https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HERKESİN KUCAKLADIĞI ŞAMPİYON

Okunması Gerekenler

yunus aydinGolden State Warriors NBA Tarihinde 4.defa şampiyon oldu. 40 yıl aradan sonra tekrar ipi göğüslediler, NBA’de şampiyonluğu en uzun süre bekleyen takım oldular. Sonunda şampiyonlar…

Son şampiyonu sezon öncesi Batı Konferansı takım listesine baktığınızda direkt olarak şampiyonluk adayı göstermezdik herhalde hiçbirimiz. Şampiyonlukları hem sürpriz, hem sürpriz değil. Sezona harika giriş yaptılar ve sene başından bir şeyler yapacaklarını hissettirdiler.

Genç bir takım, NBA tarihinde ilk defa koçluk yapan bir antrenör, takım ne kadar iyi olsa da tecrübe sıkıntısı çekeceğini düşünüyorduk hepimiz. Düşünmememiz için de bir engel yoktu esasında. Ancak öyle bir sistem yarattılar ki onu da kırmayı başardılar sezon içinde. Dünya üzerinde kimsenin oynayamadığı kadar hızlı oynayıp, aktif olarak oynayan kimsenin bitiremediği kadar kusursuz bitirdiler. Nitekim finali de gördüler.

Finalin bir diğer takımı ise NBA Tarihinde bir kez bile şampiyonluk yaşamamış olan, 51 senedir ise sportif alanda büyük bir başarısı bulunmaya lanetli ” Cleveland ”

lebron rekorCleveland Cavaliers’ın en büyük hamlesi tabikide sene başında LeBron James’i kadroya katmak olmuştu şüphesiz. Kyrie Irving gibi ismin yanına bir de Kevin Love gelince harika bir büyük üçlü oluştu. Ancak beklendildiği gibi bir sezon başlangıcı olmadı, ilk 40 maçta 20 mağlubiyet almaları onlardan olan beklentileri biraz düşürdü ve anında LeBron’a medya suç atmaya başladı. Golden State de olduğu gibi Cleveland’ın koçu David Blatt de NBA’deki ilk sezonunu geçiriyordu. Ancak normal sezon Blatt açısından biraz daha moralsiz geçmiş olsa gerek, LeBron’un arka planında kalması onu psikolojik olarak moralsiz hissettirmiş olabilir. Final serisine girerken ise LeBron James Atlanta serisinin sonunda Blatt’e ” Her şey onun sayesinde ” diyerek gönlünü aldı.

Playoff’larda Warriors 3, Cleveland ise 2 mağlubiyet aldı. Ancak Cleveland’ın en büyük kayıbı kesinlikle Boston serisinde sol omzundaki bağları yırtılan Kevin Love idi. Tarihinde ilk kez Playoff yaşayan Kevin Love, serüvenin sonuna kadar takımının yanında olamadı. Finaldeki iki takımın da boyalı alanı zayıfken, Kevin Love’ın önemi tartışılmaz galiba.

Final serisine geçtiğimizde ” Sakatlıklar Şampiyonu belirledi. ” gibi bir cümle yazmak açıkcası Şampiyona saygısızlık olur. Irving ve Love olsaydı seri maksimum son maça gidebilirdi, orada neler olurdu tabiki farklı bir nokta ancak, Curry’nin de veya son maçtaki performansını göze alırsak Thompson’ın da bu kadar etkisiz olmasını beklemezdim o zaman. Normal sezonun MVP’si Curry 2 maç hariç çok iyi bir performans göstemedi, nitekim Finaller MVP’si oylamasında 11 oydan 1 tanesini bile kazanamadı.

curry lebron 99LeBron James’in yanlız kalması galiba artık onun ”kaderi”. En önemli zamanda yola çıktığı arkadaşları ya verimsiz, ya da cidden yanında yoklar. Sezona başlanılan beşten sadece LeBron James olması bunun en büyük göstergesi, MVP ödülü de neredeyse ona gidiyordu zaten, eğer öyle bir durum olsaydı şampiyon olamayan takımdan MVP çıkması tarihte 2.kez yaşanacak bir durumdu.

NBA Final serisindeki bir diğer ilk ise şu oldu, NBA en iyi beşi Curry hariç şöyle oluşmuştu. ( Harden-Rockets,  LeBron-Cavaliers, Davis-Pelicans, Gasol-Grizzlies ) Stephen Curry bu oyuncuların hepsini ekarte ederek şampiyon oldu.

Tecrübe eksikliği seriye başlarken biraz kendisini gösterdi. İlk 3 maçta Cleveland’ın üstünlüğü ile geçti. Ancak daha sonra LeBron’un yalnız başına kalması, Delladova’nın fiziksel olarak yıpranması vs gibi faktörler, tecrübesizliği önemsiz bir unsur kıldı.

MVP Andre Igoudala’ya değinmeden geçmemek lazım, şöyle de değişik bir istatiğimiz var. 2 senedir LeBron James’i savunan isimler MVP oluyor, Spurs’te Leonard, şimdi de Igoudala. Tecrübesi ile takımı farklı bir boyuta taşıdı, Kerr’e bile bu stresli durumlarda nasıl mücadele edileceğini anlatmış olabilir. Final tecrübesi olmasa da defalarca Playoff ortamında bulundu ve önemli maçlar çıkardı.

andreNBA tarihinde ilk olan başka bir madde ise şu, Igoudala bu sezon bir kez bile Warriors ile ilk 5 başlamadı, ancak finaller MVP’si oldu. Warriors ne zaman sıkışsa yardımında o vardı.

Golden State’in şampiyon olması fanatik Cleveland ve LeBron fanları hariç kimseyi üzmemiştir galiba. 3 yıldır gözümüzün önünde büyüyen, 10 yaşında NBA takip etmeyi başarabilen kesmi bile gururlandıran bir şampiyonluk oldu.

Riley Curry’nin mutluluğu da görülmeye değerdi.. NBA’in neşesi oldu denebilir bu sezon.. 29 Ekim’de yeni NBA Sezonunda görüşmek dileğiyle! Transferi bol olan bir yaz dönemi geçsin inşallah…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

YUNUS AYDIN

twitter : @yunusaydincom

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular