https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HEDEFE BİR ADIM KALDI

Okunması Gerekenler

KONSANTRASYON

KONSANTRASYON  Geçen hafta Göztepe maçı sonrasındaki yazımda demiştim ki : ''Fenerbahçe sahaya bu şekilde çıkmamalı. Bu kadar konsantrasyonsuz oyuna başlamamalı''. Bugün...

DİRİLİŞ FENERBAHÇE

DİRİLİŞ FENERBAHÇE Kara yılan kıtır-kıtır kesilsin, at kazana fıkır-fıkır kaynasın, köpek dili, yarasanın kıkırdağı, çiyan kuyruğu, semender baş parmağı, kertenkele...

GALATASARAY İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Kritik Alanyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray, evinde BB Erzurumspor maçına çıktı. Maça beklenildiği gibi hakim olarak başlayan Galatasaray 3. bölge haricinde...
fersu yaziBerlin’de ciddi bir destek vardı beklendiği gibi sarı lacivertli temsilcimize. Final Four’ların değişmez ismi koç Obradovic’in“takım olarak dersimize çok iyi çalıştık, Laboral için hazırız” açıklamasının bir benzerini taraftarlarımız da harika tezahhüratlarla gösterdiler, biz de hazırız dediler. İki koç da farklı beşlerle başladı diyebiliriz, Fenerbahçe Vesely’i riske etmeyerek Antic’i sahaya sürerken, Laboral de Bourousis’i verimli kullanabilmek adına Planinic’i 5 numarada sahaya sürdü.
Hücumda topu sabırla çeviren ve en doğru oyuncuyu topla buluşturan Fenerbahçe, Udoh’un iki orta mesafe şutu ve Datome’nin üçlüğüyle maça başladık. Aynı Udoh ilk saniyelerden blokları ilemesajı verdi hemen Laboral’li oyunculara. Antic de savunmada ortaya koyduğu mücadele ve akıllı yardımlarının yanı sıra bulduğu boş üçlüğü de sayıya çevirence 10-0 oldu seri ilk iki dakikada.
fb laboral dixonİlk bölümde hücumda hiç ortalarda olmayan Dixon savunmada Adams’a yaptığı baskıyla ön plana çıkarken sonrasında bulduğu fırsatla da üçülüğü gönderdi, arkadaşlarına eşlik etti. Onun başlattığı bu savunma sayesinde ilk 3,5 dakikada skor şansı tanımadık Laboral’e. Bourousis ve James’i kenarda tutarak ekonomik kullanmayı düşünen koç Perasovic bunun faturasını ağır ödedi.
Topu iyi çeviren ve erken atışlar kullanmayan Fenerbahçe geri koşarken problem yaşamadı, dengesi bozulmadı.
Bourousis hamlesi ile hücumda biraz daha rahatlayan artı Tillie ile de boyalı alanda skor bulmaya başlayan Laboral, savunmada da yine Tillie ve Hanga liderliğinde sertleşti, işin rengi değişti aleyhimize. Bunda Dixon’ın yorulması nedeniyle Adams karşısındaki baskısının azalması ve Amerikalı guardın oyunu daha rahat organize etmesinin de etkisi büyüktü.
Koç Obradovic’ten hemen önlem olarak Sloukas ve Vesely hamlesi geldi ki Bogdanovic de nihayet bulduğu üçlükle rahatladı. Ancak Sloukas savunmada oyuna ısınana kadar Adams yakaladığı rahatlığı değerlendirmeye başladı skora katkı vererek.
Çeyreğin son bölümünde kenardan gelen Hickman sürekli potaya giderek Laboral savunmasının dengesini bozdu,maça iyi başlayarak koç Obradovic’e hazırım mesajı verdi.
İlk çeyrek bizim istediğimiz tempoda bizim istediğimiz düzende, net olarak bizim kontrolümüzde oynandı.
İKİNCİ ÇEYREK
fb laboral anticKalinic’i de sahaya süren koç Obradovic sertliğe hemen cevap verdi ki Hickman da savunmaya çok önemli bir katkı verdi. Bunun yanında Sloukas Blazic’in bunaltıcı baskısına rağmen akıllıca potaya giderek cezayı kesti Laboral savunmasına.
Ama kötü haber, Bourousis’in devreye girmesi oldu. Bulduğu üçlükler ve alçak postta Vesely’e karşı birebirden çıkardığı sayı ile hücumda Laboral’e nefes aldırdı. Onun üzerinden ikili oyunları deneyip yoramamamız Yunan pivotun enerjisini tamamen hücumda kullanmasını sağladı, faul problemine de sokamadık.Bourousis’i birebirde yardımsız savunmaya devam ettik ve bunun cezasını kestiler her fırsatta.
Bogdanovic nihayet Bourousis’in yüksek postta kalmasını ve adamını bulmakta gecikmesini değerlendirmeye başladı, Vesely’yi bolca besledik. Çek yıldız da boş geçmedi sağolsun pota altından. Aynı Bogdanovic’in hücumda da aradığı atışları bulması ve devreye girmesi bizi çok rahatlattı.
İlk çeyrek erken 2.faulünü alan Udoh’u kenarda tutan koç Obradovic bu çeyreğin ikinci bölümünde onu sahaya sürüp Vesely’i kenara aldı ve ikiz kuleleri bu maçta alternatifli kullanacağını bir kez daha gösterdi. Udoh ve Datome de hemen ribaundlarda etkinliklerini göstermeye başladılar.
Adams-Bourousis ikili oyunlarında forvetten potaya yaptığı topsuz katları ile savunmamızın en çok canını sıkan isim oldu Fransız uzun Tillie.
Sloukas akıllı bir şekilde hem James’in üzerine giderek onu savunmada forse etti hem de Udoh ile organize ettiği ikili oyunlarla Bourousis’i faul problemine sokmayı başardı, 3. faulünü aldırdı.
fb laboral 2Son 2.5 dakikada Adams-James ikilisine ilk kez açık alanı verdik ve alley-oop ile cezayı kestiler ki bundan sonra havaya giren Adams üst üste bulduğu üçlüklerle takımını skorda tutan isim oldu, Dixon maçın başında ortaya koyduğu savunma konsantrasyonundan uzaktı. Blazic ise Laboral adına x-faktör oldu. Hem savunmaya getirdiği enerji hem de Tillie’nin guard versiyonu olarak potamıza yaptığı topsuz katlar ile etkili oldu, ekstra katkı verdi.
Serbest atış çizgisindeki problemimiz bu maçta da devam etti maalesef, ilk yarıda 7/12 (%58) ile isabet bulabildik.
Bu çeyrek maalesef Laboral’in istediği gibi kaus basketbolu ve düzensizlik hakim şekilde oynandı, Adams ile bundan çok iyi nemalandılar. Sertliğe sertlik ile cevap veremeyen ve özellikle boyalı alan savunmasında düşen temsilcimiz Laboral’i tamamen maçın içine soktu, farkı bire indirdiler.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
Koç Perasovic  ikinci yarıya da Blazic ile başladı ve Sloven oyuncu Dixon’a yaptığı baskı sonrası kaptığı topla yine canımızı sıkan isim oldu, Dixon’ın aklına girmeyi başardı. Hücumda yaptığımız top kayıplarını sayıya çeviren Laboral maçta ilk kez öne geçti fakat fazla sürmedi, Antic devreye girerek bulduğu 5 sayıyla tekrar temsilcimizi öne taşıdı.
Koç Obradovic’in Dixon’ın daha fazla yıpranmasına izin vermemesi ve Sloukas’ı sahaya sürmesi ile hücumda düzeni tekrar sağladık. ancak Tillie-Antic eşleşmesinde Fransız oyuncunun dominantlığı devam etti, bulduğu ekstra sayılar canımızı çok yaktı.
fb laboral kostasJames-Adams ikilisini sahaya süren koç Perasovic ön alandaki baskıyı tekrar verimli hale getirdi. Ayrıca Bourousis üzerinden bu iki guardın oynadığı ikili oyunlarla yine kolay skora gitmeye başladılar, özellikle Antic’in kısalara çıkmaması ve adam değişmememiz problem oldu. Bunu gören koç Obradovic hemen Vesely-Udoh ikilisine döndü. İkiz kuleler de Bourousis’i ilk yarının aksine birebir bırakmak yerine yardımlaşmaya başlayınca boyalı alandaki etkinliklerini de kısıtlamayı başardık.
Udoh’un James’e yaptığı şık blokla tam salon da havaya girmişken Dixon’ın savunmada yaşadığı bir anlık boşluk sonrası Adams’ın dağlardan tepelerden gönderdiği üçlükle tekrar öne geçti Laboral. Aynı Dixon’ın maalesef Adams ile konuyu birebir mücadele haline getirmesi bizi hem hücumda hem de savunmada çok ama çok bozdu, ilk kez farkı 4 sayıya çıkardılar periyotun son 2 dakikasında.
Neyseki beklediğimiz gibi Datome masaya yumruğunu vurarak önce üçlüğü gönderdi ve tekrar takımımızı öne geçirdi, sonra da savunmada yine yaptığı akıl dolu hamle ile temsilcimize bir hücum şansı daha verdi. Ama Dixon’un dribbling sevdası bir hücumumuzu daha öldürdü ki son bir hücum fırsatı yakalayan Laboral, Bourousis’in gönderdiği şans üçlüğü ile son çeyreğe de önde girmeyi başardı. Maalesef Laboral’i maçı kazanabileceklerine inandırdık kendi yaptığımız hatalar sonrası.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
fb laboral 1Son çeyreğe de müthiş başlayan Bourousis üstüste bulduğu 5 sayı ile farkı 7 sayıya çıkardı. Yardım getirmememiz yine problem oldu. Hücumda ise maalesef Bogdanovic’in zorlama üçlükleri ile yine düzeni sağlayamadık bir türlü, asist üstü skor bulmakta problem yaşadık.
Pota altında Udoh’u kullanarak skora tekrar tutunduk ama Bourousis’in penetrelerine ve üçlüklerine karşı Udoh savunmada problem yaşadı, Yunan pivot üretmeye devam etti.
Maç Laboral’in istediği tempoda gitmeye başladı, bu tempoda biz de boş üçlükler bulduk bir çok kez ama değerlendiremedik ki bunların sonucu olarak da bir çok hızlı hücum sayısı gördük potamızda. Bizim yapamadığımızı onlar yaptı, kaçan şutlar sonrası hızlı hücumlarla cezayı kestiler.
Koç Obradovic geç de olsa Dixon sevdasından vazgeçip, kenara aldı. Sloukas-Hickman ikilisi ile topu daha iyi çeviren ve potaya giden Fenerbahçe Vesely’nin de hücumda devreye girmesi ile tekrar havasını buldu.
Ancak koç Perasovic de cevap vermekte gecikmedi ve aldığı molanın ardından Adams-Tillie ikilisini oyuna sokarak hem boyalı alana savunma sertliğini tekrar getirdi hem de Adams’ın hücumda kaldığı yerden üretmesine olanak sağladı, farkı 4 sayıda tuttular.
Koç Obradovic ondan beklediğimiz kritik hamleye imza atarak maç boyunca kullanmadığı ama Vesely yokken etkili olduğu kısa beşle girdi son 2:30’a ve Datome’yi 4 numaraya çekip, Dixon ile Sloukas’ı birlikte tuttu sahada. Bu kısa beşle özellikle Bourousis’e ikili sıkıştırmalar getirdik ve hücumda da sürekli potaya gitmeyi denedik. Bu penetreler sonrası hem Datome’ye boş üçlük fırsatı verdik, O da isabeti buldu, hem de Sloukas ile turnikeyi bulduk ve bitime 26 saniye kala 72-72 beraberliği yakaladık.
fb laboral bogdanSon topta Adams aradı aradı ve istediği üçlüğü buldu ama bu kez şans bizden yanaydı, top çemberin içinden çıktı. Ribaundu alan Sloukas’a Tillie’nin yaptığı harekete Yunan hakem faul çaldı ama süre bitmiş miydi karar veremediler. Bunun üzerine koç Obradovic sinirlerine hakim olamayıp sahaya girdi ama neyse ki hakemlerden bir teknik faul kararı çıkmadı.
Hakemler süre kaldığına karar verdi, faulü geçerli saydılar fakat Laboral’in faul hakkı dolmadığı için 0,6 saniye kala Fenerbahçe kenardan oyuna başladı. Dixon ile son topu değerlendiremedik ve uzatma dakikalarına geçtik.
UZATMA
Koç Obradovic kısa beşten de Dixon’dan da vazgeçmedi. Bogdanovic ile nihayet aradığımız üçlüğü bulduk fakat savunmada boyalı alanı koruyamadık, Hanga kolay bir turnike buldu göbekten.
Pota altında Udoh’u iyi kullandık, Bertans ile kaldığı pozisyonda topu akıllı bir şekilde ona indiren Bogdanovic, Hanga’nın etkili savunmasına rağmen potaya giderek bulduğu sayıların yanında bu kritik asistle de farkı 7 sayıya çıkarmamızı sağlayan isim oldu.
fb laboral dixonAncak Dixon’ın “yine” yaptığı hata az kalsın çok pahalıya mal oluyordu, neyse ki Udoh’dan korkan James turnikeyi değerlendiremedi, ritim bulmalarını engelledik. Sonrasında da Bogdanovic aldığı kritik hücum ribaundunu skora dönüştürmesi ile yine sahneye çıktı, tartışmasız uzatma bölümünün yıldızıydı. Bogdanovic’in organize ettiği hücumda Antic’in ekstra pasıyla topla buluşan Sloukas gönderdiği üçlükle son noktayı koydu, bizi finale taşıdı.
Sezon boyunca oynadığı basketbolla finali fazlasıyla hakeden koç Obradovic ve öğrencileri müthiş başladıkları maçın devamında beklediğimden çok daha fazla zorlandılar ancak yıldız oyuncularının tecrübelerini sahaya yansıtmalarıyla uzatma bölümünde dar rotasyonla oynayan ve iyice yorulan Laboral’e izin vermediler. Çok daha önce farkı açmaları gerekirken yüreklerimizi ağzımıza getirdiler ama bu tek maç ve önemli olan sonuç.
Tebrikler Fenerbahçe çıtayı bir kademe daha yukarı çıkardınız ve adınızı finale yazdırarak Türkiye’yi gururlandırdınız. Artık rakip CSKA, hedef kupa ve O KUPA DA İSTANBUL’a GELECEK!
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerikKABUSTAN ZAFERE
Sonraki İçerikBİR EŞİK DAHA AŞILDI

Son Haberler

KONSANTRASYON

KONSANTRASYON  Geçen hafta Göztepe maçı sonrasındaki yazımda demiştim ki : ''Fenerbahçe sahaya bu şekilde çıkmamalı. Bu kadar konsantrasyonsuz oyuna başlamamalı''. Bugün...

DİRİLİŞ FENERBAHÇE

DİRİLİŞ FENERBAHÇE Kara yılan kıtır-kıtır kesilsin, at kazana fıkır-fıkır kaynasın, köpek dili, yarasanın kıkırdağı, çiyan kuyruğu, semender baş parmağı, kertenkele budu fıkırdayıp pişsin kazanda..Sonra biraz...

GALATASARAY İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Kritik Alanyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray, evinde BB Erzurumspor maçına çıktı. Maça beklenildiği gibi hakim olarak başlayan Galatasaray 3. bölge haricinde çok çok etkiliydi. Etebo ortasahada...

KESKİN VİRAJ

Keskin Viraj Ben kendimi bildim bileli, biz Fenerbahçelileri için hep bir kesin viraj vardır. Biz o keskin virajları da genelde hiç alamayız. Pazar günü oynanacak...

MAKYAJ DÖKÜLDÜ

MAKYAJ DÖKÜLDÜ Anadolu Efes karşısına çıkana kadar on galibiyet ard arda kazanılarak gelindi ve gerçekten kadro kalitesini aşan işler yapıldı. Nando ve Jan’ın performanslarını tamamlayan...

Benzer Konular