https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İLK MAÇ ‘TALL BLACKS’ YENİ ZELANDA İLE

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENVE 1 aydır beklediğimiz Dünya Şampiyonası nihayet bu hafta sonu başlıyor. GRUPTAKİ ilk maçımız yarın ( 30 Ağustos) Okyanusya kıtasının 2 numaralı ülkesi Yeni Zelanda ile..

YENİ ZELANDA basketbolu dendiğinde akla hemen hızlı çekim basketbol ve şuta dayalı bir sistem geliyor.

SIRP Koç Vucinic 2001-06 arası yardımcı antrenördü ve 2006’dan beri de direksiyonun başında bulunuyor.

Kısa ama atletik oyunculardan kurulu takımda, hemen herkesin eli düzgün ve dış şut tehdidi var dersek inanın abartmış olmayız.

En uzun oyuncuları 2.11’le ROB LOE ama o da gerçek anlamda bir pivot olmadığı gibi, stil olarak olması da mümkün değil!

rob loeTakım o kadar kısa ki, 2.00 üstünde onun haricinde sadece 2 oyuncu var.

Kısa rotasyonları için iki oyuncu ön plana çıkıyor; skorer guard, safkan bir şutör olan Kirk Penney ve oyun kurucu Lindsay Tait.

Bir dikkat de 3 numarada oynayan Abercrombie’ye! Hızlı ve patlama gücü yüksek oyuncu için atlet terimi basketbolcudan çok daha doğru teşhis olur diye düşünüyorum!

Kısa olmaları savunma ve ribaund konusunda onlara büyük problem yaratıyor ama hücumda da bütün oyuncuların dış şutu olması ve korkusuzca potayı gördükleri anda insiyatif almaları milli takımımıza eşleşme problemi yaratabilir.

Her oyuncuya yakın savunma yapmalı, hücumda boyalı alanı çok iyi kullanmalı ve rakibin en önemli silahı olan hızlı hücumlarına fırsat vermemek için top kayıplarını minimumda tutmamız gerekiyor!

Penney’in alev almasını engellemek için topla buluşmasına müsaade etmemek gerekiyor. CV’sinde toplamda 6 maç oynamış da olsa Clippers ve Miami forması giymiş NBA kariyeri var, ayrıca Avrupa’nın isim olmuş takımlarından Maccabi ve Zalgiris’de de oynamıştı.

2 senedir ülkemizde oynayan  ve geçen sene Trabzonspor’da forma giyen PENNEY haricinde bilinen bir kariyere sahip oyuncuları yok. Biz bugün için çok kötü bir grafik çizsek de, kadro olarak kağıt üstünde çok daha iyi oyunculara sahibiz.

zelanda2ŞUTLARI girdiği sürece, bu turnuvadaki  başaltı her takımı yenebilir ama potayı dövdükleri her maçı da kaybedebilecek bir yapıya sahipler.

Hazırlık maçlarında aldığımız sonuçlarla İspanya’ya büyük soru işaretleri ile geldik ama resmi maçların havası farklıdır. Her turnuvada da ilk maçın önemi hepimizin malumu..

Gruptan iki takım da her halükarda bir üst tura çıkacaktır diye düşünüyorum ama çapraz eşleşmede daha kolay bir rakip bulabilmek için AMERİKA maçı haricinde, kazanabildikleri kadar maç kazanmaları şart!

Türk Halkı daha önce 2010’da kazanılmış ikinciliğin de gazıyla belki kürsü hayali kuruyor ama ‘bence’ MADALYA aslanın ağzında değil maalesef midesinde!  Turnuva hem ülkemizde değil, yani arkamızda tribünlerde 10.000’ler olmayacak hem de bugünkü kadro ve oyun kalitesi, o günlere  nazaran en az 1-2 level aşağıda..

Kabus gibi geçen Avrupa Şampiyonası dün gibi aklımızda. Nasıl başlarsan öyle gider derler. UMARIZ Bilbao’da güzel bir başlangıç yapar ve öyle devam ederiz.

ÇEYREK FİNAL’e kadar belki bir ihtimal gidebiliriz ama sonrası ne yazık ki 12 DEV ADAM için zifiri karanlık gibi..

Kalplerimiz dualarımız Ay yıldızlılarla ama görünen köy de maalesef kılavuz istemiyor!

yeni zelanda2Yeni Zelanda kadrosu;

PG: Lindsey Tait – Tai Webster – Jarrod Kenny

SG: Kırk Penney – Corey Webster

SF: Abercrombie – Everard Bartlett

PF: Mike Vukona – B.J.Anthony – Isaac Fotu

C: Rob Loe – Casey Frank

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular