https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİR ŞAMPİYONUN KALBİNİ ASLA HAFİFE ALMAYIN!

Okunması Gerekenler

tezcanKoç Rudy Tomjanovich bu sözleri söylediğinde 1994-1995 sezonu finallerinin son düdüğü çalmış ve şampiyonluk ikinci yıl ard arda Houston Rockets’a gitmişti.

HOUSTON 1Houston Rockets 1995 sezonunun büyük bölümünü sakatlıklarla geçirdi. Yüzde yüzüyle oynayamayan bir Rockets, playofflara Batı Konferansı’nda 6. sıradan katılabildi. Bütün playoff boyunca ev sahibi avantajını elinde bulunduramayacaktı.

Aynı konferansta hiç de hafife alınmayacak rakipler mevcuttu. Utah, John Stockton’lı Karl Malone’lu kadrosu ile ard arda finaller görecek bir çekirdeğe sahipti. San Antonio Spurs, sezonun MVP’si David Robinson’ı kadrosunda bulunduruyordu. Phoenix Suns, Charles Barkley ile şampiyonluk kovalıyordu.

Öteki konferansta Orlando Magic, Penny Hardaway ve efsane olma yolunda ilerleyen Shaquille Oneal ile tehlikeli olabileceğini herkese ispat etmişti. Michael Jordan’ın ilk three-peat takımının bakiyesi hala Chicago’da duruyor ve Scottie Pippen bir takımın birinci süperstarı olabileceğini herkese ispatlamak istiyordu.

HOUSTON 3Bu takımlar dururken kimse tarafından favori gösterilmeyen bir Houston Rockets inanılması güç bir başarı hikayesinin Underdog kahramanı olarak yola çıktı.

İlk turda Portland Trail Blazers ile karşılaşan Houston Rockets rakibini geçmeyi başarmıştı. Asıl zor olan tur konferans yarı finalindeydi. Sir Charles Barkley ve Phoenix Suns seriyi Houston Rockets’a karşı 2-0’a getirmeyi başardı. NBA tarihinde hiç bir takım 2-0’dan bir seriyi geri çevirememişti ta ki  “şampiyonların kalbi” sahneye çıkana kadar. Seride durum birer maç kazanılmasının ardından 3-1’e geldi. Tarihte böyle bir geri dönüş de yoktu.Ve Houston rakibini 7 maçlık bir seri sonunda geçmeyi başararak tarihe geçen hikayenin ilk adımlarını tamamladı.

Konferans finalinde karşılarına çıkan Karl Malone ve John Stockton önderliğindeki muhteşem Utah’a karşı da galip gelmeyi başardılar. Finalde de Shaq’ın takımını süpüren Rockets bir playoff maratonundan geriye kırılması güç rekorlar bıraktı.

HOUSTON 2-NBA tarihinde Konferans 6.sı olup şampiyon olan,

-Bir yılda 50 üzeri galibiyet almadan 50 galibiyet ve üzeri almış 4 ayrı takımı da eleyen,

-2-0 ve 3-1 geriye düştükleri bir seriyi kazanan

İlk ve tek takım oldular!

Şampiyonluğu getiren düdüğün ardından eline mikrofonu alan koç Rudy Tomjanovich’in ağzından 20.000 coşkulu taraftarının önünde şu kelimeler dökülüyordu ;

“Bu yol boyunca bize inanmayanlar oldu. O inanmayanlara bir tek sözüm var:

‘Bir şampiyonun kalbini asla hafife almayın’.”

MEHMET TEZCAN GÜDEN

tezcan.guden@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular