüden hayli uzak olduğu topun bölgeler arası aktarımında son derece kritik role sahip bir oyuncu. Alanyaspor karşılaşmasında eksikliğinin hissedildiği fikrini taşıyorum. Eğer sahada olsaydı hem Lemina’nın performansı yükselirdi hem de takımın pas trafiğine olumlu katkı sağlayabilirdi. Seri, Galatasaray kariyerinde bugüne kadar birkaç maç dışında çok göze çarpan performans sergilemese de, eğer sezon sonu Galatasaray bonservisini alamaz ya da kiralayamaz, Premier Lig kulüplerinden birine, ya da atıyorum Lyon gibi kalburüstü bir takıma giderse, birçok futbolsever Seri’nin değerini daha iyi anlayacaktır.

Son olarak, Galatasaray’ın rövanş maçına as kadroyla çıkacağını tahmin ediyorum. Avantaj Alanyaspor’da olsa da erken bir gol maçın tüm seyrini değiştirir. Güzel, keyifli bir maç olacaktır. Diğer tarafta, bir futbol mucizesi yaşanmazsa Fenerbahçe-Trabzonspor eşleşmesi bizi bekliyor ve bu tür maçlar kupanın değerini arttırıyor. Umarım lig ve kupada oyun kalitesinin yüksek, kazananın hakkıyla kazandığı, karşılaşmaların herkesin gönlüne göre sonuçlandığı müsabakalar izleriz.

mail: emre.cihangir@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular