GÖKHAN TELKENAR İLE ENİNE BOYUNA FENERBAHÇE…

Okunması Gerekenler

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini...

kaan ilhan resimGeçtiğimiz Perşembe günü Türk medyasının en önemli isimlerinden biri olan sevgili Gökhan Telkenar ile Fenerbahçe’nin bu sezon ki yapısını konuştuk.

İşte detaylar.

NEDEN VİTOR PERREIRA? ÖNCELİKLE BUNUNLA BAŞLAYALIM…

Bence yeni bir trend yakalamak istedi Fenerbahçe camiası ve Aziz Yıldırım ve tercihlerini de Vitor Perreira’dan yana kullandı. Aslında bunun yeni olduğunu düşünmüyorum. Bu projenin çok daha önceden düşünüldüğü kanaatindeyim.

İSMAİL KARTAL DÖNEMİNDE Mİ ATILDI VİTOR PERREIRA TOHUMLARI?

Zaten İsmail Kartal’ı bir sıçrama tahtası olarak gördüler. Yani bu takıma İsmail Kartal’ı değil Gökhan Telkenar bile gelse şampiyon yapar diye düşündüler, nitekim son haftaya kadar da bu parolayla geldiler. Eskişehir maçında Fenerbahçe berabere kalmasaydı şuan şampiyon Fenerbahçe’ydi.

AZİZ YILDIRIM HIRÇIN BİR TEKNİK ADAM MI ARIYORDU DA TERCİHİNİ PERREIRA’DAN YANA KULLANDI?

Onu başkan değil taraftar aradı. Çünkü hiç kimse kusura bakmasın ama İsmail Kartal teknik direktör değil. 2. Adam diyebiliriz o işte mükemmel. Perreira da ikinci adamlıktan gelme, ikinci adam olarak kendini daha çok ispatla İsmail Kartal, birkaç takımda teknik direktörlük yap ondan sonra Fenerbahçe’ye gel.

Rıdvan Dilmen’i, Turan Sofuoğlu’nu böyle yaktılar!

FENERBAHÇE YAPI OLARAK HANGİ KALIBA BÜRÜNMEYİ TERCİH ETTİ?

En basitinden Kaan, şuan transferleri Terraneo ve Aziz Yıldırım yapıyor. Başkan burada biz transferlere karışmıyoruz görüntüsü de verse bence buzdağının arkası öyle değil.

Aziz Yıldırım müdahil olduğu şeylerden vazgeçmez. Yani bunca zaman başkanlık yapan, her transferde görüşü alınmış ya da görüşünü beyan eden birisi, Terraneoa’ya ya da başka birilerine hadi takım size emanet eder mi herkes birbirine sorsun ama etmez.

Başkan Aziz Yıldırım Fenerbahçe’de ön plana çıkmıyorum görüntüsü veriyor kısacası.

NEDEN TERRANEO?

Her takım doğru transferler yapmak ister, Doğru transferler yapmak için eskiden videolar izlenir, sonra komiteler kurulur onlar izlemeye başlanırdı. Baktılar ki bu yapıda olmuyor çünkü gönderilen ekip içerisinde yabancı dil bilen yok, temasları yok bu temasları da bu portföyde ki adamlar sağlasın dediler ve tercihlerini Terraneo’dan yana kullandılar.

SHAKTAR DONETSK’E ELENDİ FENERBAHÇE NASIL YORUMLARSINIZ?

Oyun anlayışını da eleştirirsin, kadro yapısını da eleştirirsin ama şunu unutmayalım ki bu takım yeni kuruldu.

Shaktar maçı bitti Fenerbahçe kaybetti elendi yoluna Avrupa’da devam edecek medya hemen hedef koyuyor UEFA Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe final oynamalı pardon da takım birbirini tanıyor mu?

Kjaer’i alıyorsun Alvesle yan yana koyuyorsun bir bekleyin bu adamlar birbirine alışsın. Ya Fenerbahçe geçen sene kulübesiyle bile uyumluydu. Pozisyonlara giremiyordu belki ama uyum vardı takım birbirini tanıyordu.

FENERBAHÇE’NİN OYUN PLANI SİZCE BELLİ Mİ? 4-2-3-1 İSTEĞİ GÖRÜYORUZ PERREIRA’DA.

Bence halen belli değil. Çünkü Vitor Perreira bir teknik direktör olarak bu futbolcuların kaç tanesini tanıyor ve bunun akabinde de uyumu halletmeye çalışıyor.

VITOR PERREIRA OYUNU 3. BÖLGEDE OYNAMAK İSTİYOR. UZUN VADEDE BUNU BAŞARABİLECEK Mİ SİZCE?

3.bölgede oynamanın en önemli kriteri takım halinde hücum takım halinde savunma. Fenerbahçe bunu şuan yapamadığı için 3.bölgede oynama isteği hayal. O zaman 4-2-3-1’le bu iş olmaz.

Fenerbahçe yavaş oynuyor. Çünkü kopuk ve takım halinde oynayamıyorsan haliyle hızlı oyuncaları yavaşlatıyorsun.

VITOR PERREIRA’NIN ANTRENMAN ANLAYIŞI NASIL?

Fenerbahçe’nin iki antrenmanını izledim. Türkiye’de böyle antrenman yaptıran teknik direktör yok. Futbolu yeniden yaratmaya çalışıyor, oyuncuların eksik taraflarını gördüğü için antrenman yaptıran bir adam. Görmediğim tarzda teknikler gördüm. Futbolcular kenarda konuşuyor muazzam antrenman yaptırıyor diye bunlar önemli şeyler.

FENERBAHÇE’Lİ FUTBOLCULARDA HIRSI GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kesinlikle gördüm ve görüyoruz bunu hiç kimse inkâr edemez.

VITOR PERREIRA’NIN YANINA İKİNCİ ADAM POZİSYONU İÇİN BİR TÜRK ANTRENÖR GEREKLİ Mİ?

Bu yapı hep bozdu Türkiye’de, o zaman şöyle bir durum ortaya çıkıyor ‘Kadroyu işte şu şu adam kurdu Perreira değil’’ o yüzden olmaması en iyisi.

2.ADAM İÇİN İRFAN BUZ İSMİ KONUŞULDU DAHA DA KONUŞULACAK GİBİ. NELER SÖYLERSİNİZ BU DURUM İÇİN?

Evet, duydum İrfan Buz ismini. Bence olmamalı verilen bu karar son derece doğru zaten takımın yarısından fazlası Portekizce konuşuyor sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

DAHA YOLUN BAŞINDA AMA SİZCE VİTOR PERREIRA’NIN HATASI VAR MI?

Bence tek bir hatası var artık dünya futbolunda orta sahaya hâkim olmak zorundasın.

Deplasmanda oynuyorsun kurt bir teknik adama karşı pozisyon üretiyorsun gol atamıyorsun. Kenarda müdahaleleri iyi yap. Stoch neden oynatılmadı? Mehmet Topal’ı son 20 dk. kala neden sokmadın? Hep hamlesel hatalar bunlar.

ORTA SAHAYA HÂKİMİYET DEDİNİZ. GEÇEN SEZON FENERBAHÇE’DE EMRE BELÖZOĞLU ORTA SAHANIN BEL KEMİĞİYDİ. EMRE’NİN GÖNDERİLMESİ BU NOKTA DA FENERBAHÇE’YE ÇOK CİDDİ DEZAVANTAJ SAĞLIYACAKTIR. PEKİ, EMRE’NİN GÖNDERİLMESİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLERSİNİZ?

Oyun anlamında değil de Emre ile ilgili söyleyebileceğim tek bir şey var o da Emre’nin bu takım kimyasını bozdu herkes bunu görsün artık.

YAPILAN TRANSFERLERE BAKTIĞINIZDA ŞU İSİM BU TAKIMDA NE İŞİ VAR DEDİĞİNİZ OYUNCU VAR MI?

Var. Kjaer’i bu takımda ne işi var bunu hiç anlamadım. Aldıysan o zaman Alves’i gönder. İkisinde de şu eksiklik var; oyun kurdukları zaman geri döndüklerini ben göremedim Shaktar maçına buradan tekrar pası atarsak golün de kimin yüzünden yenildiği ortada.

Uyumdan bahsettim ama bunların da görülmesi gerekir.

FENERBAHÇE LİGDE SIKINTI YAŞAMAZ. EN AZINDAN KADROYU ÖN PLANA ÇIKARTIP, TAKTİKSEL HAMLELERİ BİR KENARA BIRAKIRSAK NE DERSİNİZ?

Aynen öyle. Fenerbahçe modern futbolun gerekliliğini de yerine getirirse kim tutar bu takımı.

GEÇEN SEZON 4.YILDIZIN NEDEN KAYBEDİLDİĞİ İLE İLGİLİ SORU SORMAMI İSTEYEN FENERBAHÇE’Lİ ARKADAŞLARIM VAR. GEÇEN SEZON AZİZ YILDIRIM YAPMADIĞI TRANSFERLERLE ŞAMPİYONLUĞU GALATASARAY’A MI HEDİYE ETTİ?

Aziz Yıldırım geçen sezon amatör branşlarda dâhil olmak üzere hiçbir branşa yatırım yapmadı çünkü hem bu sene takımı toplamak, hem iyi kadro ve omurga kurmak için parasını bekletti.

Fenerbahçe 4.kez finalde şampiyonluğu kaybediyor e artık biz bunları yaşamayalım diye bütün parayı bu sene harcadı ve harcıyor.

Futbolcuların da biraz kendilerine dönüp bakmaları lazım.

GEÇEN SEZON FENERBAHÇE’Lİ FUTBOLCULAR HEDEFLERİN, 4.YILDIZ OLARAK BELİRLEMEDİ O ZAMAN?

Aynen öyle. Emre Belözoğlu bu takıma ihanet etti hiç kimse kusura bakması. Emre kendine ihanet etti. En kritik maçlarda kart gördün en kritik maçlarda sakatlandın. Kendisine iyi bakmadığı için takıma faydalı olacağı zaman takımla birlikte olamadı.

EMRE BELÖZOĞLU’NU TAKIMDAN GÖNDEREN BAŞKANI MI VITOR PERREIRA’MI?

Başkan.

TARAFTARA GELMEK İSTİYORUM. FENERBAHÇE TARAFTARI TAKIMIYLA BARIŞTI MI?

Bence barıştı.

AZİZ YILDIRIM’IN TARAFTARIYLA ARASINDA KOPULUK VAR MI?

Bir grup kalkıp Fenerbahçe başkanına küfür ederse, taraftar kendi kendini başkanla arsın açarsa bunun nedeni bedava bilet alamadıkları içindir. Paso Lig çıktı stada rahat rahat giremiyorsun, bazı gruplar yöneticilerden bedava bilet almaya alışmışlardı e bunlar bitince taraftar başkanla arasını kendi açtı.

SPONSORLUKLARA GELMEK İSTİYORUM. STAD İSMİNİ 10 YILLIĞINA 90.000.000$ KARŞLIĞINDA ÜLKERE VERDİ. RAKAM SİZCE AZ DEĞİL Mİ?

Burada bir kırgınlık var Kaan o kırgınlık Murat Ülker tarafından. Bunun nedeni ise basketbolun önünden Ülker ismin alınması. Bu şekilde değerlendirebiliriz.

FENERBAHÇE CAMİASINDA ALİ KOÇ’UN BAŞKANLIĞI İÇİN GÜN SAYILIYOR. 2017 YILININ HAZİRAN AYINDAFENERBAHÇE’NİN YENİ BAŞKANI ALİ KOÇ MU OLACAK?

Öncelikle şunu söyleyelim, Fenerbahçe 2,5 yıl içerisinde Avrupa’da şampiyonluk yaşarsa Aziz Yıldırım’ı devam ettirirler.

Ali Koç için ise şöyle bir durum var ‘yeni nesil gelsin, kimlik değişikliği olsun’ diye Ali Koç ısrarı var.

Ali Koç kesinlikle başkan olacak. Zaten Ali Koç’un başkanlığı içinde zemin hazırlanıyor. Hem yapı olarak hem kimlik olarak. Zaten kimlik değişikliğinde ki boyutlarda bakarsak başkanlık için zemin hazırlandığını görürüz.

SON OLARAK FENERBAHÇE TARAFTARINA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Sabırlı olsunlar. Hem yönetime karşı hem Perreira ’ya karşı. Yönetimde sabır edecek. Bu takım 15 maçta kaybedebilir, bırakın kaybetmeyi de öğrensinler. Biz Türk halkına her şeyi öğrettik ama kaybetmeyi öğretemedik.

Yeni bir oluşum var bu oluşuma herkes sabır göstersin. Bırakın adam her şeyi oturtsun. Bırakın bu adam Fenerbahçe’nin başında 10 yıl kalsın..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Saygılarımla…

Kaan İlhan

Twitter: @sinyorrkaan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerikBAŞLIYORUZ!
Sonraki İçerikBUNDESLIGA 1. HAFTA ANALİZİ

Son Haberler

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

5 YILLIK HASRET BİTTİ

5 YILLIK HASRET BİTTİ Sezonun 2. haftasında son şampiyon Başakşehir sahasında Galatasarayı ağırladı. Maça iki takımda dengeli başladı. Ortasaha mücadelesi ile geçen ilk 10 dakikada iki...

Benzer Konular