https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HEYECAN FIRTINASINDAN ANADOLU EFES ÇIKTI

Okunması Gerekenler

fersu yazi

 

Abdi İpekçi tam olarak dolu değildi belki ama hem Anadolu Efesli genç taraftarlar, hem de İzmir’den gelen ve kendilerine ayrılan koltukların tamamını dolduran Pınar Karşıyakalı taraftarlar salonda basketbol ateşini yakmıştı.

“Doğuş, Dixon’a yapıştı”
efes ksk 104Doğuş beklediğimiz gibi Dixon’a tam saha sert bir baskıyla başladı ki aslında ilk bölümlerde Amerikalı guardı baya yıprattı ve onun zihnine de girmeyi başarmıştı ama Pınar Karşıyakalı uzunların yüksek perdelerini kullanarak hayli uzaktan ilk üçlük isabetini erken bulan Dixon maçın da havasına hızlıca girdi. Anadolu Efes çok iyi geri koşarak Pınar Karşıyaka’nın geçiş hücumlarına engel olsa da Strawberry ve Diebler’ın set hücumlarında bulduğu el üstü zor üçlükler İzmir temsilcisini ayakta tuttu. Ayrıca Palacios ve Gabriel’in ribaundlardaki etkinliği sayesinde bolbol ikinci şans sayıları gelmeye başladı.
“Dixon  ve yardım savunması”
Koç Sarıca, Doğuş’un hücumdaki pasifliğini kullanabilmek adına Dixon’dan yardım getirmeye başladı ve bu Anadolu Efes’in dengesini bozdu, top kayıpları gelmeye başladı. Koç Ivkovic duruma el koyarak Heurtel’e dönerek savunmadan ödün verdi hücumu düzene koyabilmek adına. Fransız oyuncu hücumda hemen skor katkısı vermeye başladı. Ama onu karşısında gören tüm Karşıyakalı oyuncular alışılageldiği üzere sürekli potaya gidince misafir takım tekrar hücumda rahat sayılar bulmaya başladı. Krstic hamlesine karşılık koç Sarıca Cemal-Barış ikilisine dönerek pota altı savunmasını sertleştirdi ve Heurtel-Krstic ikili oyunları için gerekli alanı ev sahibi takıma vermediler. Ribaundlarda dengenin kurulmaya başladığı bu bölümlerde Cedi kenardan gelerek her iki pota altında da ribaundları çok zorladı ve Birkan ile sahaya koydukları enerji Anadolu Efes’i tekrar maçın içine soktu.
“Heurtel tempo bulmaya başladı”
efes ksk 1032. periyodda Heurtel Pınar Karşıyaka’yı kendi silahıyla vurmaya başladı. Yarı sahayı driplingle çabuk geçip bulduğu üçlükler Anadolu Efes adına geri dönüşün imzasıydı. Onun bu temposu İzmir temsilcisini düzenden çıkarınca Krstic de hücum ribaundlarında etkili olmaya, ağırlığını koymaya başladı. Heurtel hücumda Dixon’ın üzerinden oynayıp onu yormaya başlamışken ve istim üzerindeyken koç Ivkovic’in onu kenara alması Dixon’ın tekrar savunmada dinlenebilmesine neden oldu ki karşılığında Doğuş’un savunmasına rağmen hücumda efektif olmaya başladı. Janning’in Strawberry karşısında oyunun iki alanında da etkisiz kalması ve Perperoglou’nun bir türlü devreye girememesi Pınar Karşıyaka’ya nefes aldırdı.
“Kısa beşe dönüş maçın kritik anlarından biriydi”
İlk yarının son bölümünde Perperoglou ve Lasme ile pota altının oluştuğu kısa beşe dönen koç Ivkovic’in bu hamlesine Pınar Karşıyaka cevap veremedi. Cedi’nin de sahada olması savunmayı iyice sertleştirirken açık alanda etkili olan ve savunma odaklı sayılar bulan Anadolu Efes maça ortak oldu. Yorulan Karşıyaka geri koşmakta zorlandı. Bu kısa beş İzmir temsilcisinin tempolu hücumlarına savunmada ilaç oldu ki farkı 2 sayıya indirerek maça ortak oldular.
“Saric uyandı”
İkinci yarıyla beraber Saric kendine geldi ve Gabriel karşısında etkili olmaya başladı. Dixon, Heurtel’in “zayıf” savunması karşısında ikili oyunları gerektiğinde rahat bir şekilde organize edip gerektiğinde rahat bir şekilde bitirirken, arkadaşlarına da bir çok fırsat yarattı. Anadolu Efes ise bu bölümde Heurtel ve Saric’in yaptığı tempo ile skora tutundu. Maçın başından beri suskun olan Perperoglou, Diebler’a karşı üstüste bulduğu 5 sayıyla takımını maçın başından beri ilk kez öne geçirdi 3.periyotun bitimine 4 dakika kala.  Koç Ivkovic 3.periyotun son bölümünde bu kez “daha kısa” bir beşe dönerek Perperoglou-Saric ikilisini pota altında kullanınca savunma baskısı tavan yaptı ve Pınar Karşıyaka hücumlarını kitlediler. Tabiki bu dönemde koç Sarıca’nın da yıldızlarını son periyot için kenarda tutmasının etkisi vardı.
“Pota altı üstünlüğü”
efes ksk 102Son periyotta Anadolu Efes’in özellikle Saric ile ribaundlardaki üstünlüğü devam ederken Heurtel yine bulduğu “erken” üçlük atışlarla takımı adına hücumu sürükleyen isim oldu. Koç Sarıca’dan gelen İnanç hamlesi artı yarı saha sıkıştırmalı savunma ivmeyi Pınar Karşıyaka lehine çevirdi tekrar. Ama Saric bu dönemde gerek üçlükleri gerek pota altında ekmeğini taştan çıkararak bulduğu sayılarla etkili olmaya başladı, dengeleri bozdu. Koç Ivkovic rakibinin pota altında zorlandığını görünce Krstic’i de oyuna alarak üstünlüğü tamamen ele geçirdi.
“Switchler baş döndürdü”
2. yarıyla beraber her pozisyonda switch yapan Anadolu Efes, Heurtel’in savunmadaki dezavantajını kapatmak isterken Pınar Karşıyaka onunla uzunun kaldığı ters eşleşmeleri bulmakta zorlanınca hücumda yine durdular. Dixon bu savunma nedeniyle bir türlü istediği alanı bulamazken, Diebler ve Strawberry de buldukları şutları isabete çeviremeyince farkın Anadolu Efes adına çift hanelere çıkması kaçınılmaz oldu.
“Dixon zekasını konuşturdu”
Ama Dixon oyunu doğru okuyarak kendisine gelen perdelemeleri iki hatta üç defa kullanarak dribblingi kesmeyince yapılan switchler sonrası rotasyonlarda problemler çıkmaya başladı ve sahaya iyi yerleşen sabırla topu terse çeviren Pınar Karşıyaka Diebler ve Gabriel’in bulduğu üçlüklerle tekrar maça döndü ki üstüne yaptıkları pres ile çalınan toplar da Anadolu Efes’in oldukça zorladı.
“Anadolu Efes galibiyet şansını çizgide kaçırdı”
Dixon son bölümlerde aldığı ekstra ribaundlarla takımını maçın içerisinde tutarken Cemal ve Gabriel’in de Efes uzunlarını potadan uzaklaştırması maçı dengeye getirdi. Maçın iki önemli ismi Dixon ve Heurtel bu bölümde karşılıklı olarak fırsatları değerlendiremediler. Son dakikada Janning’in çizgide 0/2 yapması ve Krstic’in de 1/2 atması ile Anadolu Efes eline gelen galibiyet şansını kaçırdı, maç uzatmaya gitti.
“Satranç ziyafeti”
efes ksk 101Uzatmaya Saric bitmeyen enerjisiyle pota altında savaşmaya, etkili olmaya devam etti. Doğuş’un Dixon üzerinde sertleşen savunması ve Perperoglou’nun “yorulan” Diebler’a karşı bulduğu sayılar da farkı 6’ya çıkardı. İki koç da hücumda Heuertel ve Dixon, savunmada ise Doğuş ve Soner değişikliklerini sürekli yaparak bize tam bir “satranç” ziyafeti izlettiler.
“Karşıyaka denedi ama Efes daha diriydi”
Son bölümde Krstic’e çizgiden yardım getirmeye başlayan ve ters pas açısını da Dixon ile kapatan Karşıyaka skorda dengeyi yakalarken tam saha 2-1-2 zone press ile de Anadolu Efes’i iyice sıkıştırdı. Diebler ve Heurtel’den gelen üstüste gelen üçlükler maçın heyecanını zirveye taşıdı. 15 saniye kala maçın etkili isimlerinden Diebler’ın kaçırdığı üçlük ve Gabriel’e ribaund esnasında çalınan “tartışmalı” hücum faul maçın galibini de belirlemiş oldu.
İki takımın da kazanmaya çok yaklaştığı ve finale yakışır düzeyde keyifli bir mücadele izlediğimiz maçta galibiyeti artı serideki psikolojik üstünlüğü Anadolu Efes kazanmış oldu ki ev sahibi avantajını da rakibine vermemiş oldu.
Kritik istatisikler:
Ribaundlarda 44-30 Anadolu Efes üstünlüğü
Faul atışlarında Pınar Karşıyaka’nın 13/23 (%56) yüzdesi

 

 

 

 

 

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : fersu.deniz@abcspor.com

twitter : @fersudeniz

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular