https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

Guus Hiddink ve Quality Turkish Media

Okunması Gerekenler

Türk medyasının içler acısı haliyle dalga geçmek için Quality Turkish Media (QTM) tabirini ilk olarak Pierre van Hooijdonk kullanmıştı. Medyadaki seviye, bilgi, çalışma disiplini, fikri takip, iş ahlakı, zeka yoksunluğunu bir bütün olarak tarif etmek için kısaca QTM demek daha kolay olduğundan, bu tabir yerleşti.

Bir başka Hollandalı, milli takımımızdan ve öncesinde Fenerbahçe’den kovulan, Guus Hiddink de QTM’den çok çekmişti. PSV Eindhoven ile Hollanda’da şampiyon olup, Şampiyon Klüpler Kupası’nı aldıktan sonra Fenerbahçe’ye gelen hoca için alınan ilk kötü sonuçlardan sonra dünyayı çok iyi tanıyan(!) medyamız önce “Kim Bu Hiddink?” başlıkları atmıştı. İlerleyen günlerde ise QTM Hiddink’in evine bir dansöz gönderip, kapıyı açtığında flaşları patlatarak, ertesi gün “Hiddink Basıldı” haberleri dahi çıkacaktır. Hafta Sonu gazetesinde “Zampara Hiddink” manşeti olaya ayrı bir renk katar. Bir röportajında ateist olduğunu söyleyince Milliyet gazetesinde Gürcan Bilgiç’in “Allahsız Hiddink” manşeti de QTM için güzel bir örnektir.
Guus Hiddink HaftasonuGuus Hiddink Fenerbahçe’den kovuldu, aradan 20 sene geçti, A milli takımımızın başına geldi. Tabii önce aldığı para dert oldu. Yıllık 3.75M EUR alan Hollandalı daha önce 1.2M EUR alırken istifa eden Fatih Terim ile kıyaslanmış ve ekonomi bilgisi tartışılmaz spor medyası tarafından parası çok bulunmuştu. Hiddink’ten sonra yılda 1.8M TL ile Abdullah Avcı milli takımın başına getirildi, ondan sonra da aynı Fatih Terim yıllık 3.5M EUR’ya milli takımın başına geldi. Tabii helal olsundu, burada bir tezat yoktu.
Eh tabii yabancı olması da sorun oldu. Herhalde Türk futbol tarihinde Sepp Piontek adını duymamış olacak ki, dönemin Spor Bakanı Suat Kılıç buyurdu: Milli takımın hocası Türk olmalıdır. QTM’de kimse ‘’Sayın Bakan, TFF özerktir, bu karar onlara aittir’’ falan demedi. TFF özerktir esprisine kargalar dahil herkes gülebilir ama ya bakan gülmezse? QTM’in bildiği bir şey varsa o da bu konularda çok hassastır, yaş tahtaya basmaz.
QTM’in bir diğer özelliği ise fetvalarının Anayasa Mahkemesi tarafından dahi tartışmaya açık olmamasıdır. Elle tutulur hiçbir doneye ihtiyaç duymaksızın herhangi birinin kariyeri, namusu, ahlakını alıp maça ası gibi yere vuruverir. Futbolu bilmiyor, futboldan anlamıyor gibi bulut kavramları namluya sürer, basar tetiğe. Tarih onu ne kadar haksız çıkarsa da, teflon kaplama olduğu için utanma arlanma nedir bilmez QTM. Hiçbir şey olamadıkları için spor medyasında olanların ne vicdanı vardır ne dip sınırı.
Guus HiddinkQTM’in en önemli temsilcisi, atçılıkta olduğu gibi diğer QTM mensuplarından yetiştirici parası almıyorsa hakkı yenen, büyük alim Hıncal Uluç’un “Bu Hiddink kafası ile bir şey olmaz. Hiddink çerçiye dönmüş; hırsı yok. Kimden ne koparırsam diye o takımdan bu takıma gidiyor” sözünü kara cahil Hollanda Futbol Federasyonu duymamış olacak ki, Türkiye’nin katılamadığı Dünya Kupası’ndan sonra bizim grubumuzda lider olan Hollanda’nın başına Hiddink’i getirdiklerini açıkladılar. Henüz çarpıldıkları haberi gelmedi ama yakındır(!).

ABCSPOR

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular