https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GALATASARAY’DAN FLASHBACK

Okunması Gerekenler

GOKHANGalatasaray asla şampiyonluğu hakeder bir performans sergilemiyor. Hoca değişikliğinin tetiklediği form artışı sonrası ‘eski taş eski hamam’ bir futbol takımı izliyoruz. Mersin maçında başlayan düşüşün bu maçta biraz daha “ivme kazandığını” gözlemledik. Bu durumun sebeplerini irdeledigimizde daha çok takım yapısından kaynaklandığını tespit edebiliyoruz. şöyle ki:
gs gencler 1* Defans hattı pozisyon alma, kademe/ters kademe, birebirde gecilmeme ve hamle önsezisi noktalarında yetersiz oyunculardan oluşuyor. Kuvvetli, süratli ve hacimli de değiller. Ofansif anlamda ise geriden isabetli ve derinlemesine top çıkarma zaafiyetleri var. Chedjou kifayetli ancak O da ekurilerine uyuyor ve hemen her top defans oyuncuları tarafından dan-dün ya da isabetsiz kullanılıyor. Özellikle Semih Kaya’nin Popescu edasıyla sakin ve ayağa oynama denemeleri sonucu her maç birkaç topu rakiplere; hem de tehlikeli bölgede, hediye ettiğine şahit oluyoruz. Tezimizin arkasındayız: Sabri-Semih-Telles-Tarık’li defans rotasyonuna sahip bir takıma 2’den az gol atan takım kendini sorgulamalıdır. Tüm bunları tescilleyen ise Şampiyonlar Ligi sonuçlarıdır.
gs gencler4* Ortasahanın merkezinde hücum anlamında tempolu ve topla driblingli oynayan oyuncu eksikliği göze çarpıyor. Yekta-Selçuk-Hamit-Melo hep durağan oyun stiline sahip, önce kalçasını rakibe dayayıp topa bir basan, dolayısıyla da oyun temposunu düşüren oyuncular. Dahası savunmada da gerekli sertliği ve caydırıcılığı yaratamiyorlar. Rakipler Galatasaray onsekizi önüne haddinden fazla kolay erisiyorlar.
* Kanat oyuncuları rotasyonunda skor yapmakta zorlanan, daha çok içe katederek oynayan yapıda aktörlere rastlıyoruz. Bruma en potansiyelli oyuncu olmasına rağmen sürekli gözardı ediliyor. Olcan ve Yasin ise kaliteli ayaklar ancak adaptasyon sürecini henüz aşamadılar.
gs sevinc 1* Forvet hattı ise hem nicelik hem de nitelik açısından yetersiz bir bölge. İlerde top tutarak takımın rakip sahaya yerleşmesini sağlayabilen, ortasaha oyuncularına duvar olarak onları süpriz golcü rolünde gol pozisyonuna sokabilen bir oyuncu transfer etmedikçe Galatasaray zorlanır.
Gençlerbirliği maçı özelinde bu dile getirdiklerimizin hem de tümüne birden tek bir 90 dakikada şahit olduk. Sneijder, Melo ve Chedjou’nun yokluğu bu kadro yapısı çarpıklıklarını ve zaafiyetlerini örtmez. Burak’in son dakikada vurduğu kafa vuruşu gol olsaydı da ortmezdi.
Galatasaray takımının ‘olmazsa olmazı’ defans hattına neşter vurulmasıdır.
Hamzaoğlu savunmada ‘bu kanat bekleri+ Semih’ şablonunu oynatmaya devam ederse Galatasaray kesinlikle şampiyon olamaz.

gokhan.hasimzade@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular