https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GUARD’IN KADAR KONUŞ! 75-98

Okunması Gerekenler

ARKIN AYDINLIKBu senenin ilk ciddi provasında maalesef sinyaller kötü ama adı üstünde bu bir hazırlık maçı..

Daha savunma sertleşecek, sistem, oyuncular birbirini ezberleyecek. Hücum setleri oturacak, ZOC oyuncuları, daha da önemlisi oyuncular kurt hocayı tanıyacak.

Maçın sonucu önemli değil ama bu karşılaşma özelinde, bir maçla hemen ipe götüremeyelim desek te, oyun kurucu pozisyonu FB’nin başına bela olacakmış gibi ve gözümüze batan en önemli defo bu bölge oldu.

FB ULKER 5Guardlar içeri top indiremedi, oyunu yönlendiremediler ve özellikle 2.devre çok top kaybı, çok basit hata yaptılar.

Ricky Hickman Maccabi’de Rice’nin önünde 2 numara oynuyordu. Safkan bir oyun kurucu olmadığını hepimiz biliyoruz. Melih Mahmutoğlu dersek saha görüşü ve ağır ayakları, ki hayatında oynamadığı yapısına ters 1 numara pozisyonu kesinlikle Euroleague’de F4 hedefleyen bir takım için yetersiz.

Ksk’den gelen Can Altıntığ için de bu dalgalı sular biraz fazla kaçacakmış gibi..

ZOC’un üstüne titrediği Kenan Sipahi bugün oynamadı ama bence bu takımda oyun kurucu gibi oyun kurucu nosyonuna sahip tek isim o. Yaşına göre çok soğukkanlı, fiziği iyi, korkusuz ama onun için de budur demek zor!

FB ULKER7RAKİBE baktığımızda; iki gerçek oyun kurucu Teo ile Aaron, bizimkilerle Tom ve Jerry gibi oynadılar dersek inanın abartmış olmayız.

Benim oyun kurucundan anladığım, her maç 15-20 sayı atıp takımın 1 numaralı skor opsiyonu olacak bir isim değil! Takımı oynatıp, top kaybı yapmayacak, içeri penetre edip, 2’li oyunularla uzunlara sayı attıracak, asist ortalaması 4-5’lerin üstünde, kreması olarak da boşta kaldığında atacağı sayılarla cezayı kesecek biri.

Emir Preldzic bu takımın en önemli yerli oyuncusu. Oynadığı 25 dakika içinde bence elinden geleni yaptı. 14 sayı atıp, 5 de asist buldu ama zaman zaman takımı da ateşleşe de, hepimizin malumu o bir oyun kurucu değil ve bu takımı oynanacak gerçek bir guard lazım!

Hem top getir hem atak başlat. Arkasından fast-break bitir. Pozisyon yarat üçlük at,  penetre et. Bir yere kadar!

FB ULKER25 numaranın eline top değmeden biten onlarca hücum gördük. Bu basketbol felsefesine aykırı! Ya o pozisyonda oynayan isimlere güvenmiyorlar ya da içeri top indiremiyorlar.

Yeni transferlerden Bogdanovic ise çok kaliteli bir oyuncu. Dünkü performansı kıstas olmamalı. Aldığı iki gereksiz ‘devrenin sonunda üçüncü ve 3.çeyreğin başındaki 4.faulü’ maçtan koparttı. Toplamda 12 dakika süre alabildi ve maçı sadece 5 sayıyla bitirdi.  Ama bu takım için çok önemli, hatta belki de en önemli oyuncu. Ben takıma ısındıkça hemen her maç çift haneli skorlara ulaşacağı ve bugünün olumsuz anlamda bir istisna olduğu kanaatindeyim.

Goudelock geçen sene Eurocup’in altını üstüne getirmişti ama kariyerinde ilk kez Euroleague’de yer alacak ve bu seviyede savunmalar Kupa-2’ye nazaran çok daha sert. Çok hızlı ayakları ve yumuşak bilekleri çok büyük artı, safkan bir skorer ama top kayıpları, zayıf savunması ve takım oyunundan uzak 1’e 1 zormaları ZOC’un başını ağrıtacak gibi.

FB ULKER1Serhat Çetin, FB seyircisinin yeni Ömer Onan’ı olmaya aday. Gayretli savunması ve düzgün bilekleri ile kadroda muhakkak kalması gerekiyor. Takımın kilit oyuncularından olamaz ama maç başına en az 8-10 dakika süre alacaktır, almalı da.

Gelelim uzunlara;  yeni transferlerden Semih Erden.. Maça aslında kötü başlamadı ve fiziken bir sorunu olmadığı belli ama NBA’e giderken pik yapan performansı, dönüşte dibe vurmuş durumda. Bu sorunun da mental olduğu çok net! Güvenini kaybetmiş ve bunu geri kazanamadığı sürece işi çok zor. Sadece 6.30 dakika süre alabildi ama yine de ben onu beklediğimden çok daha hazır durumda buldum.

Jan Vesely 5 oynarsa, o pozisyon için bir kültürü, geçmişi yok ama teke tek bırakabilirsen hızlı ayakları ile kalıplı uzunun içinden geçer. Yardıma gelen 4 numarayı da potanın içine sokar. İlk yarıda vurduğu bir smaç var. NBA’de haftanın ilk 5 hareketine girer. Sanki adamın altında merdiven var. Bir beyaz oyuncu için normalinden fazla elastik ve sıçrama yeteneği VAR ama topu ona doğru yerde indirip, sürekli kullanmak gerekiyor. Dün boş durumda top beklediği ama pasları alamadığı için saçını başını yolduğu 4-5 pozisyona şahit olduk.

FB ULKER3Bjelica daha takımla 2 antreman yaptı. Maçı da 20 dakikada 11 sayı, 4 ribaundla bitirdi ve daha hazır olmadığı çok belli ama yine de dün parkede kötü bir performans çizmediğini düşünüyorum.

Mantığım 4-5 ikilisini ‘mental sorununu hallederse’ Semih ve Vesely ile oynamak gerektiği yönünde. İki uzun kollu oyuncuyla ribaundlar kuş uçmaz, birinden sekeni diğeri sinek gibi avlar ama o zaman Bjelica ne olacak? Çünkü bu takımda, saha görüşü, yumuşak bilekleri, dış süt kalitesi ve asist özelliği ile kadrodaki basketbolu en iyi bilen uzun oyuncu o!

Luka Zoric iyi niyetli ama maalesef olmuyor! Hırvat pivotun bu takımda maksimum 8-10 dakika süre  alması lazım. O da yeni kan, savaşma azmi ve esas oğlan 5 numarayı dinlendirme adına..

Ama garibim yoklukta keçiye Süleyman Çelebi derler hesabı. . Esas oğlan rolünde.  Ama kapasite bu kadar.  Zoric bir hammal, ağır işçi. Sen ondan heykeltraş olmasını istersen. Alır çekici heykeli kırar. Kırmak istediğinden değil, elinden gelenin en iyisi bu olduğu için!

FB ULKER 6İzzet için de 1-2 kelime söylemek gerekirse; kötü bir oyuncu değil, genç, yerli statüsünde ama bu geniş rotasyonda önemli maçlarda önemli süreler alma şansı yok denecek  kadar az. Türkiye Liginde daha çok forma bulacaktır ama Euroleague için, Oğuz Savaş ve Kenan Sipahi takıma dahil olduğunda, 12 kişilik listeye bile girmesi çok zor gibi..

Takımın genelinde, maçı farklı kaybettik ama özellikle ilk devredeki savunma yapma gayretinden, yardımlaşmadan memnunum. Zaman içerisinde herşey daha da oturacak. Yeni bir takım ve yepyeni oyuncular..Hemen bir maçla çarmıha germek yersiz.

İşin doğrusu 23 sayı farkla biten maç sonrası bunu söylemek ne kadar inandırıcı olur ama dün epeyce şanssızdık da.. Kırılma anlarında çemberin içinden çıkan 3’lükler, 2 ye 1’lerden boş dönmeler ve dönen toplarda yenen basketler.

Berbat bir faul yüzdesi, Semih’in sakatlanması, arada hakemlerin garip kararları sonrasında ve maç 3.periyot sonunda zaten kafaca bitti.

FB ULKER4Ama bunların hepsi bahane!

Bu farkın sebebi, iki takımın Guard’larının arkasındaki fark!

Teo ve Aaron. . Bizim guardları kahvaltı niyetine yediler bu gece..

Bu arada CSKA’dan da iki kalem bahsedelim. .

Fenerbahçe kadar istekli hatta en az bir tık daha iyi savunma yaptılar

Teo resital verdi. . Arada bir iki tane. Stockton vari baseball pası atıp gözümüzün pasını aldı. Artı hücumda hep o ekstra pası yapıp boş hücumcuyu bir şekilde buldular.

Yüksek bir yüzde ile oynadılar. Hem ikilik, hem üçlüklerde, hem de faul atışlarında.

CSKAEski GS’li Markoshvili bu takımın çok önemli bir parçası olacak belli ve bugün de çok yararlı oynadı.

CSKA hemen her sene FINAL FOUR yapan ve Euroleague’in en iyi, en oturmuş 4-5 takımından biri. En azından bugün için Fenerbahçe’den en az bir tık daha iyiler ve rotasyonları da yabana atılacak cinsten değil.

Sonuç olarak, 5 numara kanayan yara diye gözüküyor ama benim gözüme bugün özelinde 1 NUMARA problemi daha çok battı. Umarım Obra bu guard işine bir çözüm bulur yoksa hem bu kadroya hem de maçlarda kafamızda yolmaktan saç kalmayacak bizlere yazık!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

arkin.aydinlik@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular